وکیل مدافع مالباختگان پرونده سکه ثامن از صدور رای قطعی پرونده در شعبه ۶۸ دادگاه تجدید نظر استان تهران خبر داد.

سكه ثامن

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، رسول کوهپایه‌زاده در خصوص آخرین وضعیت پرونده سکه ثامن گفت: دادگاه تجدید نظر، رای بدوی را تایید کرد و این به این معنی است که متهم که در دادگاه بدوی به ۱۵ سال حبس و ۲ سال تبعید بعد از اتمام مدت حبس و ۲ سال ممنوعیت از اشتغال به مشاغل مرتبط با فعالیت در زمینه‌های ارز و طلا و سکه و فعالیت‌های آنلاین کسب و کار در فضای مجازی محکوم شده بود، در دادگاه تجدیدنظر هم به همین رای محکوم شده است.

وی در خصوص میزان جزای نقدی که باید به صندوق دولت پرداخت می‌شد، گفت: دادگاه طبق قوانین و مقررات و ضوابط در واقع میزان جزای نقدی را کاهش داد که البته این قضیه بحث رد مال را به شاکیان و مالباختگان تسهیل می‌کند.

کوهپایه‌زاده تصریح کرد: متهم ردیف اول پرونده سکه ثامن به ۱۵ سال حبس و تبعید و ممنوعیت از مشاغلی که گفته شد با رای قطعی دادگاه تجدیدنظر محکوم و این رای روز گذشته ابلاغ شده است.

بنا بر این گزارش، شهریور سال ۹۷ بود که سکه ثامن به عنوان دروازه تجارت الکترونیک و خرید و فروش آنلاین سکه و طلا با صدور اطلاعیه‌ای رسماً اعلام ورشکستگی کرد. اما این پایان کار برای صاحبان این سایت نبود و چند روز بعد پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا در نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی خواستار مسدود کردن تمامی حساب‌های مدیران سکه ثامن حسب دستور مقام قضایی شد.

کمی بعد اما خبر فرار متهم ردیف اول پرونده سکه ثامن بین هزاران شاکی این پرونده پخش شد و درنهایت هفتم مهر سال ۹۷ پس از روزها گمانه‌زنی و اخبار تأییدنشده دربارهٔ وضعیت مدیر سایت سکه ثامن، دادستان وقت تهران خروج این فرد از کشور را تأیید و اعلام کرد: با اینکه مدیر سایت سکه ثامن از ایران خارج شده و در دسترس نیست، اما تمام حساب‌ها و اموالش ازجمله املاک و تعدادی خودروی گران‌قیمت توقیف شده‌ است.

در همین بحبوحه اما تعدادی از شاکیان از فراری دادن «فرهاد زاهدی‌فر» متهم ردیف اول این پرونده خبر دادند. خبری که کمی بعد ازسوی مقامات قضایی رد شد.

چهاردهم مهر ۹۷ بود که نیروی انتظامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: فرهاد زاهدی‌فر، مدیرعامل شرکت تجارت الکترونیکی ثامن معروف به «سکه ثامن» که از هزاران نفر از طریق سایت سکه ثامن، صدها میلیارد تومان در چند استان کلاهبرداری کرده و از کشور متواری شده بود، با اقدامات فنی، عملیاتی و اطلاعاتی پلیس فتا در یکی از کشورها شناسایی و با همکاری پلیس بین الملل ناجا و قوه قضائیه بازداشت و از طریق فرودگاه بین المللی امام‌خمینی(ره) به کشور برگردانده شد. یک روز بعد همسر متهم هم شناسایی و بازداشت و از طریق فرودگاه به کشور بازگردانده شد.

سکه ثامن اولین پرونده تشکیل‌شده برای متهم زاهدی‌فر نبود. چراکه او پیشتر کسب و کارهای مشابه را با همین شیوه مدتی انجام می‌داد و سپس اعلام ورشکستگی می کرد. به همین دلیل و با توجه به سابقه‌دار بودن متهم، او در ابتدای تحقیقات همکاری‌های لازم را نداشت. عدم همکاری متهم با بازپرس ادامه داشت اما همه شاکیان پرونده به دادسرا احضار و توضیحاتی را در مورد شکایت خود مطرح کردند.

در نهایت با پیگیری‌های چندجانبه در یک فرایند استثنایی، تابستان سال گذشته طلب مالباختگان پیش از برگزاری دادگاه پرداخت شد.

کد خبر 517369

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها