سخنگوی آتش‌شنانی تهران در باره آتش‌سوزی‌های اخیر شهر و احتمال عمدی بودن آن توضیح داد

آتش سوزی

به گزارش همشهری آنلاین، این روزها در کشور و از جمله در تهران خبرهای متعددی از آتش‌سوزی‌ها منتشر می‌شود. همشهری آنلاین فقط طی دو روز ۱۳ و ۱۴ خرداد بیش از ۲۰ خبر در خصوص وقوع آتش‌سوزی‌های مختلف در جنگل‌ها، مراتع، پارک‌ها و دیگر اماکن عمومی در کشور منتشر کرده است که علاقمندان می‌توانند با جستجوی کلمه آتش‌سوزی  در سایت همشهری آنلاین به آنها دسترسی پیدا کنند.

اما آیا این میزان آتش سوزی طبیعی است. آتش گرفتن فضای سبز اطراف دریاچه خلیج فارس و یا دیگر مناطق شهر که دارای پوشش گیاهی است تا چه میزان ناشی از رخداد طبیعی و یا بی‌احتیاطی است. 

در این خصوص 
سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران گفت: برخلاف برخی از فراد که مدعی شده اند آتش سوزی های اخیر د رتهران عمدی است برای کارشناسان سازمان آتش نشانی تا این لحظه عمدی بودن آتش سوزی ها ثابت نشده است.

سید جلال ملکی سخنگی سازمان آتش نشانی شهر تهران در گفت و گو با  فارس، درخصوص اینکه در برخی از محافل و فضای مجازی پیام‌ها و ادعاهایی دست به دست می شود که حکایت از عمدی بودن آتش سوزی های اخیر در تهران دارد گفت: برای ما در سازمان آتش نشانی شهر تهران هنوز عمدی بودن آتش سوزی ها ثابت نشده است.

وی افزود: ایجاد آتش سوزی دهها عامل دارد که هر کدامش می‌تواند باعث آتش سوزی شود نظیر صاعقه، آتش خاموش نشده بعد از پیکنیک، اتصالی سیم‌های برق و حتی گرمای بیش از حد هوا در حالی که شعله عمدی یکی از این علت‌ها می‌تواند باشد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران گفت: ما در سازمان آتش نشانی تهران در همین روزهای اخیر بارها اعلام کرده ایم که عمدی بودن آتش سوزی هایی که عمدتا هم در فضای عمومی شهر بوده است برای ما ثابت نشده است.

ملکی گفت: البته نکته جالب این است که در خود آتش سوزی عمدی هم دو نوع آتش عمدی داریم. یک مورد همان چیزی است که در ذهن مردم همواره همراه با انگیزه خرابکاری است و نوع دوم که عمدی است اما به قصد خرابکاری نیست.

وی ادامه داد: از سالیان قبل کشاورزان پس از اولین برداشت برای از بین بردن پوشالهای باقی مانده روی زمین اقدام به ایجاد حریق می کرده اند تا پول حمل و نقل پوشالها را ندهند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران گفت: در همین حین کنترل آتش از دست شان خارج شده و به زمین های مجاور و بوستان و درخت‌های دیگر سرایت می‌کرده و باعث حریق می شده است که این هم یک نوع آتش عمدی محسوب می شده است.

ملکی گفت: اما اینکه برخی می‌گویند ما دیدیم یک نفر با یک شعله در دست آمد و جایی را به آتش کشید و رفت برای ما هنوز ثابت نشده است و باید اگر فیلم و عکس و مدارکی در دست دارند به ما و دستگاه‌های ذی ربط ارائه کنند.

کد خبر 518155

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار