رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: طی سال گذشته ۸۵ هزار و ۴۲۰ مورد گزارش همسرآزاری در کشور داشتیم.

عباس مسجدی آرانی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، عباس مسجدی آرانی امروز در نشست خبری اظهار داشت: داد زدن، فحش دادن، انداختن بار زندگی روی دوش همسر، حصار کشیدن دور همسر، تحقیر، بداخلاقی، انعطاف‌ناپذیری و علل فرهنگی و فقر فرهنگی از مصادیق همسرآزاری است.

وی به موارد کودک‌آزاری هم اشاره کرد و گفت: در این حوزه ۲۴۸۸ پرونده با رشد ۱۲.۵ درصدی داشتیم.

مسجدی آرانی اظهار کرد: نامشروع بودن کودک، مشکلات اقتصادی، عدم دسترسی به بهداشت و آموزش، عریان‌پوشی و ... از موارد مهم کودک‌آزاری است.

وی در ادامه به پرونده‌های مربوط به سقط جنین هم اشاره کرد و گفت: ۱۲ هزار و ۴۲۱ مجوز سقط صادر شده که بیانگر کاهش ۲ درصدی آن است. البته مقرر شده تا موضوع رشد سقط‌های جنایی بررسی شود.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور همچنین عنوان کرد: ۵۸۰ پرونده در حوزه اخلال جنسی داشتیم که ۱۸۰ پرونده مربوط به مردان و ۴۰۰ پرونده مربوط به زنان بود که از این تعداد ۱۰۰ مورد از سوی پزشکی قانونی تأیید شده است.

او گفت: آمار اخلال جنسی مردان در سال گذشته ۱۱ درصد رشد داشته است.

این مسئول به آمار قصور پزشکی در سال گذشته نیز اشاره‌ کرد و افزود: در حوزه قصور پزشکی ۹۸۸۴ پرونده داشتیم که ۴۰۰۱ پزشک محکوم و ۵۲۸۳ پزشک تبرئه شدند.

مسجدی آرانی در ادامه صحبتش به ۱۶ هزار و ۹۴۶ مورد فوت ناشی از تصادفات رانندگی نیز اشاره کرد و گفت: در سال گذشته ۱۱ هزار و ۸۵ مورد فوتی برون‌شهری داشتیم. البته در زمینه فوت ناشی از تصادفات رشد منفی ۵/۶ درصدی داشتیم که امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.

وی افزود : ۶۲۷ مورد مرگ ناشی از مصرف الکل هم داشتیم که در مقایسه با سال قبل آن (سال ۹۷) ۱۴۲ درصد رشد داشت.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور اضافه کرد: در سال گذشته همچنین ۲۸ هزار و ۲۰۸ مورد فوت ناشی از حوادث کار داشتیم.

کد خبر 523391

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =

دیدگاه خوانندگان