فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به ماجرای غرق شدن چند تبعه افغانستانی در رودخانه مرزی هریرود گفت: بیگانگان، دشمنان و معاندان با هدف تنش‌زایی در روابط دوستانه دو کشور و سناریوی کشته‌سازی، القاء خشونت و ... سعی در تیره‌سازی روابط دو ملت دارند.

سردار اشتری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار حسین اشتری در خصوص انتشار کلیپ های متعدد در فضای مجازی مبنی بر ادعای غرق شدن تعدادی از مهاجران کشور افغانستان در منطقه مرزی تایباد افزود: انتشار این خبر طی روزهای گذشته در برخی از رسانه ها باعث تاسف و تاثر است و به سوژه ای برای طراحی عملیات گسترده رسانه ای و اختلاف افکنی میان دو ملت برادر و دوست ایران و افغانستان شده و با توجه به اهمیت موضوع و رابطه دیرینه دو کشور برابر پروتکل های مرزی، دستور بررسی همه جانبه این حادثه توسط کارشناسان صادر شد.

نتایج تازه تحقیقات وزارت خارجه در مورد حادثه غرق شدن مهاجران افغان

وی ضمن اظهار همدردی با خانواده های داغدار گفت: برابر گزارشات واصله لازم دیدیم به منظور تنویر افکار عمومی و به ویژه آگاهی دقیق ملت مظلوم افغانستان به تبیین اهداف پشت پرده جنگ روانی دشمنان دو ملت بپردازیم.

عالی ترین مقام انتظامی کشور به روابط نیک و حسنه ایران و افغانستان اشاره و عنوان کرد: دنیا می داند طی ۴۰ سال گذشته به دلیل تحمیل جنگ و ناامنی از سوی قدرت های فرامنطقه ای و متحدان آنها به ویژه شرارت های آمریکای جنایتکار در منطقه، جمعیت زیادی از مردم این کشور برای کار و تامین معاش خود به کشور های منطقه از جمله ایران اسلامی پناه آورده، مردم و مسئولان جمهوری اسلامی ایران نیز نقش میزبانی را با همه مشکلات آن به خوبی ایفا کردند و در این مدت مجموعه امکانات معیشتی، زیستی، بهداشتی، درمانی و آموزشی کشور را مشابه شهروندان ایرانی در اختیار این عزیزان قرار دادند.

وی گفت: حتی در حال حاضر که کشور جمهوری اسلامی ایران همانند سایر نقاط جهان در شرایط ویژه شیوع ویروس کرونا است و از طرفی هم تحت تحریم ظالمانه قرار دارد باز هم این مردم ایران بودند که آغوش خود را به روی برادران و خواهران افغانستانی خود باز کردند و همانند شهروندان ایرانی به آنان خدمات ارائه می کند مسئولان و برادران افغانستانی، خود نیز بر این امر واقف هستند که جمهوری اسلامی ایران هرچه در توان داشته به اتباع آن کشور خدمت کرده و سالیان سال است که  شهروندان ایران و افغانستان به صورت مسالمت آمیز در کنار هم زندگی می کنند.

 • غرق شدن چند تبعه افغانستانی ارتباطی با مرزبانی ندارد  

سردار اشتری تاکید کرد: اولا غرق شدن چند تبعه افغانستانی در رودخانه مشترک مرزی و در خاک کشور افغانستان ارتباطی با مرزبانی نداشته و در بررسی ها مشخص شد که قصوری از سوی مرزبانان ایران صورت نگرفته است. ثانیا انتظار می رود طرف مقابل در خصوص بررسی مشترک ادعاهای مطروحه تیم هایی اعزام کند که بتوانیم پاسخگوی دو ملت باشیم. ثالثا - شرایط جوی و بارندگی های پی در پی و افزایش حجم آب رودخانه در آن ایام و تاریکی شب می تواند عامل موثری بر این حادثه ادعایی باشد .

فرمانده ناجا گفت: باتوجه به این مهم، افرادی که به صورت غیرمجاز وارد خاک ایران می شوند ضمن اخذ مشخصات، ثبت آثار و علائم بیومتریک نیز صورت می پذیرد بنابراین مسئولان مربوطه در دولت افغانستان باید مشخصات افراد متوفی و آثار و علائم بیومتریک آنان را ارائه تا با سوابق موجود مطابقت داده شود که آیا این افراد وارد کشور جمهوری اسلامی ایران شده اند یا نه؟ که تاکنون چنین اقدامی از سوی آنان صورت نگرفته است.

وی همچنین تصریح کرد: مهمترین سوال و ابهام در ارتباط با این حادثه، چرایی تخلیه پاسگاه های مرزی افغانستان طی سال های اخیر از سوی آن کشور است که مغایر با پروتکل های مرزی بوده و علی القاعده دو کشور می بایستی مسئولیت های حقوقی و قانونی خود را در مناسبات مرزی بر عهده بگیرند.

فرمانده ناجا گفت: در سال گذشته بالغ بر ۷۵۰ هزار نفر از اتباع غیرمجاز افغانستانی از طریق مرزهای رسمی به سوی این کشور بدرقه شده به علاوه هزاران نفر که قصد ورود غیرقانونی به خاک جمهوری اسلامی ایران را داشته اند با حفظ کرامت انسانی به کشور افغانستان بازگردانده شده اند .

سردار اشتری با تاکید براینکه بیگانگان، دشمنان و معاندان با هدف تنش زایی در روابط دوستانه دو کشور و سناریوی کشته سازی، القاء خشونت و ... سعی در تیره سازی روابط دو ملت دارند، خاطرنشان کرد: انتظار داریم که کشور برادر و دوست و همسایه هم به قوانین و مقررات مرزی کشور ما احترام گذاشته و همانند مرزبانان ایران در برقراری امنیت و کنترل بیشتر مرزها اهتمام ویژه ای داشته باشند و از مسئولان آن کشور می خواهیم به دور از تحریف و القائات منفی دشمنان و هیجانات رسانه ای با نگاهی به تاریخ روابط فی مابین زمینه بررسی مشترک این رخداد را در فضایی غیرسیاسی و کارشناسی فراهم کرده و اجازه ندهند دشمنان دو ملت ایران و افغانستان از این رخداد برای موج سواری و اختلاف افکنی سوءاستفاده کنند.

کد خبر 519042

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  0 0
  این همه سال واین همه افغانی بعضابدون مدارک هویت ،ازشان پذیرایی کردیم،کسی ندیدونشنید!!؟؟......جو سازی می کنندبرعلیه ایران،..
 • بهزوز IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  1 0
  حفظ کرامت انسانی را خوب اومدی سردار
 • IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  0 0
  بنده همسر پرسنل ناجا هستم. سردار اشتری فرمانده محترم ناجا به فکر پرسنل زحمتکش ناجا هم باشید که هنوز وام یک میلیون تومانی ندادید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار