‌مصاحبه‌ای که به‌تازگی با محمود احمدی‌نژاد با محوریت موسیقی منتشر شده، موجب واکنش‌هایی شد که بیشتر درباره گفته‌های رئیس دولت‌های نهم و دهم بود. اما این مصاحبه از منظر روزنامه‌نگاری و ضرورت‌ها و مشخصه‌های مصاحبه، نیز قابل بررسی است.

احمدی نژاد بابازاده

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شرق، ابتدای ویدئو و پیش از شروع مصاحبه، خبرنگار روی تصاویری درباره احمدی‌نژاد، مطالبی را می‌گوید از جمله اینکه گفت‌وگویی به‌شدت صریح و تند با جواب‌هایی برای ثبت در دل تاریخ، سؤالاتی از جنس حمله با جواب‌هایی که تند بود و گاهی عجیب و اینکه این گفت‌وگو می‌تواند مصداق این جمله باشد که اکنون زمان جنگ متقابل است. مخاطب با تماشای مصاحبه می‌تواند تشخیص دهد که مصاحبه تند و صریح است یا نه و اینکه مصاحبه‌کننده سعی می‌کند القا کند که مصاحبه تندوصریح است، با ذات کار رسانه، مصاحبه و گزارش مغایر است.

خبرنگار حتی اگر با مصاحبه‌شونده مخالف باشد، قرار نیست به او حمله کند و با او بجنگد، مصاحبه هم میدان جنگ نیست بلکه قرار است به نحوی مصاحبه شود که حقایقی از مصاحبه بیرون بیاید و مخاطب با دیدن و شنیدن مصاحبه، بفهمد که چه پرسش‌هایی چگونه طرح می‌شود و چه پاسخ‌هایی را هم به دنبال خواهد داشت.

خبرنگار از مصاحبه‌اش به‌عنوان جنگ متقابل و از سؤال‌هایش به‌عنوان حمله اسم می‌برد اما چندبار به مصاحبه‌شونده می‌گوید فرمودید درحالی‌که ضرورت ندارد از این فعل برای مصاحبه‌شونده استفاده کند و چنین احترامی برای مصاحبه‌شونده بر اساس کار روزنامه‌نگاری، ضرورتی ندارد؛ هرچند ادب و احترام اخلاقی و حرفه‌ای در نحوه برخورد، لازم است.

جایی از مصاحبه، مصاحبه‌شونده از حق آزادی و انتخاب انسان می‌گوید و خبرنگار او را با گفتن کلمه احسنت تحسین می‌کند، درحالی‌که درباره عملکرد مصاحبه‌شونده در دوران حضور در قدرت ریاست‌جمهوری، از منظر آزادی و انتخاب، جای طرح پرسشی در این بخش هم‌چنان خالی است و خبرنگار به‌جای طرح چنین پرسشی، با واژه احسنت، مصاحبه‌شونده را تحسین می‌کند.

مصاحبه‌شونده در جایی گفت امکان ندارد فرهنگ کشور لنگ بزند، بخواهید اقتصاد را درست کنید و خبرنگار می‌توانست بپرسد چرا مصاحبه‌شونده در شعارهای انتخاباتی خود و در برنامه‌های ریاست‌جمهوری که از اقتصاد فراوان می‌گفت و در آن دوره حرفی از این نمی‌گفت که اگر فرهنگ لنگ بزند، نمی‌توان اقتصاد را درست کرد.

جای دیگری خبرنگار می‌گوید نامه شما به وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره حبیب محبیان، زمان خاک‌سپاری او منتشر شد که شیطنت یکی از خبرنگاران جناح مخالف شما بود. شیطنت از واژه‌هایی است که بارها مسئولانی برای یک رفتار بعضی خبرنگاران استفاده کرده‌اند و چنین هم می‌پندارند که بار منفی رقیقی دارد اما ضرورتی ندارد یک خبرنگار، در یک مصاحبه، انتشار یک نامه را که محرمانه هم نبوده است، شیطنت خبرنگار بخواند.

مصاحبه‌کننده پس از پخش قطعه محمدرضا شجریان می‌گوید، «استاد شجریان مردم را به آرامش و گفتمان دعوت کرد». فارغ از اینکه خطاب شجریان چه افرادی بودند؛ مصاحبه‌شونده خود واژه «گفتمان» را به‌جای «گفت‌وگو» به کار می‌برد که این جابه‌جایی حاصل ندانستن و تکرار آن، شاید این سال‌ها از زبان سیاست‌مداران و اهالی قدرت، تکراری شده باشد اما از زبان خبرنگاری که قرار است چنین مرور کند، گویی اشتباهی فاحش است.

‌مصاحبه‌شونده همچنین در طول مصاحبه چندبار از موسیقی اعتراضی می‌گوید و اعتراض را ستایش می‌کند اما مصاحبه‌کننده اصلا نمی‌پرسد چرا احمدی‌نژاد زمانی که مردم به نتیجه انتخابات دوره دوم حضور او در قدرت اعتراض کردند، آنان را «خس‌وخاشاک» خواند. 

مصاحبه‌کننده از عکس محسن یگانه که جایزه را از دست احمدی‌نژاد گرفته است، می‌گوید و بعد با مرور در کاغذهایی که همراه دارد، می‌گوید این عکس مربوط به مراسم تقدیر از احمدی‌نژاد در جزیره کیش در اسفندماه ۹۱ است اما احمدی‌نژاد می‌گوید در مراسمی برای روز جوان در بندرعباس بوده و خبرنگار با توجه به اینکه کاغذهایی را به‌عنوان منابع اطلاعاتی همراه دارد، ادامه نمی‌دهد که این مراسم برای تقدیر از رئیس دولت وقت، در کیش بوده است و همان گفته احمدی‌نژاد را به همین راحتی می‌پذیرد. اینجا مصاحبه‌کننده یا به اطلاعات خود اطمینان ندارد یا ترجیح می‌دهد مصاحبه در اختیار مصاحبه‌شونده باشد.

خبرنگار در جایی می‌گوید که شروع نسل اول پاپ ایران با شادمهر عقیلی است، درحالی‌که موسیقی پاپ در ایران سابقه و پیشینه بسیار بیشتری دارد. مصاحبه‌شونده همچنین می‌گوید در دوره ما کمترین لغو کنسرت را داریم و مصاحبه‌کننده می‌گوید که به این موضوع خیلی جدی می‌پردازد اما تا آخر آن گفت‌وگو اصلا به این موضوع پرداخته نمی‌شود.

در پایان، مصاحبه‌کننده از احمدی نژاد می‌خواهد اگر حرف دیگری دارد بگوید و احمدی‌نژاد چند دقیقه درباره دوست‌داشتن همدیگر و انسانیت و بهار می‌گوید و خاطره‌ای هم از افزایش تعطیلی عید فطر، پس با اینکه برای طرح این موضوع فرصت بود اما بازهم به آن نمی‌پردازد.همین مصاحبه‌کننده به مصاحبه‌شونده می‌گوید شما در انتخابات سراغ چهره‌ها نرفتید و مصاحبه‌شونده هم می‌گوید تلاش نکردم از این ماجرا استفاده کنم اما درباره اینکه برای ثبت‌نام اسفندیار رحیم‌مشایی، رئیس دفتر وقت خود، برای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۱۳۹۲، همین آقای احمدی‌نژاد با رحیم‌مشایی و عزت‌الله انتظامی با هم در وزارت کشور دیده شدند و ثبت‌نام نامزدی کردند، پرسشی مطرح نمی‌کند.

مصاحبه‌کننده در جایی می‌گوید نسل ما از شنیدن صدای زنان به‌طور رسمی محروم است، آن‌هم به‌خاطر مسائل فقهی و قوانینی که مربوط به چندصد سال قبل است. احمدی‌نژاد می‌گوید مگر قانون درباره صدای زنان داریم و مصاحبه‌کننده می‌گوید مشکل فقهی داریم. در واقع مصاحبه‌کننده به تفاوت قانون و مسائل فقهی توجه ندارد و ابتدا در کنار مسائل فقهی، از عبارت قوانین چندصد سال‌ پیش هم استفاده می‌کند.

این مصاحبه به مصداق‌ها می‌پردازد و نظر احمدی‌نژاد را درباره آنها می‌پرسد و احمدی‌نژاد هم در پاسخ همه آنها می‌گوید هرکسی حق فعالیت، انتقاد و... دارد و همه مشکلات و موانع را به دیگران و جریان غیررسمی در فرهنگ و هنر نسبت می‌دهد؛ اما مصاحبه به فرایند برنامه‌های دولت‌های نهم و دهم که خودش بر صدر قدرت آن نشسته بود، در کنار جریان‌های غیررسمی در هنر و موسیقی اصلا نمی‌پردازد و حتی مورد پرسش هم واقع نمی‌شود.نکته پایانی اینکه مصاحبه با احمدی‌نژاد چنان ‌که او می‌گوید، در ماه رمضان، یعنی اردیبهشت‌ماه، انجام شده است اما مصاحبه ۱۹ تیرماه منتشر می‌شود.

کد خبر 531399

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 25
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • US ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  17 21
  باز اين راه افتاد توي كوچه و خيابان!
  • م IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
   36 3
   احمدی نژاد عشقه.
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  13 25
  اون همه راه پیمایی وتظاهرات برای توبودکه رییس جمهور بدون رای نشوی.حالادوباره راه افتادی توخیابونا بهت مزه داده ریاست جمهوری.تو تموم شدی یعنی مهره سوخته
  • امیرعلی IR ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
   17 2
   فقط احمدی نژاد
 • همشهری IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  22 28
  آزموده را آزمودن خطاست دیگه ۸ سال رییس جمهوری نشان داد احمدی نژاد اگر چیزی هم لو میده برای دلسوزی مردم نیست برای اینکه یه ماهی گنده تر برای خودش بگیره وگرنه به معترض خس و خاشاک نمیگفت آدمی با این سطح فرهنگ هر وقت از آزاداندیشی حرف میزنه قطعا داره دروغ میگه
  • مجتبی IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
   32 4
   به هر حال ایشان ۸ سال ریس جمهور ایران بوده اند و فارق از عملکرد شان لازم است شخصیت ایشان از منظر حقوقی و جایگاه ریس جمهور ایران حفظ شود مصاحبه کننده رعایت شئونات اخلاقی را در نحوی مصاحبه خوب انجام نداده اند
 • فب IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  19 37
  هیچکس به تو رای نخواهد داد
 • محمد IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  11 24
  احمدی نژاد درحدریاست نبود اشتباه تاریخی بود الانم نیست منحرفه افکارش
 • TW ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  11 21
  محمود خودشم میدونه هیچوقت تایید صلاحیت نمیشه.فقط داره خودنمایی میکنه.
 • علی DE ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  22 14
  منظور احمدی نژاد از خس و خاشاک مردم نبودند، بنده فیلم آن سخنرانی را دارم و او صراحتاً می گوید ۴۰ میلیون نفر آمدند رای دادند و نظرشان محترم ، اما عده ای خس و خاشاک کام مردم را تلخ کردند
  • همشهری IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
   15 16
   خودش هم قبول داره به مردم گفته وگرنه خوب بلد بود ماست مال کنه برای همین توی هیچکدوم از مصاحبه هاش نه مصاحبه کننده میپرسه و نه خودش توضیحی میده حالا به فرض منظورش مردم نبود ماجرای کهریزک که بعد از همون اتفاقات برای همون معترضان به دستور رییس جمهور بود برای این چه توجیهی هست فقط میشه گفت یه دروغگوی بزرگ که مترصد نشسته ببینه چی بیشتر در جامعه طرفدار داره خودش رو حامی اون قشر نشون بده
 • علیرضا نیکرو IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  10 14
  احمدی نژاد الان پخته است و ملی گراست ولی دیگر تایید نمی شود
  • قائم IR ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
   14 8
   منظور ایشان از خس و خاشاک اونهایی بود که هدفشان اعتراض نبود بلکه خودشون رو با معترضین قاطی کرده بودند و بانک ها و سطل ها و ماشین هارو آتش زدند پس اینها معترض نبودند همون خس و خاشاک هایی بودند که قصد براندازی نظام رو داشتند و هنوز هم در اعتراضات اینچنینی هستند و خواهند بود
 • قائم IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  12 10
  اصلا چی بشه چطور یه که تا گوگل رو باز می کنی همه اش بر علیه احمدی نژاد مطلب نیازارند کاملا مشخصه هماهنگ شده است و می ترسید ایشون تایید صلاحیت بشه و بیاد راس کار واقعا بدجور خودتون رو به آب و آتش میزنید نکنه شماها هم همون خس و خاشاک ها هستید
  • جیمی IR ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
   4 8
   پس اونهاییی ک قبل انقلاب اتوبوس و هتل و کاباره آتش میزدن چی بودن؟؟اونا انقلابی بودن الان میشن خس و خاشاک؟؟
 • رنجبر US ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  10 12
  توی 8 سال چه گلی به سر مردم زد تمامی بدبختی کنونی در اثر بی تدبیری وی است حال که کسانی را که وی را 8 سال رییس جمهور نموده اند اگر شهامت دارند بیابند پاسخگو باشند
 • امید AE ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  13 7
  دوست‌ عزیزگمان کنم شماتازه خبرنگاشدین بعدازاون ماجرای خس وخاشاک آقای‌ احمدی نژاد 100جا به‌ این‌ سوال جواب دادند که‌ منظورشون چي بوده واقعأ برای 1اصحاب رسانه زشته که‌ با همچین مطلبی می‌زنه 1مطلب آشپزی کتلت درست کردن بزنید به‌ نظرمن بهتره 1کترمفیدی انجام دادین نه‌ این‌که خودتون خراب کنید
 • IR ۰۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  5 0
  خس وخاشاک را به شما گفته بود ؟
 • ایرانی IR ۰۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  6 2
  شماها دنبال چی هستید؟ بزرگ ترین عیب شماها عیب جویی دیگران است!
 • حسن IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  5 11
  این احمدی نژاد جامعه ایران رو دو قطبی کرد. اشتباه کردم بهش رای دادم. اون همه اتفاقی که افتاد و یکسری رو از نظام زده کرد. از اون موقع تا الان تاثیرشو داریم می بینیم.
 • علی اصغر IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  12 5
  اگه یه مرد تو ایران هست فقط احمدی نژاده از لحاظ عمرانی و زیربنایی کارهایی برای مملکت کرده که هیچ رئیس جمهوری برای ایران نکرده
 • اسفندیار رفیعی کشتلی IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  6 1
  احتمالا پرسشگر مثل همه مردم میدونست اون تعداد اندک حتی از خس و خاشاک کمتر بودند و با اشاره رهبری جارو شدند
 • امیر IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  8 0
  همشهری زرد نشو لطفاً.جهت گیری جزو رسالت روزنامه نگاری نیست.
 • IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  3 1
  چرا خود شما اون موقع از خس و خاشاک انتقاد نکردید؟
 • اکبری IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  2 6
  هم دوران احمدی ناژاد و هم حامیان و همفکران او تمام شده که هچ تازه باید محاکمه شده و تاوان هم بدهند.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار