مدیر آزمایشگاه نازایی رویان گفت: شواهد نشان می‌دهد به دلیل ابتلا به ویروس کرونا و ایجاد عفونت ویروسی در بدن ممکن است فرد برای مدتی دچار اختلال باروری شود.

نوزاد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، پوپک افتخاری مدیر آزمایشگاه نازایی رویان اظهار کرد: هنوز شواهد کافی درباره‌ ابتلا به کوویدـ۱۹ و تأثیر آن بر ناباروری در دست نیست. گزارش‌های ابتدایی حاکی از آن است‌که به دلیل حضور ویروس در بدن و ایجاد عفونت ویروسی (به‌خصوص برای این ویروس خاص که تمام ارگان‌هایی که دارای گیرنده ACE۲ هستند مانند بیضه‌ها را درگیر می‌کند) ممکن است مدتی اختلال باروری ایجاد کند. این‌که این اختلال تا چه حد باعث ناباروری می‌شود و آیا تأثیر آن بلندمدت است یا خیر به بررسی بیشتری نیاز دارد.

نگرانی مراکز درمان ناباروری 

افتخاری اظهار کرد: در زمان اپیدمی کوویدـ۱۹ بزرگ‌ترین نگرانی مراکز درمان ناباروری مبتلا شدن زنانی است که انتقال جنین آزمایشگاهی داشته‌اند؛ چراکه در هر مرحله از دوران نه ماهه‌ بارداری اگر مادر مبتلا شود، براساس مطالعات موجود احتمال سرایت به جنین از طریق جفت وجود دارد. 

گرچه هنوز ابتلای مادران باردار به بیماری کرونا در سطح جهان به صورت نادر گزارش شده ‌است، اما بین مبتلایان ۵/۱۳ درصد این خانم‌ها بدون علامت بوده و ۹/۱ درصد علامت‌دار بوده‌اند که متاسفانه نوزادان آن‌ها با بیماری کرونا متولد شده‌اند.

او ادامه داد: همان‌طور که آمار نشان می‌دهد درصد زیادی از زنان باردار مبتلا به کرونا بدون علامت بوده‌اند و همین امر جلوگیری از سرایت را مشکل‌تر می‌کند. از طرفی در ماه‌های آخر بارداری مبتلایان به کرونا نیاز بیشتری به ICU پیدا می‌کنند که می‌تواند سلامت جنین و مادر را تهدید کند.

افتخاری افزود: مسئله‌ بعدی این است که به ‌دلیل کوتاه بودن زمان این اپیدمی هنوز ناهنجاری احتمالی در نوزادان مبتلا به کوویدـ۱۹ گزارش نشده است. براساس این اطلاعات مراکز درمان ناباروری برای انتقال جنین به افراد بسیار سختگیرانه عمل می‌کنند. سلامت مادر و همسر ایشان در دوران انتقال جنین بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل غربالگری‌های سختگیرانه‌ای انجام می‌شود.

او تصریح کرد: به‌ طور کلی در شرایط موجود توصیه می‌شود در صورتی که برای انجام معالجات ناباروری اضطرار وجود دارد بهتر است جنین‌های حاصل منجمد و برای شرایط بهتر نگهداری شود. در صورت انتقال جنین و بارداری باید نکات حفاظتی و بهداشتی را به ‌طور کامل رعایت کرد.

ناشناخته بودن انتقال ویروس به جنین در آزمایشگاه

مدیر آزمایشگاه نازایی رویان گفت: نکته‌ مهم دیگر ناشناخته بودن انتقال ویروس به جنین در آزمایشگاه است. با وجود حضور گیرنده‌های ویروس بر سطح سلول‌های جنین هنوز گزارشی درباره ورود ویروس به داخل جنین و ایجاد حالت بیماری‌زایی ارائه نشده است. 

مطالعات نشان می‌دهد گیرنده‌های ویروس کرونا روی بافت‌های بیضه، رحم و جفت وجود دارد. اما براساس مطالعات موجود راجع به این ویروس و ویروس‌هایی نظیر HIV و هپاتیت میزان غلظت ویروس داخل مایعات مجاری تناسلی همراه با اسپرم یا تخمک پس از شست‌وشوهای مکرر داخل محیط کشت بسیار کاهش یافته است و به احتمال زیاد قدرت بیماری‌زایی آن بسیار کاهش می‌یابد.

کد خبر 532696

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار