احتمال برگزاری مراسم اربعین حسینی با وجود پیامدها و مخاطرات ناشی از شیوع ویروس کرونا در عراق ضعیف است.

اربعین

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان چهارشنبه ۲۵ تیر گفت: با وجود احتمال ضعیف برگزاری مراسم اربعین، برنامه‌ها و تدارکات لازم برای برپایی مراسم اربعین در مرزهای چذابه و شلمچه طبق برنامه زمان‌بندی جلو می‌رود. نشست‌های ستاد اربعین حسینی استان و هماهنگی‌ها با موکب‌های مردمی در مرزهای چذابه و شلمچه نیز در حال انجام است و توصیه‌های لازم به موکب‌ها برای تکمیل ساختمان‌ و بناهای موکب‌ها و آماده‌سازی تجهیزات سرمایه‌ای همچون کولرهای گازی و دیگر وسایل سرمایشی در مرزها انجام شده است.  برنامه‌های این ستاد به گونه‌ای طراحی شده تا در صورت قطعی شدن برپایی شدن مراسم اربعین، موکب‌های مردمی با بسیج سریع امکانات بتوانند خدمات لازم را به زائران حسینی ارائه کنند.

حجت‌الاسلام سیدمحمود موسوی در ادامه افزود: به احتمال زیاد روز اول محرم (سی ام مرداد ۱۳۹۹)امسال تکلیف برگزاری مراسم اربعین در مرزهای چذابه و شلمچه به روال اربعین سال‌های گذشته مشخص خواهد شد ولی هم‌اکنون به صورت قطعی نمی‌توان در این باره اظهارنظر کرد.

۱۷مهرماه روز اربعین حسینی است. سال‌های گذشته موکب‌های اربعین از روزهای نخستین ماه محرم امکانات و تجهیزات مردمی خود را به مرزهای چذابه و شلمچه گسیل می‌کردند تا از زائران اربعین که از اول ماه صفر به صورت تدریجی حرکت خود را به سمت کربلای معلا شروع می‌کنند پذیرایی کنند. حرکت حماسی و معنوی کاروان‌های زائران اربعین حسینی از مرزهای چذابه و شلمچه به سمت شهرهای مقدس عراق، از اربعین ۱۳۹۲ شروع شد و هر سال بر عظمت و شکوه آن افزوده شد. اربعین پارسال حدود یک میلیون زائر اربعین حسینی از مرزهای زمینی و بین‌المللی چذابه و شلمچه راهی شهرهای مقدس عراق به خصوص کربلای معلا و نجیف اشرف شدند.

مرزهای چذابه و شلمچه از نیمه دوم اسفندماه ۱۳۹۸ به علت شیوع ویروس کرونا به طور کامل از سوی دولت عراق بسته شدند. مرز شلمچه چهارشنبه هفته گذشته به صورت محدود(۲ روز در هفته) برای صادرات کالا به عراق باز شد ولی مرز چذابه با وجود پیگیری‌ها از سوی مسئولان استانی و محلی هنوز بسته است.

کد خبر 531245

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار