وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ظهر امروز ۲۶ تیر ماه با مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق در بغداد دیدار کرد و درباره مناسبات دو جانبه، سفر قریب الوقوع الکاظمی و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی به رایزنی پرداخت.

محمد جواد ظریف و مصطفی الکاظمی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در رأس هیأتی صبح امروز یکشنبه ۲۹ تیر ماه راهی بغداد شد، در ادامه دیدارها با مقامات عراقی با «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که در دو جلسه خصوصی و جمعی انجام شد، در خصوص آخرین تحولات روابط دوجانبه، سفر قریب الوقوع نخست وزیر عراق به ایران و مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو و تبادل نظر شد.

ظریف پیش از این با فؤاد حسین همتای عراقی دیدار و پس از آن در نشست خبری مشترک حضور یافت.

وزیر امور خارجه در این نشست با بیان اینکه روابط ایران و عراق هیچگاه به هیچ شکلی از بین نخواهد رفت، گفت: برای ما عراق قوی و پر صلح و آرامش و دارای روابط سازنده و خوب با همه همسایگانش معادل قدرت، آرامش و ثبات خودمان است.

دیدار با برهم صالح رئیس جمهور و محمد الحلبوسی رئیس پارلمان از دیگر برنامه‌های ظریف در مدت حضورش در بغداد است.

وی همچنین در این سفر قرار است با «فائق زیدان» رئیس شورای عالی قضایی عراق، «فالح الفیاض» رئیس سازمان الحشد الشعبی و «سید عمار الحکیم» رئیس جریان حکمت ملی و هادی العامری نیز دیدار خواهد کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در ادامه این سفر و در پاسخ به دعوت نیچروان بارزانی به اقلیم کردستان عراق خواهد رفت.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بدو ورود در جمع خبرنگاران ضمن تشریح اهداف این سفر عنوان کرد: بسیار خوشحالم که بعد از تشکیل دولت عراق این فرصت برای من پیش آمد که به بغداد سفر داشته باشم، مخصوصا با توجه به تصمیم نخست‌وزیر عراق و دعوت آقای روحانی برای سفر نخست‌وزیر عراق به تهران در روز سه‌شنبه.

ظریف عنوان کرد: سفر من که از قبل هماهنگ شده بود، فرصت بسیار خوبی را با توجه به سفر نخست‌وزیر عراق فراهم کرده است که قبل از سفر ایشان هماهنگی‌های لازم برای این سفر انجام شود. 

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق قرار است روز سه‌شنبه و در پاسخ به دعوت حسن روحانی به ایران سفر کند.

محسن بهاروند معاون امور حقوقی و بین‌المللی، علیرضا عنایتی دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل خلیج فارس وزارت امور و سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ظریف را در این سفر همراهی می‌کنند.

جزئیات بیشتر درباره سفر ظریف به عراق را در لینک‌های زیر بخوانید:

کد خبر 532307

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار