این روزها بازارهای روز همدان بدون در نظر گرفتن پروتکل‌های بهداشتی به هسته اصلی انتقال ویروس کرونا تبدیل شده‌اند.

بازار روز همدان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، بازارچه‌های فصلی، هفتگی و دائمی همدان به‌عنوان تأمین‌کننده نیاز روزانه زندگی مردم به‌ویژه کالاهای خوراکی ارزان‌قیمت بیشترین ازدحام مردمی را دارا هستند و دراین‌بین اغلب شهروندان نه‌تنها فاصله اجتماعی لازم را رعایت نمی‌کنند بلکه الزام استفاده از ماسک نیز نادیده گرفته می‌شود.

دراین‌بین روزبازارها به دلیل تنوع اجناس و در دسترس بودن خانوارها، بیشترین تردد و ازدحام مردم را به همراه دارند و بر اساس آمارهای منتشرشده به‌طور روزانه بیش از ۱۰ هزار تن از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در این بازارها خرید می‌کنند. تراکم غرفه‌های عرضه‌کننده کالاهای موردنیاز مردم در این بازارچه‌های محلی نیز اوضاع را نامطلوب‌تر کرده است و خطر ابتلا را افزایش می‌دهد.

این در حالی است که بارها نسبت به خودداری مردم از تجمع‌ها و حضور در مکان‌های پرجمعیت هشدارهای پیاپی اعلام‌شده است اما به نظر می‌رسد که هیچ عامل بازدارنده‌ای برای توقف این شرایط وجود ندارد. ارزانی قیمت، تنوع در کالاها و از همه مهم‌تر در دسترس بودن روز بازارها سبب شده تا مردم استقبال گسترده از این مکان‌ها داشته باشند.

روزبازارها در همدان به‌صورت «هرروز یک محله» دایر است و بیش از ۵۰۰ غرفه کالاهای موردنیاز مردم را عرضه می‌کنند. در ماه‌های اخیر شیوع کرونا باعث تعطیلی مقطعی این روز بازارها شد اما اعتراض فروشندگان به این وضعیت که منجر به بیکار شدن آن‌ها شده بود، به‌ناچار منجر به بازگشایی مجدد این بازارها شد.

البته می‌شد پیش‌بینی کرد که هم‌زمان با بازگشایی این روز بازارها، شهروندان همانند قبل استقبال لازم را داشته باشند و همین مسئله باعث شده تا امروزه این دسته از بازارچه‌های محلی به کانون شیوع ویروس کرونا تبدیل شوند.

مکان‌هایی که اغلب در مسیر پرتردد خودروها دایر می‌شوند و به‌راحتی در دسترس عموم قرار دارند و هیچ منعی برای حضور مردم وجود ندارد.

چیدمان غرفه‌ها نیز چسبیده به هم بوده و همین مسئله باعث شده تا مردم به هنگام خرید از هر غرفه توقف در مسیر و ازدحام جمعیت را منجر شوند.

بررسی‌های میدانی خبرنگار ایرنا نشان می‌دهد که تردد مردم در روز بازارهای جنوب شهر همدان بیش از سایر مناطق است و با این وضعیت ارتباط نزدیک مردم در بازارهای روز و حضور تعداد زیادی خریدار و فروشنده در این اماکن، خطر ابتلا به بیماری کرونا را افزایش می‌دهد.

فعالیت روزبازارها تهدید سلامت مردم

رئیس شورای شهر همدان دراین‌باره گفت: فعالیت روز بازارها به‌عنوان محل تجمع افراد، تهدیدی برای سلامت مردم است.

کامران گردان افزود: بااین‌حال کنترل وضعیت این بازارچه‌های محلی به دلیل شرایط اقتصادی مردم نیز غیرممکن شده است.

انتظار می‌رود ساماندهی این روز بازارها در اولویت اقدام‌های مدیریت شهری قرار بگیرد و پروتکل‌های بهداشتی نیز رعایت شود.

روز بازارها باید با تعیین فاصله مشخص، خط‌کشی و ایجاد سایبان ایجاد شوند اما متأسفانه تاکنون این موارد ضروری عملیاتی نشده است.

رعایت بهداشت در روزبازارها الزامی است

معاون خدمات شهری شهرداری همدان نیز گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تمامی روز بازارهای همدان الزامی است و بازرسی‌های لازم در این زمینه انجام می‌شود.

وحید علی ضمیر افزود: از غرفه داران خواسته‌شده است تا نسبت به استفاده از ماسک و تشویق مردم به رعایت فاصله اجتماعی اقدام کنند.

بی‌توجهی مردم به هشدارها و توصیه‌ها باعث به خطر افتادن سلامت آن‌ها شده و ضمن اینکه سلامت غرفه داران نیز با این وضعیت تهدید می‌شود.

در نحوه فعالیت روز بازارها تابع تصمیم ستاد مقابله با کرونا هستیم و اگر وضعیت این مناطق بحرانی تشخیص داده شود، امکان تعطیلی وجود دارد.

کد خبر 534772

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار