مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم درباره امکان لغو امتحانات حضوری در تمام دانشگاه‌ها به دلیل افزایش آمار کرونا گفت: این امکان در صورت درخواست ستاد ملی مقابله با کرونا وجود دارد.

لغو امتحانات دانشگاه

به گزارش همشهری آنلاین، محمدرضا آهنچیان در حالی این اظهار نظر را اعلام کرده که روز گذشته علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا از امروز حضور دانشجویان در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مجاز اعلام شده است.

آهنچیان امروز در برنامه «پرسشگر» شبکه آموزش سیما گفت: برخی دانشگاه‌ها اعلام کرده‌اند که امتحانات پایان ترم به صورت حضوری برگزار می‌شود اما توصیه ما حفظ سلامت دانشجویان و اساتید است.

وی افزود: آموزش مجازی ایده‌آل ما نیست و اکنون در شرایط عادی نیستیم و ناگزیریم. ضمن اینکه دستاوردهای آموزش مجازی را باید محترم بشماریم. منتها وزارت علوم به علت بلوغ سازمانی، این امر را با حفظ پروتکل بهداشتی بر عهده دانشگاه‌ها گذاشته است.

آهنچیان ادامه داد: اگر دانشگاهی می‌تواند با حفظ پروتکل بهداشتی امتحان حضوری برگزار کند، مشکلی وجود ندارد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم درباره اینکه آیا این امکان وجود دارد با توجه به افزایش آمار ابتلا به کرونا، وزارت علوم در روزهای آتی اعلام کند که امتحانات حضوری در تمام دانشگاه ها لغو شوند؟ گفت: این امکان وجود دارد. وزارت علوم هم تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا است. در این مسیر اگر ستاد ملی از ما بخواهد که تجدیدنظر کنیم، ما سریعا می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

آهنچیان گفت: حدود یک میلیون دانشجوی دانشگاه‌های دولتی، حدود یک میلیون دانشجوی دانشگاه آزاد، حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار دانشجوی دانشگاه غیرانتفاعی، ۵۰۰ هزار دانشجوی دانشگاه پیام نور، ۲۰۰ هزار دانشجوی فنی و حرفه‌ای و بالغ بر ۳۰۰ هزار دانشجوی علمی کاربردی، ۲۰۰ هزار دانشجوی دانشگاه‌های وابسته دستگاه‌ها داریم که در مجموع حدود 3 میلیون و ۳۰۰ هزار دانشجو می‌شوند.

وی اظهار کرد: درکل، رویکرد ما رویکرد واگذاری اختیار است. ما در تصمیم‌سازی به دانشگاه‌ها کمک کردیم و تصمیم‌گیرنده خودشان بودند. اکثر دانشگاه‌های ما دانشگاه‌های بالغ هستند. شاید برخی دانشگاه‌ها که از سطح بلوغ سازمانی مناسبی برخوردار نبودند، باید از وزارت علوم یا دانشگاه‌های مادر منطقه استعلام می‌کردند و راه به هیچ وجه برای اطلاع یابی و کمک به تصمیم‌گیری دانشگاه‌ها بسته نبود.

آهنچیان افزود: دانشگاه آزاد، استقلال خودش را در تصمیم گیری‌ها دارد. دانشگاه‌های دستگاهی عمدتا استقلال خودشان را دارند. علمی کاربردی و فنی و حرفه‌ای به دلیل ماهیت‌شان روی دوره های کاردانی و تکنیسینی متمرکزند و عملی هستند و قاعدتا فقط می‌توانستند دروس تئوری را مجازی برگزار کنند. دانشگاه پیام نور هم اساسا آموزش غیرحضوری است و بلوغ خوبی دارد و اعلام آمادگی برای کمک به سایر دانشگاه‌ها کرده است.

  • دانشگاه‌ها در زمینه شهریه با دانشجوها مدارا کنند

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم در بخش دیگری از صحبتش درباره تکلیف شهریه این ترم بابت کلاس‌های حضوری و کارگاهی گفت: جلسات متمادی در مراکز هیات امنا در این باره برگزار شده است. شهریه را هیات امنای دانشگاه‌ها تصویب می‌کنند. به هرحال بحران نوپدید بود و کسی پیش بینی نمی‌کرد چنین اتفاقی بیفتد.

وی افزود: جلسات هیات امنا برای تعیین شهریه سالانه برگزار می‌شود. اما در جلسات اخیر نتیجه بر این شد که دانشگاه‌ها حداکثر مدارا را با دانشجو در این زمینه داشته باشند.

آهنچیان ادامه داد: اما اینکه وزارت علوم راسا ورود و تعیین کند که چقدر تخفیف داده شود، مبنا قرار نگرفت. ضمن آنکه آموزش‌های مجازی آموزش‌های رایگانی نیستند. پهنای باند، تولید محتوا و ... ارزان نیست.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها مخیر بودند نسبتی از شهریه را برای این ترم درنظر بگیرند، گفت: این احتمال هست که مرکز هیات امنا به منظور یکپارچگی کل دانشگاه‌ها میانگینی را برای تخفیف شهریه درنظر بگیرد. مرجع این تصمیم مرکز هیات‌های امنا هستند.

این مسئول با بیان اینکه برخی دانشگاه‌ها هم درآمدشان کاسته شده است و باید خودشان را با شرایط وفق دهند گفت: امیدواریم کرونا رفع شود و بعد از آن نیمسال مهر را با مشکلات کمتری آغاز کنیم.

آهنچیان با بیان اینکه بیشترین ارتباط را با دانشگاه‌ها داریم گفت: باید از دانشجویان بخواهیم که فراموش نکنند علیرغم همه مشکلات، شرایط کشور عادی نیست و در شرایط فوق العاده هستیم.

  • شروع ترم تحصیلی دانشجوهای تازه‌وارد

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم درباره شروع ترم تحصیلی دانشجوهای تازه‌وارد هم گفت: وزیر علوم تاکید دارد که دانشجوهای تازه‌وارد ترم‌شان مهرماه شروع شود و بنای وزارت علوم شروع آموزش‌ها از مهر خواهد بود. شاید شرایط اضطراری کشور چیز دیگری حکم کند که آنها هم باید پذیرای موضوع باشند.

کد خبر 518939

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار