رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات استان همدان گفت: کلاه‌برداری از شهروندان با هک شبکه‌های اجتماعی و ارسال پیام درخواست کمک مالی در این استان رو به افزایش است.

فضای مجازی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، سرهنگ فیروز سرخوش نهاد سه‌شنبه ۱۰ تیر  بیان کرد: پس از دریافت شکوائیه‌ای مبنی بر کلاه‌برداری میلیونی از یک شهروند با هک حساب اینستاگرامی موضوع در دستور کار پلیس فضای تولید تبادل اطلاعات قرار گرفت.

وی اضافه کرد: طبق گفته شاکی چندی پیش پیامی از طرف یکی از دوستانم در شبکه اجتماعی اینستاگرامی دریافت کرده که وی با اعلام یک شماره‌حساب درخواست کمک مالی واریز سه میلیون تومان به این حساب کرده بود.

رئیس پلیس فتا استان همدان افزود: پس از پیگیری این موضوع از طریق دوستم و ابراز بی‌اطلاعی وی متوجه شدم که حساب او حک‌شده و پول به‌حساب یک فرد کلاه‌بردار واریزشده است.

سرهنگ سرخوش نهاد اظهارکرد: یکی از شیوهای کلاه‌برداری مالی، هک اکانت کاربران در شبکه‌های اجتماعی مختلف است و در این شیوه فرد کلاه‌بردار بانفوذ و دسترسی غیرمجاز به اپلیکیشن و دسترسی

به‌حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها، با ارسال پیامی مبنی بر درخواست کمک مالی و قرار گرفتن در شرایط حاد به مخاطبان اکانت هک شده از آنان می‌خواهد مبلغی پول به‌حساب وی انتقال دهند.

وی اضافه کرد: شهروندان در بیشتر مواقع به دلیل اعتقادات و نیت خاص خود بی‌درنگ مبالغ درخواستی را به‌حساب فرد کلاه‌بردار واریز کرده با این باور که در حال کمک به دوست خود هستند.

رئیس پلیس فتا استان همدان گفت: با توجه به اینکه احتمال جعل هویت در فضای مجازی و دسترسی به اکانت‌های کاربران وجود دارد از شهروندان درخواست می‌شود در صورت دریافت پیام کمک مالی از سوی دوستان و آشنایان، ابتدا اقدام به برقراری تماس با آنها کرده و اطمینان حاصل ‌کنند که مبلغ خواسته‌شده از سوی دوستشان است.

سرهنگ سرخوش نهاد ادامه داد: چنانچه این پیام از سوی دوستی ارسال نشده باشد در صورت تماس تلفنی، وی می‌تواند به دیگر دوستان و آشنایان خود خبر بدهد تا بانام او به‌حساب مجرم سایبری وجهی واریز نشود.

وی خواستار ارتقای امنیت شبکه اجتماعی از سوی کاربران فضای مجازی با فعال کردن رمز دوم در بخش حریم خصوصی شد و اظهارکرد: باید با حفاظت از اطلاعات حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی علاوه بر خود، دوستان و آشنایان را نیز از قرار گرفتن در دام کلاه‌برداران مصون نگه داشت.

کد خبر 526860

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =