تعطیلی مرکز و کلینیک بازپروری و قرنطینه حیوانات پردیسان برای مدتی در صدر اخبار محیط زیستی قرار گرفته بود و نگرانی و انتقادات برخی دوستداران حیات‌وحش را به همراه داشت. از طرفی مسئولان سازمان محیط ‌زیست می‌گفتند قصد تعطیلی این مرکز را ندارند بلکه می‌خواهند آن را در قالب یک کلینیک پیشرفته و تخصصی ارتقا دهند چون سازمان باغ‌وحش‌دار نیست.

کلینیک پردیسان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مدیرکل دفتر حفاظت و حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط ‌زیست گفت: کلینیک بازپروری و نگهداری حیات‌وحش پردیسان تعطیل نمی‌شود بلکه ارتقا می‌یابد تا توان همکاری با مراکز تحقیقاتی دانشگاهی را داشته باشد.

فعالیت این کلینیک در پارک پردیسان تهران به سال ۱۳۷۹ بر می‌گردد که در قالب اتاقکی کار خود را آغاز کرد. در آن زمان مجموعه‌ای از کل و بز و قوچ و میش در این مجموعه نگهداری می‌شد و برای تامین مایحتاج انها اتاقکی ایجاد و به مرور توسعه یافت. در واقع هر فردی که حیوانی را می‌یافت که نیاز به حمایت و تیمار داشت به این مرکز می‌آورد و متخصصان حاضر در آن به مراقبت از آن می‌پرداختند و بعد از گذراندن دوره نقاهت اگر توان بازگشت به طبیعت را داشت در زیستگاه رهاسازی می‌شد اما اگر توانایی بازگشت نداشت در همان مرکز باقی می‌ماند.

این مرکز تاکنون به صورت پیمانکاری اداره می‌شد که سازمان حفاظت محیط زیست در اواخر سال ۱۳۹۸ تصمیم گرفت تا آن را ارتقا دهد و از ظرفیت‌های سازمان با مدیریت بهتر این مرکز استفاده کند اما این تغییر مانند هر تغییر دیگری با مخالفت‌های زیادی روبرو شد به طوری که سازمان تا مرز اتهام به فروش و حتی کشتن حیوانات این مرکز پیش رفت.

 بر این اساس شهاب‌الدین منتظمی مدیرکل دفتر حفاظت و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست روز سه‌شنبه در حین بازدید جمعی از خبرنگاران در کلینیک پردیسان گفت: از ابتدای شروع این کار هم اعلام کردیم که تحت هیچ شرایطی نه کلینیک و نه قرنطینه پردیسان تعطیل نمی‌شود، می‌دانیم که کلینیک برای درمان گونه‌ها و قرنطینه برای تیمار حیوانات است اما حرف ما این است که وقتی حیوانی دوره تیمارش تمام شد چه باید بشود، یا باید رهاسازی شود که ما دنبال این موضوع هستیم که اگر بتواند به زیستگاهش برگردد یا اگر در شرایطی بود که امکان برگشتش به طبیعت وجود ندارد باید در ساختار یکی از مراکز نگهداری قرار گیرد.

وی تاکید کرد: کلینیک با قوت به فعالیت خود ادامه می‌دهد و مستندات ما آمار مراجعاتی است که روزانه همچنان ادامه دارد اما واقعیت این است که بحث کلینیک شرایط و استانداردهای خود را دارد و باید به آنها برسیم، باید بتوانیم حداقل ضوابط را از سازمان دامپزشکی به عنوان متولی این بخش اخذ کنیم، بنابر این رایزنی‌ها برای اخذ حداقل ضوابط در حال انجام است.

وی ادامه داد: تاکنون مجوزهای قانونی برای فعالیت کلینیک پردیسان را نداشتیم اما از اینکه پیمانکار فضایی را در نظر گرفته بود و هویتی به عنوان کلینیک حیات وحش به وجود آورد جای تشکر دارد اما باید حداقل ضوابط و استانداردها اخذ می‌شد که هیچ مستندات قانونی دال بر اینکه این مرکز بتواند خدمات ارائه دهد نداریم، در واقع مجوزی ندارد و باید از سازمان دامپزشکی اخذ شود.

منتظمی گفت: این مجموعه از سال ۱۳۷۹ به صورت اتاقکی کار خود را آغاز کرد و از سال ۱۳۹۰ در قالب فضای کلینیک به کار خود ادامه داد اما بدون مجوز که کارها برای اخذ مجوز انجام شد، البته پیمانکار از سال ۱۳۹۰ به صورت کاملا قانونی در مناقصه‌های نگهداری شرکت و امتیازات قانونی لازم را دریافت می‌کرد، در خرداد ۱۳۹۸ فعالیت پیمانکار تمام شد و سازمان محیط زیست تصمیم گرفت برای اداره این مرکز از ظرفیت سازمان استفاده کند. بر این اساس در خرداد ۱۳۹۸ این مجموعه به پژوهشکده محیط زیست محول شد و پژوهشکده نیز به دنبال پیمانکار باتجربه بود و با همان پیمانکار قبلی در قالب پیمانکار نوع دوم قرارداد بست که آخر مهر ماه به پایان رسید.

وی ادامه داد: بعد از آن بحث مدیریت به صندوق ملی محیط زیست واگذار شد که بعد از آن صندوق نیز با همان پیمانکار قرارداد نوع دوم بست و بعد از آن اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ قرارداد صندوق نیز به پایان رسید و مدیریت کلینیک به سازمان حفاظت محیط زیست برگشت و اکنون در حال رایزنی هستیم که مدیریت به صورت پیمانکاری پیش رود و یا از ظرفیت سازمان محیط زیست استفاده شود که در این مدت هجمه‌های زیادی علیه سازمان انجام شد.

منتطمی تاکید کرد: در حالی که سازمان محیط زیست مصمم بود که این کلینیک را ارتقاء دهد و در چارچوب قانونی و عملی فعالیت کند و با مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی همکاری داشته باشد، رییس سازمان محیط زیست نیز دستور داده بود که از این کلینیک در قالب یک مرکز تحقیقاتی استفاده شود و پژوهشکده محیط زیست اعلام امادگی کرد که گروهی با عنوان مدیریت و بیماری‌های حیات وحش در چارچوب کلینیک ایجاد کند که می‌تواند به ارتقاء این مرکز کمک کند و خدماتی که به حیات وحش ارائه می‌شود در قالب ظرفیت‌های لازم صورت گیرد.

وی افزود: در شرایط کنونی اینکه برای این مرکز هزینه شود مقرون به صرفه نیست قبلا هم از ظرفیت بخش خصوصی استفاده می‌شد و در سیاست جدید هم قطعا از توان بخش خصوصی استفاده خواهیم کرد، مثلا ما دنبال این نیستیم که خودمان دستگاه سی تی اسکن خریداری کنیم هدف ما ارتقاء این مرکز است.

مدیرکل دفتر حفاظت و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست درباره سرنوشت حیوان این مرکز گفت: بخشی از گونه‌هایی که در این مرکز نگهداری می‌شدند به ویژه پرندگان و روباه در قالب کارهای کارشناسی در زیستگاهشان رهاسازی شدند و یا به مراکز متقاضی در استان‌ها واگذار شدند البته هنوز تعدادی پرنده در مرکز نگهداری می‌شوند که منتظر تعیین تکلیف آنها هستیم.

وی افزود: برخی گونه‌ها شرایط رهاسازی نداشتند از این رو با استعلام از استان‌هایی که باغ وحش یا شرایط نگهداری دارند رایزنی شد که اگر ظرفیت لازم را دارند این حیوانات به آن جاها منتقل شوند البته به شرطی که زیرساخت نگهداری را داشته باشند و اداره کل محیط زیست استان نیز آن را تایید کند، در واقع بیشتر تمرکز بر روی گونه‌هایی بود که سالها در این مرکز نگهداری می‌شدند.

  • سازمان محیط زیست باغ وحش‌دار نیست 

منتظمی تاکید کرد: ما باغ وحش‌دار نیستیم، سیاست سازمان محیط زیست بر این نیست که در وسط تهران باغ وحش‌داری کند، در واقع گونه نباید در این مرکز ماندگار شود بلکه بعد از تیمار باید تعیین تکلیف شود چون این مرکز روزانه همچنان ورودی گونه‌های جدید دارد اگر هر گونه‌ای وارد شود و خارج نشود منطقی نیست، مثلا الان ۱۴ گرگ در این مرکز نگهداری می‌شود که امکان رهاسازی و واگذاری ندارند بنابر این شاید بهتر بود که اصلا از ابتدا چنین مرکزی در وسط تهران ایجاد نمی‌شد.

وی ادامه داد: ۳ تا ۴ سال پیش با استان‌ها رایزنی شده بود تا هر استانی قرنطینه حیات وحش ایجاد کند اما چون استان‌ها زیرساخت‌های لازم را نداشتند از این رو گونه‌ها به پردیسان منتقل می‌شدند اما با توجه به اهمیت موضوع برای استان‌ها چند مورد را تعریف کردیم که استفاده از ظرفیت استان‌های همجوار و  استفاده از ظرفیت دامپزشکی‌ها است اما اگر باز هم امکان استفاده از این ظرفیت‌ها نباشد پردیسان پذیرای موارد مختلف خواهد بود. الان اگر استانی زیرساخت لازم را نداشته باشد پردیسان گونه را می‌پذیرد اما هدف ما تقویت و به روز شدن زیرساخت‌ها در استان‌ها است.

وی گفت: تاکید ما این است که هر گونه در زیستگاه خودش درمان و رهاسازی شود، در دو سال اخیر به ویژه اکنون با حمایت سازمان دامپزشکی شاهد این هستیم که برای نگهدازی حیات وحش فراخوان می‌دهند تا از ظرفیت بخش خصوصی استفاده شود.

منتظمی گفت: اکنون نیز مراقبت‌ها در کلینیک پردیسان به صورت شبانه‌روزی است و اگر گونه‌ای وارد شود تحویل می‌گیریم اما به زودی برای نحوه مدیریت کلینیک تعین تکلیف خواهیم کرد که به صورت پیمانکاری باشد یا از ظرفیت سازمان استفاده شود اما در هر حال سازمان محیط زیست نظارت دقیقی بر عملکرد آن خواهد داشت.

وی اظهار داشت: اکنون در گروه بیماری‌های سازمان محیطزیست ۴ دامپزشک فعالیت می‌کند، در تمام استان‌های کشور ۲۷ دامپزشک زیر نظر سازمان محیط زیست فعالیت می‌کند و استان‌هایی که دامپزشک استخدام ندارند از دامپزشک معتمد استفاده می‌کنند، در حالی که هر استان باید حداقل ۳ تا ۴ دامپزشک داشته باشد تا از بروز بیماری‌های حیات وحش جلوگیری شود. در حیات وحش پایش بسیار مهم است چون زمانی که بیماری رخ دهد بسیار خطرناک می‌شود و کنترل آن دشوار می‌شود بنابرا ین پیشگیری بسیار مهم است.

منتظمی درباره عکسی که در فضای مجازی دست به دست شد و نشان می‌دهد که کشتار پرندگان در پردیسان است توضیح داد که این کذب محض است ما نیز در حال پیگیری موضوع هستیم که این عکس متعلق به کجا و چه زمانی است.

وی درباره حرف و حدیث‌ها درباره باغ وحش ارومیه گفت: اینکه گفته شده فضای باغ وحش ارومیه برای نگهداری حیوانات مناسب نیست باید بگویم که فضای این باغ وحش ۳۵ هکتار است و طراحی ساختاری و استقراری مناسبی ندارد اما فضا بزرگ است، اما وقتی که محیطی ایجاد می‌شود و استان نیز موافقت خود را اعلام می‌کند برای ما قابل قبول است البته شاید فضاسازی برای باغ وحش ارومیه ناشی از دل نگرانی‌ها ی تعطیلی مرکز نگهداری پردیسان بوده است. اما واگذاری‌ها قطعا در چارچوب مکاتبات انجام خواهد شد.

مدیرکل دفتر حفاظت و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست افزود: باغ وحش‌های ما معمولا از چارچوب ضوابط فاصله دارند و این فقط مختص باغ وحش ارومیه نیست شاید باغ‌وحش‌هایی که مطابق با ضوابط هستند انگشت شمار باشند که باید ارتقاء یایند، متولی تایید فضای باغ وحش‌ها سازمان محیط زیست اما بهداشت آن به سازمان دامپزشکی مربوط می‌شود که بسیار حایز اهمیت است.

وی درباره تلفات گونه‌ها در کلینک پردیسان گفت: تلفات عادی است اما اینکه تلفات ناشی از این است که ما به حیوانات غذا نمی‌دهیم درست نیست، هر سه روز در میان غذای تازه برای گونه‌ها تامین می‌شود و به طور منظم به آن‌ها داده می‌شود.

کد خبر 519861

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار