رئیس کمیسیون شهرسازی، معماری و عمران شورای اسلامی شهر از بازسازی رودخانه مرکزی یزد خبر داد.

احیای رودخانه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محسن عباسی هرفته، رئیس کمیسیون شهرسازی، معماری و عمران شورای اسلامی شهر یزد گفت: شهرهای تاریخی یک نظام دفاعی تعریف شده در مقابل بلایای طبیعی، امنیتی و  غیره داشته اندهر چند مسایل امنیتی امروز تغییر کرده است و حفظ برج و بارو و خندق شهر تنها از نظر تاریخی موضوعیت دارد، اما هنوز برخی عناصر دفاعی این شهرها مانند سیل بندها و مسیل، کارکرد دارند.

او افزود: مسیل یزد بر اساس شیب طبیعی یزد شکل گرفته و روان آب‌ها را از تفت و مهریز به سمت مناطق فرودست دشت یزد-اردکان هدایت می‌کند و با گذشت سال‌های متمادی در صورت عدم تعرض به آن می‌تواند کارکرد خود را حفظ کند.

عباسی اظهار کرد: طراحی این مسیل بر اساس یک منطق جغرافیایی- تاریخی و برای حفاظت از شهر بوده، اما در طول چند دهه گذشته فراموش شده و بخش‌هایی از آن به تصرف بخش‌های مختلف خصوصی و دولتی در آمده است و همین عامل سبب شده تا در اثر بارندگی‌های سال ٩٧ و ٩۶ آب در بخش‌هایی از شهر جاری شود.

رئیس کمیسیون شهرسازی، معماری و عمران ادامه داد: نظر به ساخت‌وسازهایی که در طول این سال‌ها در مسیل و حریم آن انجام‌شده بود، شورای اسلامی شهر یزد با مساعدت فرمانداری و معاونت محترم امور عمرانی استانداری بر آن شدند تا از این محور رفع تصرف کنند و خوشبختانه در حال حاضر حدود ۶٠٠ متر از مسیل موردنظر بازسازی‌شده است.

او از مزایای احیای این مسیل علاوه بر مقابله با بحران سیلاب‌ها و روان آب‌ها در مواقع ضروری می‌توان به این مسئله اشاره کرد که این مسیل مانند یک خط ممتد، بخش‌های مختلف شهر را به هم رسانده و بدون ساخت بناهای جدید در آن، به‌عنوان یک مسیر سلامت و جاده تندرستی می‌تواند برای پیاده‌روی، تفریح، اسکیت، بازی کودکان و غیره استفاده شود.

عباسی هرفته افزود: پروژه بازسازی و احیای رودخانه مرکزی شهر یزد یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پروژه‌های شهری است که تاکنون چهار بخش از آن در محدوده محمودآباد، میدان آزادی، بلوار دانشجو و باغ دولت‌آباد آغازشده است.

او بابیان این مطلب که کیفیت فضایی این مسیل به نحوی است که مشابه آن در هیچ‌یک از دیگر شهرهای کشور وجود ندارد و به فضای شهری اصیل و با هویتی در یزد تبدیل خواهد شد، گفت: احیای رودخانه مرکزی شهر در حقیقت احیای یکی از اندام‌های تاریخی شهر است و پویشی است در مسیر احداث محوری سبز و سلامت برای شهروندان و می‌تواند کمبود فضاهای شهری در یزد را تا حدی پرکرده و به بخش عمده‌ای از شهر خدمات‌رسانی کند.

کد خبر 517680

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

دیدگاه خوانندگان