معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: با تحقق برنامه افزایش ۱۵هزار تنی گوشت مرغ در سال جهش تولید، این استان در سال ۹۹ در تولید و تامین نیاز خود به این فرآورده پروتئینی به خودکفایی می‌رسد.

گوشت مرغ

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا،  محمد محمدزاده، یکشنبه ۲۵ خرداد اظهار کرد: تولید گوشت مرغ در این استان در سال ۹۷ حدود ۱۴ هزار تن بود که این رقم در پایان سال ۹۸ به ۱۹ هزار تن رسید که ۷۰ تا ۸۰درصد نیاز استان را پاسخ می‌دهد و بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده این میزان در سال ۹۹ با افزایشی ۸۰ درصدی به ۳۴ هزار تن خواهد رسید.

وی افزود: سال ۹۹ با صدور مجوز برای افزایش ۱.۵ میلیون قطعه مرغ در هر دوره در این استان و تولید حدود ۱۴ هزار تن در پنج دوره تولیدی در سال، ظرفیت بسیار بالایی برای افزایش تولید مرغ در استان شکل خواهد گرفت.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی اظهار کرد: با تحقق تولید ۳۴ هزار تن گوشت مرغ در استان، که بیش‌ازنیاز مصرفی استان است، زمینه برای ارسال آن به دیگر استان‌ها نیز فراهم می‌شود.

محمدزاده، میزان مصرف سالانه گوشت مرغ در این استان را ۲۱ تا ۲۳ هزار تن عنوان کرد و افزود: تاکنون هرساله بخشی از نیاز گوشت مرغ خراسان شمالی از دیگر استان‌ها، از جمله خراسان رضوی تامین می‌شد که با برنامه‌ریزی انجام شده  برای افزایش تولید، امسال حمل حدود ۱۰ هزار تن مرغ تولیدی افزون بر نیاز منطقه به خارج از استان امکانپذیر خواهد شد.

وی بر حمایت از طرح‌های زنجیره مرغ نیز تاکید کرد و افزود: امسال سه مجوز زنجیره تولید مرغ در استان شامل ۲۰ هزار قطعه‌ای و ۹۰ هزار قطعه‌ای مرغ مادر در استان صادر شده که کمک بسیار شایانی به تولید گوشت مرغ در استان خواهد کرد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با جذب سرمایه‌گذاران و صدور مجوزهای لازم، تلاش می‌کنیم تا میزان تولید گوشت مرغ در استان را به بیش از ۱.۵ برابر نیاز استان برسانیم.

محمدزاده افزود: تلاش داریم تا در زنجیره تولید مرغ، واحدهای جوجه یک‌روزه را نیز داشته باشیم تا این زنجیره تولید در استان تکمیل شود.

هم‌اکنون ۹۴ واحد پرورش مرغ گوشتی در استان خراسان شمالی با ظرفیت ۲ میلیون و ۳۶۷ هزار و ۴۳۰ قطعه مشغول به فعالیت هستند که در هر دوره ۶۵۰ هزار قطعه جوجه‌ریزی دارند.

سرانه مصرف گوشت مرغ در استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی ۲۰ کیلوگرم در سال است.

همچنین سه واحد پرورش بوقلمون گوشتی با ظرفیت ۶ هزار و ۵۰۰ قطعه در دوره، سه واحد پرورش شترمرغ با ظرفیت ۲۵۰ تن گوشت در سال و یک واحد پرورش کبک صنعتی با ظرفیت پنج هزار و ۶۷۰ قطعه در دوره فعالیت دارد.

استان خراسان شمالی با داشتن ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد دامی، از قطب‌های دامپروری کشور است.

کد خبر 521342

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

دیدگاه خوانندگان