معاون سابق وزیر نفت ضمن مخالفت با طرح پیشنهادی تغییر الگوی سهمیه‌بندی بنزین گفت: باید به اقتصاد ملی و طرح جامع انرژی توجه کنیم در این قانون کارهایی که باید، به منظور سیاستگذاری، انجام دهیم گفته شده است.

بنزین

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، عباس کاظمی مدیرعامل سابق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ضمن مخالفت با طرح تغییر الگوی سهمیه‌بندی بنزین مدعی شد: از ۲۵ میلیون خانوار ایرانی ۲۱ میلیون آنها خودرو دارند و تعدادی هم موتور سیکلت دارند. البته خانواده ها تعداد خودروهایشان متفاوت است و در این زمینه می‌توان سیاست های دریافت مالیاتی اعمال کرد.

وی با انتقاد از طرح تغییر الگوی سهمیه‌بندی بنزین از خودروها به خانواده ها گفت: از سال ۸۹ تا کنون ۹ بسته انرژی تدوین شده است که اجرایی نشده است.

معاون سابق وزیر نفت با اشاره به اینکه سیاستگذاری‌های غیر قیمتی برای بنزین و حامل‌های انرژی وجود دارد گفت: نمایندگان مجلس چرا دنبال قوانینی که پیشتر در همین نهاد نوشته شده است نمی روند؟

وی گفت: مسأله انرژی با یک معادله قابل حل نیست بلکه با ماتریسی سر و کار داریم که به نا معادلات می‌رسیم. در چنین شرایطی چطور می خواهیم سه نرخی ایجاد کنیم، در حالی که با این نرخ جدید قاچاق هم توسعه پیدا می‌کند.

کاظمی گفت: اگر می خواهید، براساس ایجاد عدالت اجتماعی اقدام کنید، به افراد پول بدهید به کارت آنها پول واریز کنید و بسته های معیشتی و کالایی بدهید.

وی با بیان اینکه سه نرخی کردن یعنی نیاز به نظارت بیشتر، گفت: هزینه توزیع دولتی فراورده های نفتی در ایران ۴۰ برابر کشورهای خارجی است. این به این دلیل است که قانون وضع می‌کنیم و سیستم نظارتی را زیاد می‌کنیم. در حالی که وقتی قانون می‌نویسیم باید ببینیم آیا توان اجرای آن وجود دارد؟

کاظمی سپس گفت: باید به اقتصاد ملی و طرح جامع انرژی توجه کنیم در این قانون کارهایی که باید، به منظور سیاستگذاری، انجام دهیم گفته شده است.

وی افزود در مسأله کرونا قیمت نفت پایین آمد اما نمی‌شود با توجه به این موضوع سیاستگذاری بنزین انجام داد. در ماه‌های آینده قیمت دوباره واقعی می شود و نمی‌توان قرنطینه شدن دنیا به خاطر این بیماری و تأثیراتش را مبنا قرار داد.

کاظمی گفت: بنزین همه انرژی کشور نیست.

کد خبر 527735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
  12 0
  غیر کارشناسی حکمی رو میدند و آخر سر مردم باید برای جبران این فکرهای غلط خسارت بدهند که خود آنها مسبب آن نیستند
 • عباس IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
  5 3
  همانطور که یارانه را بر اساس نفر سهمیبندی کردید بنزین را هم بر اساس نفر سهمیه بندی کنید یا یارانه اش رابین مردم تقسیم کنید
 • IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
  1 0
  روی سخنم با مدیر سایت هست که برخی نظرت را غیر قابل انتشار می داند و گزارش نمی کند پیشنهاد می کنم نظرات همه را انتشار دهند تا عموم جامعه به سایتها و شبکه های داخلی اعتماد نمایند. ادمين: مخاطب گرامي. روزانه بيش از 1500 نظر براي ما ارسال مي‌شود و گاه براي يك خبر افزون بر صدها نظر ارسال مي‌شود. در اين شرايط تلاش مي‌شود وقتي نظر گروهي از مخاطبان دقيقا مانند هم است، تعدادي از آنها منتشر شود و باقي بايگاني گردد تا كساني كه نظرها را مي‌خوانند هم با تنوع نظرها مواجه شوند و هم از خواندن نظرهاي تكراري خسته نشوند. از سوي ديگر چنانچه در ارائه نظري از واژگان ناپسند استفاده شود و يا به فردي اتهام و صفتي داده شود كه از نظر قانون اثبات شده نيست، نمي‌توانيم آن را منتشر كنيم. احتمال دارد در اين موارد استثناهاي منتشر شده باشد كه حتما ناشي از خطاي تشخيص و يا مشكلات فني باشد كه خواهشمنديم چنانچه با اين نوع اظهارات منتشر شده مواجه شديد اطلاع دهيد.
 • US ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
  1 0
  اینقدر مردم را اذیت نکنید
 • US ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
  1 2
  خوب دیگه.وقتی نمایندگان کنونی مورد تایید اکثریت مردم نباشند نمی توان بیش از این انتظار داشت بجای اینکه قیمت بنزین را به همان حالت اول برگردانند سعی می کنند.با ایده های بدور از منتطق.مردم را سرگرم نمایند.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار