محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گویند: قرنطینه کردن کتاب‌ها (نگه داشتن کتاب‌ها در گوشه‌ای دور از دسترس در خانه) و سایر اشیای مشابه به مدت ۷۲ ساعت، ایمن‌ترین و موثرترین روش ضدعفونی آن‌هاست.

کتاب

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص ضدعفونی کتاب‌ها و کاغذهای آلوده به ویروس کرونا راهکارهایی ارائه دادند.

به گفته این پژوهشگران و براساس شواهد بررسی‌شده، اولین و بهترین روش ضدعفونی کردن اشیای کاغذی، قرنطینه کردن آن‌هاست. مطالعه‌ای که در خصوص ماندگاری ویروس کرونا بر سطح اجسام مختلف انجام شد نشان داد این ویروس به مدت ۲۴ ساعت روی سطوح مقوایی و به مدت ۷۲ ساعت روی سطوح پلاستیکی فعال می‌ماند. 

طبق بررسی‌های انجام‌شده، زمان قرنطینه مناسب برای محصولات کاغذی یا مقوایی ساده حداقل ۲۴ ساعت و برای کتاب‌های پوشیده از پلی‌استر یا سایر پلاستیک‌ها و همچنین مواد پلاستیکی مانند سی‌دی و دی‌وی‌دی ۷۲ ساعت است.

مطالعات نشان می‌دهد زمان ماندگاری ویروس کرونا روی اسکناس چهار روز است. با توجه به طولانی‌تر بودن زمان ماندگاری ویروس روی اسکناس بهتر است از روش‌های دریافت و پرداخت غیرنقدی استفاده کرده و یا در صورت لزوم روش‌های ضدعفونی با دستمال آغشته به الکل را جایگزین کنید.

یکی دیگر از روش‌های ضدعفونی کتاب‌ها، تمیز کردن آن‌ها ست. در این باره بهتر است از یک پارچه میکروفیبر استفاده شود. استفاده از دستمال مرطوب ضدعفونی کننده روی سطح این اشیا نیز می‌تواند اثربخش باشد. با این روش‌ها، اشیای کاغذی آسیب نمی‌بینند.

راهکارهای زیر برای استفاده ایمن از کتاب و کتابخانه توصیه می‌شود:

ـ اگر بیمار هستید، تا زمانی که علائم شما از بین نرفته است، کتاب‌های خود را به اشتراک نگذارید.

ـ اگر آشنایان شما بیمار هستند، آن‌ها را در منزل و کتابخانه خود نپذیرید.

ـ هر بار که از کتابخانه استفاده می‌کنید، دست‌های خود را بشویید یا از ضدعفونی‌کننده دست استفاده کنید.

ـ با دیگران برای بررسی کتاب‌ها و مطالعه آن‌ها در کتابخانه جمع نشوید. رعایت فاصله فیزیکی برای کنترل گسترش و سرعت ویروس کرونا بسیار مهم است.

کد خبر 532570

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار