پلیس آمریکا برای نخستین بار متن گفتگوهای میان جورج فلوید را با پلیس‌های مینیاپلیس منتشر کرد؛ متنی که نشان می‌دهد او بیش از ۲۰ بار عبارت «نمی‌توانم نفس بکشم» را بر زبان آورده است.

تصوير جورج فلويد روي يك ايستگاه اتوبوس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، آنچه شهروند ۴۶ ساله پلیس در آخرین دقایق و لحظه‌های زندگی زیر فشار زانوی پلیس سفیدپوست بر زبان آورد، به محور اصلی اعتراض‌های سیاهان و دیگر شهروندان آمریکا علیه خشونت مرگبار پلیس تبدیل شد. فلوید که حدود ۹ دقیقه زیر فشار زانوی افسر پلیس مینیاپلیس تاب آورده بود، بیش از ۲۰ بار به بسته شدن راه تنفس خود اعتراض کرد و هر بار این پاسخ را شنید: «همین که می‌توانی حرف بزنی یعنی اکسیژن به اندازه کافی به تو می‌رسد.»

در پی مرگ فلوید به دلیل ایست قلبی، هر چهار افسر حاضر در محل رخ دادن حادثه از کار برکنار شدند و اندکی بعد بازداشت شدند. حدود ۴۵ روز پس از آن ماجرا، متن کامل گفتگوی شهروند سیاهپوست با پلیس‌ها بر اساس تصاویر دوربین ثبت‌کننده واقعه روز چهارشنبه منتشر و مشخص شد فلوید درست پیش از جان سپردن این چند جمله را گفته است: «مادر، دوستت دارم. به فرزندانم بگویید دوستشان دارم. دارم می‌میرم.»

بخشی دیگر از گفتگوی فلوید و التماس‌هایش به پلیس نشان می‌دهد او قصد داشته با افسرها همکاری کند و البته حالش هم خوب نبوده است: «معده‌ام درد می‌کند. گردنم درد می‌کند. همه جای بدنم درد می‌کند. لطفا کمی آب یا خوردنی به من بدهید. لطفا من را درون خودروی پلیس نبرد. من از فضاهای بسته وحشت دارم.» پیش‌تر آنچه درباره لحظه‌های آخر زندگی فلوید گفته شده بود، مربوط به چند ویدئو از رهگذران بود و حتی یک نفر پرسیده بود پلیس‌ها ضربان قلب او را هم بررسی کنند.

مدارک تازه پرونده قتل جورج فلوید حدود ۸۰ صفحه متن گفتگوی او با پلیس‌ها و ۶۰ صفحه متن گفتگوی تامس لین، یکی از افسران سفیدپوست حاضر در محل کشته شدن فلوید با بازپرس‌هاست. لین برای روشن‌تر شدن نقش خود در این قتل خواستار انتشار متن کامل گفتگوها بر اساس دوربین روی لباس پلیس‌ها شده بود.

کد خبر 529419

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  5 1
  بهتره که به مشکلات خودمون بپردازیم
 • IR ۰۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  1 2
  جریانها و تحرکات عظیم تاریخی رو کسی نمی تونه پیش بینی کنه. یعنی هیچ اندیشمندی نمی تونه بگه در فلان صبح یا شب و در فلان تاریخ و سال مردم یک کشور تصمیم به یک حرکت تحول آفرین می شوند. بر این اساس قتل حتی یک شهروند عادی می تونه شعله های خشم مردم یک کشور بزرگ مثل آمریکا رو طوری شعله ور کنه که اوراق تاریخ را عوض کنند..
 • بهزاد IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  3 0
  مثل اینکه تا قیام قیامت دست از سر جورج فلوید بر نمی دارید ؟
 • ایرانی IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  1 0
  بابا بدبخت سیاهای آمریکا و خانوادش و تمام مردم آمریکا ول کردن شما چسبیدین ول نمی کنین !!!

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار