عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس نهم گفت: اصل۳۶ و ۳۷ قانون اساسی اصل را بر برائت می‌گذارند و هیچ‌کس از نظر قانون مجرم نیست مگر آنکه جرم آن در دادگاه صالح ثابت شود، در نتیجه اینکه حتی در جلسه علنی مجلس فردی عناوینی را به فرد یا افرادی منتسب کند، به هیچ‌عنوان پایه و اساس قانونی ندارد.

احمدی نژاد لاریجانی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از برنا، در واکنش به مطرح شدن فساد مالی اکبر طبری، مدیر کل سابق امور مالی و معاون اجرایی رئیس سابق قوه قضائیه، برخی تلاش کردند که از طریق فرافکنی بخشی از اتهامات وارده به طبری را به مقام بالادستی وی ربط بدهند، هر چند پیام مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «حرکت مبارزه با فساد که اکنون در قوه قضاییه به‌خوبی مشاهده می‌شود و خود را نشان داده است، از دوره آقای آملی لاریجانی آغاز شد و ایشان هم در داخل و هم در بیرون از قوه شروع کننده آن بودند و اینها نباید از نظر دور باشد.» به عنوان حسن خطام برای پایان اتهام زدن به آملی لاریجانی منتشر شد اما برخی تلاش می‌کنند به این فرافکنی‌ها که با نیت تخریب رئیس سابق قوه قضائیه صورت می‌گیرد، ادامه دهند.

در این میان برخی با مطرح کردن دوباره محتویات جلسه ۱۵ بهمن سال ۹۱، مجلس شورای اسلامی که استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر کار را در دستور کار قرار داده بود، به دنبال ایجاد شائبه علیه آملی لاریجانی هستند. قضیه جلسه ۱۵ بهمن از این قرار است که در این جلسه پیش از طرح موضوع اصلی، احمدی‌نژاد با انتشار تصویر و صدای ضبط شده فاضل لاریجانی، فضای اتهام‌زنی علیه رؤسای دو قوه دیگر را بر جلسه حاکم کرد. همزمان در واکنش به این اقدام احمدی‌نژاد «حسین سبحانی‌نیا»، عضو هئیت رئیسه مجلس نهم، جلسه ۱۵ بهمن را به عنوان یک نقطه بسیار سیاه در دولت دهم قلمداد کرد.

این نماینده مجلس نهم در ادامه افزود: «این که رییس جمهور یک کشور برنامه‌ریزی کند که با حاشیه سازی علیه رئیس مجلس و رئیس قوه قضاییه بتواند به رفتارهای غیر قانونی خود ادامه دهد، در خور نظام جمهوری اسلامی ایران نیست و باید این دست از رفتارها درس عبرتی برای تندروها باشد تا به یاد داشته باشند، اقدامات مافیانی آغازی بر افت محبوبیت آنها می‌شود.»

«محمدعلی اسفنانی»، نماینده سابق مجلس، در رابطه با واکنش کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس نهم و تحقیق و تفحص این کمیسیون در رابطه با فیلم منتشر شده از برادر رئیس سابق قوه قضائیه توسط رئیس دولت دهم گفت: روز یکشنبه‌ بود که احمدی‌نژاد طبق روال قانون که رئیس جمهور باید از وزیر دفاع کند، برای دفاع از شیخ‌الاسلام، وزیر کار و تعاون وقت، به مجلس آمد. در این جلسه زمزمه‌هایی مطرح شد که احمدی‌نژاد سی‌دی به همراه دارد و این سی‌دی حاوی محتوایی است که مناسبات بین نزدیکان رئیس سابق قوه قضائیه، رئیس مجلس و دیگران را برملا می‌کند.

این نماینده سابق مجلس افزود: علی‌رغم اینکه بسیاری از نمایندگان تاکید کردند که این سی‌دی پخش نشود و اگر ادعایی است، باید در قوه قضائیه و محکمه مطرح شود نه در جای دیگر، اما احمدی‌نژاد متقاعد نشد و سی‌دی در صحن پخش شد. استنباط ما این بود که این فیلم به صورت مخفیانه از اظهارات مرتضوی که آن زمان رئیس سازمان تأمین اجتماعی بود، ضبط شده  و یا در حضور او ضبط شده بود، همچنین اظهارات فردی که احمدی‌نژاد مدعی بود برادر لاریجانی است، مطرح شد.

اسفنانی در مورد نتایج تحقیق و تفحص کمیسیون  قضائی مجلس نهم از فیلم منتشر شده در جلسه ۱۵ بهمن تصریح کرد: این فیلم حدود ۲۵ ثانیه بود و مدام تکرار می‌شد منتها صدای نامفهومی داشت که احمدی‌نژاد آن را پیاده کرده بود و در صحن علنی همان متن پیاده شده را خواند اما مطالب و صحبت‌های احمدی‌نژاد به هیچ‌عنوان قابل استناد نبود چراکه فیلم با آن صدا منطبق نبود. مشخص بود که بین فیلم و ضبط صدا فاصله زمانی وجود دارد، ضمن آنکه صدا به هیچ عنوان قابل مفهوم نبود و در واقع به همین دلیل احمدی‌نژاد پیاده شده آن را عنوان می‎کرد، اما نمی‌توانست مستند باشد.

این عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس نهم ادامه داد: در قانون درباره مباحث قضائی برای ادله اثبات دعوا، چه حقوقی و چه کیفری، مشخص شده است که چه مواردی را ‌می‌توان دلیل دانست و قاضی به آن استناد کند و چه مواردی دلیل نیست. در نتیجه تشخیص اینکه آیا بابت موارد مطرح شده، اتهامی متوجه کسی است یا خیر، دادگاه صالح نظر می‌دهد، از طرف دیگر خود مقام معظم رهبری نسبت به این اقدام واکنش نشان دادند و آن را تقبیح کردند.

اسفنانی در واکنش به اینکه به نظر می‌رسد احمدی‌نژاد به دنبال اتهام‌ زدن علیه لاریجانی‌ها بوده است، اظهار کرد: اصل۳۶ و ۳۷ قانون اساسی اصل را بر برائت می‌گذارد و هیچ‌کس از نظر قانون مجرم نیست مگر آنکه جرم آن در دادگاه صالح ثابت شود، در نتیجه اینکه حتی در  جلسه علنی مجلس فردی عناوینی را به فرد یا افرادی منتسب کند، به هیچ‌عنوان پایه و اساس قانونی ندارد و این موضوعات باید در دادگاه صالح مورد رسیدگی قرار بگیرد. نهایتا تصمیم قطعی صادره از دادگاه می‌تواند مؤید این باشد که فردی مرتکب جرم شده است یا خیر.

کد خبر 526895

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 58
 • نظرات در صف انتشار: 10
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • یک کاربرساده FR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  32 8
  آنها آب درهاون می کوبند وکار به جای نمی برند وناکامان عالم هستند. دلم برایشان می سوزد
 • خلیل خلیلی هیتم IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  54 71
  بله افشاگری خوب هست امانه اینکه رئیس جمهوری کشوری انهم درمجلس اینگونه عمل کندمانندادمهای بیسواداومیتوانست بامستنددردست بقانون مراجعه کنداینطوری همان حکم جنگل راصدق میکنددرجنگل هرکسی زوربیشتری داردحرف اوحق هست امادرقانون اینطورنیست
 • پرویزترکه IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  یادتون افتاده که دکتر دلها احمدی نجات (احمدی نژاد) را خراب کنید اما کور خونده اید دکتر در پیش مردم عزیز هست با فرافکنی شماها هم عزیزتر میشه
  • علی IR ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   چه عزتی داره ؟!!کسی که ... وبا باورهای مردم بازی کرده ونصف تقصیر وعامل شروع اغتشاشات ۸۸بوده اصلا آدمه؟... چشمتونو باز کنید
 • خان کوهمره IR ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  لاریجانی ها هرچی باشند و هر کاری کرده باشند با ولایت زاویه پیدا نکردند و همیشه مطیع مقام معظم رهبری بودند.اما محمود همه خرابکاری کرد خشت تهمت و بگم بگم رو کاشت..دور زدن قانون و بی قانونی در دولت او شروع شد.اختلاس در دولت او شروع شد..مملکت رو نابود کرد در حالی که زمان او نفت بدون سقف خاصی روزانه فروش میرفت بشکه ای۱۶۰دلار اما در پایان دولتش صندوق ذخیره ارزی خالی بود..محمود یه چهره منفور بین مردم از خواص تا طبقه متوسط هست.
  • IR ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   56 66
   علکی حرف نزن احمدی نژاد یاور ضعفاست محبوب دلهاست
  • سید حسن IR ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   69 23
   شماها کی هستین فتنه۸۸ اصلا به آقای احمدی نژاد ربطی نداشت ایشان یه بهانه بود برای یک کودتا مسببین این امر همان کسانی بود که در حصر هستند
  • علی IR ۰۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   52 33
   خودتو اذیت نکن بدبختی ایران از زمان احمدی شروع شد تحریم کاغذ پاره است
  • علیn IR ۰۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
   3 23
   خاوری محصول بی کفایتی احمدی نژاد‌است
 • IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  هر مقامی که زیردست منتصبش از مقامش سو استفاده می کند سزاوار سرزنش است که چرا غفلت کرده !؟
  • IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   58 7
   هر مقامی مسئول زیر دستاش باید باشد و گر نه مسئول نیست .بی خود نام مسئول رو یدک می کشد
  • زهرا AE ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   خیلی هم گل هستند آقای احمدی نژاد، از این خرابکاری ها توی تمام دوره های ریاست جمهوری بوده وهست ولی محبوبیت احمدی نژاد بین مردم بخصوص قشر متوسط وپایین بیشتر از بقيه رئیس جمهور ها بوده، اگه هیچ کوئن مثبتی نداشتن، همینکه تو 8 سال‌ ریاست 4بار به هر استان آمدن و بین مردم بودن، حرف زیادیه برای محبوب شدن، افتادالان
  • IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   93 12
   اینکه زاویه ندارند دلیل بر پاکدستی آنها نیست
  • علمدار IR ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   25 5
   تودیگه واقعا توهم زدی
 • رضا RU ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  86 35
  شما همشهری ها تا دیروز احمدی نژاد را میزدید حالا که لاریجانی رفته شما حامی احمدی نژاد شده اید موضوع تخلف برادر لاریجانی ربطی به رئیس وقت مجلس نداشت احمدی نژاد کار بسیار بدی کرد که دنبال باج گیری بود ضمن انکه تخلف برادر چه ربطی به برادر دیگر دارد وچرا باید در مجلس شو برگزار گردد بااینکه باید تخلف لاریجانی پیگیری جدی شود ولی کار احمدی نژاد باعث شد مجلس هم بایک اقدام غلط وزیر کار وقت را استیضاح کند هر دو کار شخصی واز روی ...شخصی بود وخلاف منافع ملی .شما دنبال چه هستید؟
 • یک معلم دوستار مملکت و نظام IR ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  51 39
  سلام دوستان ،به عنوان یک برادر کوچکتر از همه ی شما،خواهش می کنم که همه ی ما مواظب حرف زدنمان باشیم و اخلاق انسانی و اسلامی را رعایت کنیم وبدون دلیل و مدرک به کسی تهمت و افترا نزنیم،باید بدانیم اگر خدای ناکرده آبروی کسی بدون اثبات و نادرست بر زمین ریخته شود ،جمع کردن آن غیر ممکن است و باید فردای قیامت پاسخگو باشیم،فغان از بدیها که در نفس ماست،اخلاق را در زندگی نهادینه کنیم و از امروز به کسی بی دلیل تهمت نزنیم،من همه ی شما و کشورم را دوست دارم.
  • چاوش کاظمی IR ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   13 3
   درود بر شما
 • حسینی، FR ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  47 6
  باسلام،فقط وفقط،،کسی را برای اداره کشور میخواهیم،که خودش از ریشه سالم وخداشناس،وعدالتگر باشد،،درغیر اینصورت نمیشود کشوری را اداره کرد
  • GB ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   26 3
   آفرین... به نظر من رئیس جمهور باید کسی باشد که از ۶۰ میلیون رای حداقل ۵۰ میلیون رای بیاورد آیا همچون کسی نداریم چرا زیاد داریم پس عیب کار از کجاست که کاندید نمی شوند
 • IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  38 8
  الان هر کاری میکنند تا کاراشون رو مشروع جلوه دهند فساد تو همجا همون فساده حالا با خراب کردن یک میخوان خودشونو توجیح کنند مردم رو هم ... فرض میکنند
  • IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   8 10
   بنی صدر هم خیلی رای جمع کرد آخرش چی از آب در اومد
 • امیرعبدالرضایی IR ۲۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  21 8
  آب ریخته شده رودیگه نمیشه جمع کرد.
 • آریا حق نظر IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  26 6
  وجدانت رو در نظر بگیر آقای نماینده
  • IR ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   26 10
   هرکی بیاداوضاع همینه که هست
  • محمود حاجی اربابی IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   3 8
   سلام و عرض ادب . ایا رییس جمهور میتواند به فرد یا افرادی تهمت و افترا ببندد ؟ چنانچه رئیس جمهور تهمت ارتشا و یا دزدی به افرادی که جزو مقامات مورد وثوق امام و رهبری هستند بزند چه کسی باید از این مورد ظلم قرار گرفته ها دفاع کند .؟ نقش مدعی العموم چیست ؟ ایا باید به تهمت زننده پاداش داد ؟
 • سعید IR ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  60 27
  انشاالله احمدی نژاد بیاد با قوه قضاییه بتونن دست این اشرار و مفسدان رو کوتاه بکنن انشالله
 • حسن US ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  75 8
  کی بود کی بود من نبودم وووووووووووو
 • جلیل IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  42 6
  البته نباید از حمله های پی در پی علی لاریجانی به احمدی نژاد گذشت .
 • IR ۲۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  43 46
  ازسالی که احمدی نژادبه میز ریاست نشست، مملکت راواقعابه گند زدوآشوب انداخت. تمام بدبختیهااززمان احمدی نژادسر چشمه میگیره، خواهش میکنم دست ازسراین مردم بردار،
 • IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  32 64
  متاسفم برای افرادی که ماها انتخاب کردیم وسرنوشتمان را به انها سپردیم.همه شون از هم نقطه ضعف دارند بیچاره ملت.خدایا ما را نجات بده ار دست اینها.
 • مجتبی IR ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  48 12
  اقایی که این متن نوشته بگم که احمدی نزاد مرد بود
 • بی نام IR ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  59 20
  هیچ کس احمدی نژاد نمیشه
 • سید محسن IR ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  62 12
  درود بر احمدی نژاد جوابت دارند تاییدش کنند تا ببینند چقدر رای میاره
 • روح الله IR ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  37 8
  چرا میخواهید با هر ترفندی که شده لاریجانیها را بزک کنید... کاری به رییس ق ق ندارم چرا که خدا میداند از طبری خبر داشته یا نه. ولی رییس مجلس چه جفاهایی که به این ملت بیچاره نکرد. پشتیبانی از دولت روحانی و تصویب برجام نتیجش شده وضع الان.تمام لیبرال ها و سرمایه داران چپ و راست از هاشمی گرفته تا خاتمی و نمایندگان مجلس همه دست به هم دادن تا احمدینژاد شکست بخوره چرا؟
 • کمیل IR ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  24 7
  آهای همشهری عین همشهری عمل کن نه مثل شریک دزد ورفیق قافله اگه نظام میخواهید سرپا بمونه طرف حقو بگیر شنیدی که ملتها با کفر باقی می مانند با ظلم نه امید وارم گردنتون امام زمان بزنه
  • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   10 9
   چون ابرو براشون نذاشت.تا قبل از بگم بگم،من فکر میکردم هاشمی رفسنجانی واقعاً یک سیاستمدار انقلابی و پیرو خط امام است.اما بعد برام آشکار شد.فهمیدم اینا با خاتمی و لاریجانی ها و موسوی و کروبی غربزده شدن.
 • IR ۰۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  11 5
  چراحاصل عبارت رو درجعبه متن وارد میکنم میگه کد امنیتی اشتباه است ادمين: با سلام اين مشكلي است كه گاه براي برخي مخاطبان پيش مي‌آيد و مربوط به همشهري آنلاين نيست
 • محبت IR ۰۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  11 0
  یعنی صدا واضح نبود.....
 • IR ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  23 0
  چرا هیچ وقت دادگاهی تشکیل نشد که به آن اتهامات رسیدگی کند؟
  • سیداصغرحصاری GB ۰۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
   13 0
   چون واقعیت بود
 • IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  24 1
  اینها همش دعوای سهم خواهی است.ما مردم که توان خرید یه کیسه برنج هم نداریم
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  9 20
  بفرمائید ناداني نژاد
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  7 21
  احمدی نژاد مدتی هست قاطی کرده بر ضد .... وضع میگیره. محمود خراب نکن
 • محیا IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  3 4
  لطفا یکم چشماتونو باز کنید.
 • GB ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  13 22
  ناجی مملکت فقط خاتمی
 • امین IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  10 12
  فقط دعاکنیدخسته بشندوسیروبروند
 • ایرانی IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  11 4
  نوش داروپس ازمرگ سهراب
 • GB ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  25 0
  این آقایی که نوشته لاریجانیها هرچه بودند هرچه کردن ولی مطیح رهبری بودند یعنی چه
 • حسین IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  24 0
  به زودی تمام حقایق روشن میشه و چه کسانی خیانت کردن به کشور
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  23 5
  مابه احمدی نژاد رای میدیم بالا ۴۰ ملیون رای داره
 • ستار IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  27 4
  بدبخت من و شماییم که ته چاه داریم دعوای زرگری اقایان نگاه میکنیم و راجع به ان بحث میکنیم در حالی که خودمان در حال خفه شدن هستیم
 • ahmad226700 IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  18 3
  فقط دکتر احمدی نژاد
 • ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  21 4
  در رابطه با طبری هم به جای تحقیق و تفحص در رابطه با شائبه های مطرح شده سالها همین حرفها را میزدید الان چند ساله که احمدی نژاد فساد طبری را داد میزند؟
 • DE ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  14 3
  همشون با هم هستن
 • ندا IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  17 4
  بازهم خدا این احمدی نژاد رو عمر بده لااقل این سهام عدالت رو بهمون داد و مسکن مهر به جوونا داد و یارانه و .... ولی روحانی هیچی فقط و فقط گرونی و تورم بی حساب و کتاب خدا ازش نگذره که ارزش پولمونو اینقدر پایین آورد من خودم به روحانی رای دادم ولی پشیمونم
 • امین IR ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  9 2
  همونطور که گفتید صحبت های یکنفر علیه یکنفر دیگر بدون آوردن سند ارزشی ندارد، صحبت یک نفر در حمایت از یکنفر دیگر بدون سند نیز ارزشی ندارد.
 • IR ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
  7 1
  هه واقعاً مسخرس حتی وقتی جرم مجرمان ثابت می شود شما ازشان دفاع میکنید ((اگه نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها)) شما هم آره. البته که بله.
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۳
  7 1
  چرا وقتی بر علیه مسیولی مدرکی ارایه میشود بقیه بجای دفاع از مدرک قصد ماست ومالی کردن میکنند متاسفانه بجای رسیدگی با لابی گری حقیقت را کتمان میکنند کم فساد شده چه کسی باید مسولیت را بپذیرد یاد امام راحل بخیر که کسی در زمان حیات وی جرءت فساد نداشت

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار