حشمت الله فلاحت پیشه در یادداشتی نوشت: مجلس و دولت باید با استفاده از اختیارات خودشان نه برای تقابل که برای تعامل در راستای برآوردن نیازها و حل مشکلات مردم اقدام کنند. مشکلات مملکت امروز نیازمند تعامل است. رویکردهای تقابلی که ممکن است جریانات افراطی آن را به کشور تحمیل کنند، نه‌تنها مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه منجر به یأس و سرخوردگی ملت خواهد شد.

فلاحت پیشه

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه‌ | نماینده سابق مجلس _ همشهری آنلاین: مطالبات عمومی معمولا از نمایندگان تازه راه‌یافته به ادوار جدید مجلس بالاست. مجلس یازدهم به‌طور طبیعی خواسته‌های جدیدی را دنبال می‌کند و نمایندگان آن سعی می‌کنند خود را متفاوت از مجلس سابق نشان دهند. واقعیت این است که در همین یک‌ماه نخست تشکیل مجلس یازدهم، نمایندگان مجلس با بخشی از واقعیت‌های مجلس یازدهم مواجه شده‌اند؛ ازجمله اینکه بزرگ‌ترین شوک اقتصادی سال1399در همین یک‌ماه اتفاق افتاد و دلار نزدیک به 5هزار تومان افزایش قیمت یافت. این بزرگ‌ترین شوک اقتصادی در شروع دوره فعالیت آنها محسوب می‌شد.

برای درک هرگونه رفتار نمایندگان مجلس یازدهم درقبال دولت آقای روحانی با ۳مقوله مواجه هستیم. مقوله نخست دولت است. دولت آقای روحانی بعد از ۷سال، نقاط ضعف و قوت خود را آشکار کرده است و به‌طور مشخص عملکرد موفقی در زمینه اقتصادی نداشته است. سیاست این دولت در حوزه اقتصادی به توفیق نرسیده است. ممکن است دولتمردان دلایل مختلفی را مطرح کنند، ولی واقعیت این است که مهم‌ترین سنجه و معیار، وعده‌های دولت است. بخش اعظم وعده‌های اقتصادی آقای روحانی در دولت دوم ایشان تحقق پیدا نکرد. بخش اعظم این ضعف نیز به تنبلی، بی‌برنامگی، اختلافات درون دولت و موارد حوزه مدیریتی برمی‌گردد. یکی از ظلم‌های بزرگ این است که دولت اسکناس‌های بی‌پشتوانه‌ای چاپ می‌کند تا حداقل بخشی از تعهدات پرداختی خودش را انجام دهد. این از جیب مردم صورت می‌گیرد. وقتی دلار و سکه گران می‌شود، از جیب مردم برداشته می‌شود که بخش اعظم آن به جیب ۵میلیون حقوق‌بگیر دولت واریز می‌شود. این ضعف‌ها بر کسی پوشیده نیست. دولت اگرچه مشکل خارجی و تحریم دارد، اما دیگر سخت است که همه‌چیز را گردن تحریم انداخت، چرا که درآمد مالیاتی ۵برابر درآمد نفتی دولت است و از سویی دولت با گران کردن بنزین روزانه ۲۰۰میلیارد تومان عایدی اضافی به‌دست آورد؛ بنابراین نمی‌شود به اسم تحریم ضعف‌های مدیریتی را پوشاند.

مقوله دوم، مجلس است. نمایندگان مجلس حتما باید بدانند که مردم ما دنبال مقصر نیستند. در واقع مقصریابی سؤال مردم نیست. سؤال آنها این است که چه راهکاری وجود دارد و چه کسانی می‌خواهند مشکل را حل کنند. اتفاقا کسانی که سعی می‌کنند طرف‌های دیگر را مقصر جلوه دهند، خودشان عوامل مشکلات اقتصادی شناخته خواهند شد.
مجلس، هم راهکار نظارتی دارد، هم راهکار قانونگذاری. تا بودجه سال آینده که پیش‌نویس آن از شهریورماه آغاز می‌شود و آذرماه به مجلس می‌آید، بخش اعظم کار مجلس، نظارتی است و به‌طور طبیعی روسای کمیسیون‌های مجلس به رئیس‌جمهور نامه انتقادی نوشتند و از ابزار نظارتی استفاده کردند. تجربه ۳دوره نمایندگی مجلس از سوی نگارنده، نشان داده به جای نامه‌نگاری و مصاحبه کردن بهتر است کمیسیون‌های متقارن مجلس و دولت شکل گیرد. آنها می‌توانند جلسات مشترکی درباره مشکلات، کمبودها و امکانات موجود بگذارند و سپس با هم به مردم توضیح دهند و برای مشکلات راه‌حل ارائه کنند. صرف سؤال و استیضاح از رئیس‌جمهور و کابینه یا گفت‌وگوهای متقابل و چالش‌برانگیز اگرچه ممکن است جنبه سلبی بعد نظارتی مجلس را تأمین کند، ولی مشکل مردم جنبه سلبی نیست، بلکه ایجابی است؛ اینکه مجلس و دولت با هم مشکلات اقتصادی را حل کنند.
مقوله سوم، ملت است. مجلس و دولت باید با استفاده از اختیارات خودشان نه برای تقابل که برای تعامل در راستای برآوردن نیازها و حل مشکلات مردم اقدام کنند. مشکلات مملکت امروز نیازمند تعامل است. شکل دادن به رویکردهای تقابلی که ممکن است جریانات افراطی آن را به کشور تحمیل کنند، نه‌تنها مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه منجر به یأس و سرخوردگی ملت خواهد شد.

کد خبر 526251

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • محمود خانلاری IR ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  1 1
  سلام. برآورد مورد اعتناء از محل افزایش قیمت بنزین برای دولت رقم .30.000.000.000.000 (سی هزار میلیارد) تومان یعنی روزانه 83 میلیارد تومان است که همگی این مبلغ در قالب یارانه معیشتی به خانوارها و یارانه های پرداختی به بخش های اقتصادی کشور هزینه می شود. ذکر مبلغ افزایش درآمدی روزانه 200 میلیارد تومان از محل افزایش قیمت بنزین با هدف ناکارآمد جلوه دادن دولت مستقر که با رای قاطع مردم در حال کار در دوران بسیار سخت تحریم و بیماری کووید 19 است، نمی تواند از روی خیرخواهی برای مردم باشد و قطعا اغراض شخصی و گروهی پشت آن است. برای افرادی که دوستدار نظام، کشور و مردم شان هستند هر نوع موج سازی علیه دولت توطئه علیه نظام محسوب می شود و هرگز از خاطر ملت پاک نمی شود. آقای دکتر قالیباف هم اعلام کردند که مردم از دعواهای حیدری نعمتی خسته شده اند. پیش تر هم اظهار نظر غیرواقع ایشان در کمک مالی جمهوری اسلامی به سوریه کم خطرناک نبوده است. امیدوارم خادمان با درآوردن لباس خدمت از تن در صف بندی های دیگر وارد نشوند.
 • US ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  0 1
  همه با وعده های عوام فریبانه قصد فریب مردم رادارند اوضاع کشور را آنچنان خرابش کردند که حتی بزرگترین اقتصاددانان دنیا نیزقادربه درست کردنش نیست لعنت ونفرین مردم حال وآینده ازبرای کسانی خواهد بود که اقتصادکشوررا به این روزانداختند
  • IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
   1 0
   دوست عزیز چرا اینقدر عوامفریبانه حرف می زنی. انجایی که زندگی میکنی اقتصاد و فرهنگ و دیگه همه چیزش ...در رفته. اینجا با تمام قدرت مردم و نظام کنار هم همه مشکلات را پشت سر میگذارند و تو دهنی به یاوه گوهایی مثل تو می زنند. مرگ به چنین نفرتی که تو از وطنت داری.