در حالی که قطع درختان به دلیل وارد آوردن آسیب‌های جبران‌ناپذیر به محیط زیست منع قانونی دارد، در روستاهای اردبیل قطع و فروش درخت به منبع جدید درآمد برای مردم تبدیل شده است.

قطع درختان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از مهر، جسد درختانی که پشت نیسان‌ها و کامیون‌ها تلنبار شده، در جاده‌های اردبیل به دفعات مشاهده می‌شود که گویای ضعف‌ قانون در حمایت از محیط زیست است.

این درختان عمدتاً صنوبر و بید هستند که در مزارع، باغات و اراضی کشاورزی کاشته شده و با قیمت‌های قابل‌توجه بریده و به فروش می‌رسد. آن هم در وضعیتی که اردبیل چندان در برخورداری از عرصه‌های جنگلی و فضای سبز وضعیت مطلوبی ندارد.

این موضوع که نگرانی دوستداران محیط زیست را برانگیخته، به دلیل خلأ قانونی و بی‌توجهی نهادهای مسئول همچنان تداوم دارد. این روزها فروش یک تنه به قیمت یک میلیون تومان در روستاهای اردبیل به ویژه روستاهای سرعین متداول شده است.

رغبت روستاییان به فروش

یکی از روستاییان که نخواست نامی از وی برده شود، در این خصوص گفت: مشکلات اقتصادی باعث شده برخی درختان باغات خود را بفروشند. هر درخت صنوبر را می‌توان به یک میلیون تومان فروخت و اگر کسی بتواند ۱۰ تنه بفروشد، ۱۰ میلیون تومان رقم قابل توجهی است.

وی اضافه کرد: تنه‌های درخت در یکی از کارخانه‌های اردبیل مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای این کارخانه تأمین درخت از خود استان به صرفه‌تر است، به همین دلیل روستاییان نیز راغب به فروش هستند.

یک راننده نیسان که چوب حمل می‌کند نیز گفت: روستاییان حاضر به فروش درخت هستند و ما هم هیچ منع قانونی در حمل و نقل نداریم. تنها حمل و نقل درختان جنگلی منع قانونی دارد و این درختان به دلیل این‌که جنگلی نیستند منع قانونی ندارند و حمل می‌شوند.

وی یکی از کارخانه‌های اردبیل را مقصد تحویل درختان عنوان کرد و افزود: بخشی از تنه‌ها هم از استان خارج شده و به سایر مناطق ارسال می‌شود.

 نمی‌توانیم دخالت کنیم
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: ما عملاً نمی‌توانیم دخالت کنیم. وقتی کسی در باغ و مزرعه خود درختی می‌کارد، اختیاردار محصول خود است.

شهامت هدایت  اظهار کرد: قطع درختان فقط در بخش درختان جنگلی محدودیت قانونی دارد، اگر موردی در جاده‌ها مشاهده شود، خودرو متوقف و تمامی چوب حمل‌شده ثبت و ضبط می‌شود اما اینکه روستاییان درختان خود را قطع کنند به حوزه کاری ما ارتباطی ندارد و جزو منابع طبیعی محسوب نمی‌شود.

وی معتقد است صنوبر یا بید جزو درختان جنگلی نیست و در حوزه محدودیت‌های قطع درختان جنگلی هم قرار نمی‌گیرد.

هدایت با تایید انتقال بخشی از تنه‌ها به یکی از کارخانه‌های اردبیل افزود: این کارخانه از استان‌های دیگر نیز چوب خود را تأمین می‌کند.

برخورد با قاچاقچیان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل به برخورد با برخی قاچاقچیان چوب اشاره و بیان کرد: گشت‌زنی ما به صورت ۲۴ ساعته برقرار است و گاهی بار چوب قاچاق نیز ضبط می‌شود.

وی با بیان اینکه بخشی از چوب‌های قاچاق، در مسیر اردبیل به سایر استان‌ها انتقال داده می‌شود و بخشی نیز در خود استان مصرف می‌شود، ادامه داد: به هیچ عنوان اجازه فروش و انتقال گونه‌های جنگلی را نمی‌دهیم.

هدایت گفت: به جرأت می‌توانم بگویم قطع گونه‌های جنگلی در استان نداریم و گونه‌های جنگلی استان به دلیل این که ارتفاع و قطر اندکی دارند، چندان مورد توجه قاچاقچیان نیستند.

به گفته وی، حتی در صورتی که گونه جنگلی استانی دیگر قطع و حمل شده باشد، در داخل محدوده استان متوقف و بار آن ضبط می‌شود.

نابودی گونه بومی
به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه محقق اردبیلی، صنوبر یکی از گونه‌های بومی استان اردبیل است که قطع درختان آن می‌تواند این گونه را به نابودی بکشاند.

کیومرث سفیدی اظهار کرد: قیمت چوب، نازل‌ترین ارزش یک درخت محسوب می‌شود و تأثیر درختان در سالم‌سازی هوا، حفظ خاک و حفظ آب‌های زیرزمینی هیچ قیمت ریالی ندارد.

وی با بیان این‌که محدودیت قطع درختان در شمال کشور موجب شده تا قطع درخت و تأمین چوب در اردبیل افزایش یابد، افزود: این در حالی است که صنوبر نیز مانند سایر گونه‌ها با بی‌احتیاطی و قطع مکرر نابود می‌شود. این در حالی است که این گونه، بومی استان است.

این اکولوژیست اضافه کرد: در آینده نزدیک اثرات سوء قطع درختان در روستاها بر روی محیط زیست قابل مشاهده خواهد بود. انتظار می‌رود نهادهای اجرایی ضوابط مناسبی برای ممانعت از تداوم این وضع تعریف کنند.

کد خبر 527832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

دیدگاه خوانندگان