پژوهشگران شواهد محکمی ارائه کرده‌اند که نشان می‌دهد یک جهش جدید در ویروس کرونا قدرت انتشار آن را افزایش داده و این ویروس را عفونی‌تر کرده است.

کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: تحقیقات جدید حاکی از آن است ویروس کرونا در یک جهش جدید از فرم ۶۱۴ D به ۶۱۴ G تغییر شکل داده است.

وی در ادامه این مطلب آورده است: یافته‌های جدید دکتر کوربر از آزمایشگاه ملی لس‌آلاموس و همکارانش که به تازگی در مجله Cell منتشر شده است، نشان می‌دهد ویروس کرونا تحت تاثیر این تغییر کوچک اما موثر بسیار راحت‌تر به سلول‌ها وصل شده و به آن‌ها ورود کرده و در دستگاه تنفسی فوقانی ـ بینی، سینوس‌ها و گلو سریع‌تر تکثیر می‌شود.

پژوهشگران در این مطالعه علاوه بر این‌که توالی ژنتیکی بیشتری را بررسی کرده‌اند، آزمایش‌هایی را نیز روی حیوان، انسان و سلول‌ها انجام داده‌اند.

جهش جدید ویروس کرونا از فرم D۶۱۴ به ۶۱۴ G که در اروپا شناسایی شده و به نقاط دیگر گسترش یافته، پروتئین SPIKE را که مسئول ورود ویروس به داخل سلول‌هاست، تحت‌تاثیر قرار داده است.

این جهش برای اولین بار در اوایل ماه آوریل مورد توجه تیم مطالعاتی قرار گرفت و آن‌ها الگویی مشابه در سطوح مختلف جغرافیایی (ملی، منطقه‌ای، شهری و محلی) مشاهده کردند.

به گفته دکتر دیوید مونتفیور از محققان این مطالعه، این جهش عفونی بودن نسخه جدید ویروس را ۳ تا ۹ برابر کرده است.

جهش ویروس کرونا به فرم جدید به خوبی نشان می‌دهد این ویروس یک دشمن نیرومند است، اما خوشبختانه داده‌های بالینی تیم تحقیقاتی دکتر کوربر و همکارانش حاکی است که با وجود عفونی‌تر شدن ویروس شدت بیماری یا کشندگی آن در فرم جدید بیشتر از فرم اولیه نشده است.

محققان تاکید کرده‌اند با توجه به این‌که شکل جدید ویروس سریع‌تر از فرم اولیه آن منتقل خواهد شد، خواه این نتیجه‌گیری در نهایت تایید شود یا خیر این تغییر ارزش توصیه‌های لازم شامل استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی را نشان می‌دهد.

تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا این جهش جدید باعث ایجاد تغییراتی در روند همه‌گیری بیماری کوویدـ۱۹ خواهد شد یا نه؟

کد خبر 530133

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار