محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران توصیه کرده‌اند لباس‌های بیمار مبتلا به کرونا تکانده نشود، چون این کار باعث پراکنده شدن ویروس در هوا می‌شود.

لباس بیمار مبتلا به کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران براساس مقالات و مستندات موجود به این پرسش پاسخ داده‌اند که آیا تکاندن لباس فرد مبتلا به کوویدـ۱۹ به پخش شدن ویروس در هوا منجر می‌شود؟

ویروس کرونا از طریق تماس مستقیم با افراد آلوده و تماس غیرمستقیم با سطوح یا اشیای آلوده به راحتی منتقل می‌شود. ویروس عمدتاً از طریق قطرات تنفسی که فرد آلوده هنگام سرفه، عطسه یا صحبت در هوا منتشر می‌کند به شخص دیگر انتقال می‌یابد. این قطرات می‌توانند در دهان یا بینی یا ریه‌های افرادی که در همان نزدیکی هستند فرود بیایند.

مطالعات نشان داده‌اند ویروس کرونای جدید می‌تواند تا ۷۲ ساعت روی پلاستیک و فولاد ضد زنگ، تا چهار ساعت روی مس و تا حدود ۲۴ ساعت روی مقوا فعال بماند. اما در مورد این‌که ویروس تا چند ساعت روی لباس و پوشاک به صورت فعال باقی می‌ماند اطلاعاتی در دسترس نیست. براساس گفته‌ برخی پژوهشگران، تکاندن لباس فرد بیمار می‌تواند باعث پخش شدن ویروس در هوا شود. این پخش شدن می‌تواند شانس ابتلا به بیماری را افزایش دهد.

توصیه شده است لباس‌های بیماران به جای تکاندن، با آب گرم و شوینده‌های لباس شسته شوند و سپس با استفاده از خشک‌کن، بخاری یا اتوبخار به خوبی خشک شوند و در صورت امکان ۲۴ ساعت در فضای باز در مقابل نور آفتاب قرار گیرند. 

حتما هنگام تماس با لباس بیماران مبتلا به کوویدـ۱۹ از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید و دستکش را بلافاصله پس از استفاده دور بیندازید. اگر دستکش یکبار مصرف در دسترس نیست، از تماس دست آلوده به صورت خود پرهیز کنید و بلافاصله پس از اتمام کار دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.

کد خبر 517849

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =