یک گروه بین‌المللی از محققان موسسه کارولینسکا در سوئد به سرپرستی علی میرعظیمی دریافتند با تغییر کارکرد یکی از داروهای آرتریت روماتویید موسوم به باریسیتینیب می‌توان بیماران مبتلا به کوویدـ۱۹ را درمان کرد.

دارو ـ کرونا

به گزارش همشهری آنلاین، ایرنا به نقل از ساینس نوشت: در این تحقیقات داروهای موجود در بازار با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند تا داروهایی که توانایی مهار کردن التهاب و عفونت را دارند شناسایی شوند. 

با توجه به این‌که پیش از این قابلیت داروی باریسیتینیب در مهار کردن سیتوکین و شیوع ویروس به اثبات رسیده است، این دارو به عنوان یک گزینه مناسب برای تغییر کارکرد به منظور درمان کوویدـ۱۹ شناسایی شد.

محققان با آزمایش این دارو در لوله‌های حاوی کبد شبیه‌سازی شده انسان نشان دادند که قادر است سیگنال‌دهی سیتوکین‌ها را مهار کند. سیتوکین‌ها پروتئین‌های سیستم ایمنی هستند که در موارد شدید بیماری کوویدـ۱۹ واکنش بیش از اندازه داشته و موجب التهاب می‌شوند. همچنین این دارو توانست حجم ویروس کرونا و حجم مولکول interleukin-۶ یا (IL-۶) را که شاخصی برای مرگ ناشی از بیماری‌های تنفسی ناشی از کوویدـ۱۹ است، کاهش دهد.

در آزمایش‌های بالینی که در شهر میلان ایتالیا و با کمک سه داوطلب مرد و یک داوطلب زن مبتلا به کوویدـ۱۹ انجام گرفت، پس از ۱۰ تا ۱۲ روز درمان با داروی باریسیتینیب، علائم و عوارض بیماری از جمله سرفه و تب در هر چهار بیمار بهبود پیدا کرد و حجم ویروس و  IL-۶ در پلاسمای آن‌ها نیز کاهش یافت.

داروی باریسیتینیب به منظور درمان افراد بزرگسال مبتلا به آرتریت روماتویید با علائم متوسط و شدید به صورت روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو به عنوان مهارکننده نوعی آنزیم فعال‌کننده عملیات سلولی موسوم به janus kinase عمل می‌کند. این دارو در فرایند التهابی سیستم ایمنی بدن دخالت می‌کند و یک گزینه مناسب برای درمان کوویدـ۱۹ محسوب می‌شود.

به گفته علی میرعظیمی، مدیر این گروه تحقیقات ویروسی از موسسه کارولینسکا در سوئد، در مجموع بر اساس نتایج این تحقیقات می‌توان گفت داروی باریسیتینیب موجب کاهش التهاب و حجم ویروسی کوویدـ۱۹ می‌شود.

در حال حاضر این تحقیقات با کمک ۸۹ داوطلب مبتلا به کوویدـ۱۹ که در شمال و مرکز ایتالیا بستری هستند، ادامه دارد.

کد خبر 520633

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار