عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه افزایش نرخ عوارض ساخت و ساز تأثیر چندانی در رشد قیمت ملک در پایتخت نداشته است، گفت: عوارض ساخت و ساز امسال ۵۰ تا ۶۰ درصد افزایش یافته است.

خلیل آبادی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، حسن خلیل‌آبادی عضو شورای شهر تهران درباره موضوع عوارض ساخت‌وساز اظهار داشت: برای اینکه بتوانیم شهر را به صورت قانونی اداره کنیم، نیاز به اخذ عوارض از مردم داریم که اخذ عوارض ساخت‌وساز از جمله این موارد است.

وی با اشاره به اینکه عوارض ساختمانی نسبت به قیمت مصالح ساختمان و دستمزد ساخت‌وساز چندان افزایش نیافته است، ‌گفت: عوارض ساخت‌وساز در افزایش قیمت ملک تأثیر چندانی ندارد و بیشتری عوامل تأثیرگذار، قیمت مصالح ساختمان، دستمزد ساخت‌وساز و یا مبالغی است که واسطه‌ها در این زمینه دریافت می‌کنند.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه شهرداری چاره‌ای برای دریافت نکردن عوارض از شهروندان ندارد، ‌گفت: در صورتی که درآمد پایدار قانونی برای شهر در نظر گرفته شود، دیگر مدیریت شهری چندان به موضوع عوارض توجه نخواهد داشت که موضوع مالیات بر ارزش افزوده و سهمی که وزارت نفت از درآمد سوخت باید به شهرداری ارائه دهد از جمله موضوعات درآمد پایدار قانونی است.

خلیل‌آبادی بیان داشت: همچنین در صورتی که اجناس مورد نیاز از جمله اتوبوس و قیر با قیمت تمام شده توسط دولت در اختیار شهرداری قرار گیرد، یک درآمد پایدار ایجاد خواهد شد و کمتر به عوارض توجه می‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: عوارض در سال ۹۹،‌ حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد نسبت به سال‌های پیش افزایش یافته و در برخی موارد تا دو برابر بیشتر شده که این روند نسبت به افزایش سایر قیمت‌ها و هزینه‌ها ناچیز است.

وی بیان داشت: البته تا اوایل تیر در سال ۹۹ فرصت دادیم که عوارض با تأخیر پرداخت شود و به عبارتی امسال دریافت عوارض و اعمال آن از اول تیر انجام شده است.

عضو شورای شهر تهران گفت: شهر هم مانند خانه برای شهروندان است و باید حتما عوارض توسط آنها پرداخت شود. همچنین برای اینکه درآمد غیر پایدار و رانتی حذف شود باید اکنون با همکاری مردم شهر را اداره کنیم.

کد خبر 532194

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • نکته سنج IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۹
  1 0
  صد در صد عوارض وقتی60درصد اضافه شده یعنی باقی چیزها تاحداقل60درصد میتونه گرون شه مگه 60درصد رو دست مزد ها اومده که انقدر گرون کردید شما باید ارزان خدمات بدید تا تولید کننده تشویق به تولید بشه نباید عوارضی گرفته بشه مردم درفشار هستن ببینید درک کنید
 • مهدط IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۹
  0 0
  اینجوری منتظر یک روکود تو مسکن باشید و ظرر اش رو شهرداری میبینه

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار