گزارش میدانی حاکی از آن است که در میان فایل‌های فروش مسکن، از هر ۱۰ خانه‌ای که برای فروش گذاشته شده بوده، تقریبا ۶ مورد از آنها برای فروش دست نگه داشته‌اند.

مسكن 833

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرآنلاین، اتفاقات بازار مسکن در دو سه ماه اخیر به حدی عجیب بوده که حالا باعث شده روایت‌های گوناگونی از وضعیت آتی بازار مسکن شنیده شود. اگرچه کرونا در ایجاد چنین شرایطی بی‌تقصیر نبوده است، اما همین موضوع بهانه‌ای شده که امروز فایل‌های فروش مسکن به حداقل برسد و حتی بسیاری از فروشنده‌ها، از فروش خانه صرف‌نظر کنند.

گزارش های  میدانی حاکی از آن است که در میان فایل‌های فروش مسکن، از هر ۱۰ خانه‌ای که برای فروش گذاشته شده بوده، تقریبا ۶ مورد از آنها برای فروش دست نگه داشته‌اند. در مراجعه به چند بنگاه املاک، هنگام تماس با فروشنده‌ها برای بازدید از خانه، این جمله بسیار شنیده شد: «فعلا تصمیم‌مان برای فروش تغییر کرد و از فروش خانه صرف‌نظر کرده‌ایم. »

به نظر می‌رسد انتظار افزایش قیمت مسکن در ماه‌های آینده در این موضوع بی‌اثر نبوده است؛ اگرچه مشاوران املاک نیز به این موضوع دامن می‌زنند و در مراجعه به بنگاه‌های املاک، عنوان می‌کنند اگر می‌توانید، برای فروش دست نگه دارید؛ قیمت‌ها در بازار رو به بالا است.

از نگاه دلالان بازار مسکن، در حال حاضر ریسک تبدیل ملک در بازار افزایش یافته است؛ تا جایی که همین موضوع باعث شده فایل‌های فروش ملک ته‌نشین شده و در مقابل، قیمت‌های پیشنهادی، نجومی شوند؛ به‌طوری که قیمت‌ها با ارزش روز خانه‌ها همخوانی ندارند.

 • گرانی خانه در سه ماه و نیم گذشته

با این وجود، اگر در سه ماه اخیر، یعنی از قبل از کرونا تا به امروز در میان فایل‌های فروش مسکن دنبال خانه گشته باشید، متوجه می‌شوید قیمت خانه در همین بازه زمانی ۳ ماه و نیم حدود ۳ میلیون گران شده است.

گذر از میان املاکی‌ها در جنوب تهران، منطقه خانی‌آبادنو حاکی از آن است که خانه‌ای که قبل از سال ۹۹ در اوایل اسفندماه برای فروش متری ۹ میلیون تومان برای فروش گذاشته شده بوده، در حال حاضر این خانه ۱۲ میلیون تومان قیمت دارد.

همچنین در منطقه شرق تهران، در خیابان نیروی هوایی، واحد مسکونی نوسازی که اول اسفندماه با قیمت ۲۰ میلیون تومان برای فروش فایل شده بوده، حالا کمتر از ۲۳ میلیون تومان فروخته نمی‌شود.

نبض منطقه‌ای معاملات ملک پایتخت در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ حاکی از آن است که بالاترین رشد ماهیانه قیمت به میزان ۲۵.۷ درصد به منطقه ۶ تعلق داشته که جزو ۱۰ منطقه پر تقاضای تهران محسوب می شود. پس از آن بیشترین رشد قیمت به ترتیب در منطقه ۱۶ به میزان ۲۳ درصد، منطقه ۷ بالغ بر ۱۹.۷ درصد، منطقه ۱۴ به میزان ۱۴.۴ درصد، منطقه ۱۲ بالغ بر ۱۴.۱ درصد، منطقه ۳ به میزان ۱۳.۳ درصد، منطقه ۵ بالغ بر ۱۳.۲ درصد، منطقه ۲۱ به میزان ۱۲.۷ درصد، منطقه ۱۷ بالغ بر ۱۲.۶ درصد و منطقه ۱۱ به میزان ۱۲.۵ درصد رقم خورده است.

 • روایت بانک مرکزی از افزایش قیمت‌ها

در این میان، در جدیدترین گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن در اردیبهشت ماه امسال، تعداد معاملات، ۱۱ هزار و ۳۱۰ واحد مسکونی اعلام شده که نسبت به اردیبهشت سال گذشته ۶.۷ درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین در این گزارش متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران ۱۶ میلیون و ۹۷۲ هزار و ۷۰۰ تومان برآورد شده است که نسبت به اردیبهشت سال قبل ۳۳.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بنا به این گزارش، مجموع تعداد معاملات واحدهای مسکونی شهر تهران در دو ماهه نخست سال‌جاری به ۱۲ هزار و ۵۵۳ فقره رسید که نسبت به دو ماهه سال گذشته ۱۹.۳ درصد کاهش داشته است.

متوسط قیمت هر متر واحد مسکونی در مجموع دو ماهه فروردین و اردیبهشت امسال ۱۶ میلیون و ۱۳۴ هزار و ۳۰۰ تومان بوده که نسبت به دو ماهه ابتدایی ۹۸ معادل ۳۴.۸ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در دو ماهه ابتدایی سال ۹۷ پنج میلیون و ۷۵۳ هزار و ۴۰۰ تومان بود که رشد بیش از سه برابری (۳۰۰ درصدی) قیمت طی دو سال در بازار مسکن تهران رقم خورده است.

 • افزایش قیمت مسکن به اندازه تورم

تحلیلگران بازار مسکن، دلیل افزایش قیمت مسکن در ماه‌های اخیر را تغییر شاخص‌های اقتصادی از جمله افزایش قیمت دلار، طلا، مصالح ساختمانی و نرخ دستمزد می‌دانند.

حسام عقبایی، نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره وضعیت مسکن در سال جاری می‌گوید: پیش‌بینی من این است که حداقل تا شهریور ماه قیمت‌ها به روند افزایشی خود ادامه دهند و این افزایش قیمت در شهرهای بزرگ حداکثر به اندازه نرخ تورم خواهد بود.

به اعتقاد وی، سونامی قیمتی نخواهیم داشت. در شهرهای کوچک‌تر احتمالا افزایش قیمت کمتر از نرخ تورم خواهد بود.

 • افزایش طول دوره انتظار مسکن

یک کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است: هم اکنون طول دوره انتظار مسکن به بیشترین حد تاریخی خود رسیده است و هیچ گاه به این اندازه نبوده است.

به گفته بهروز ملکی، هرچند نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار در کشورمان طی ۳ دهه گذشته با نوساناتی مواجه بوده، اما در مجموع می توان روند کلی آن را صعودی دانست. در چنین شرایطی بدیهی است که طول دوره انتظار مسکن نیز افزایش یافته است.

وی عنوان می‌کند: اطلاعات موجود نیز موید آن است که هم اکنون طول دوره انتظار مسکن به بیشترین حد تاریخی خود رسیده است و هیچ گاه به این اندازه نبوده است.

این کارشناس اقتصاد مسکن تصریح می‌کند: این به معنای آن است که خانوارهای ایرانی فاقد مسکن می بایست برای خرید مسکن، مدت بیشتری (نسبت به پیشینیان) در انتظار بمانند.   این موضوع، یکی از دلمشغولی های بزرگ من است.

کد خبر 517199

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • محمد IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  0 1
  خدا را شکر که دیگه خونه های با قیمت غیر واقعی و نجومیشان را نفروشند این طوری قیمت ریزشی میشه
  • IR ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
   3 0
   سلام. کسی مسبب گرانی مسکن نیست که لعنت میگویید. من به عنوان سازنده با افزایش شدید هزینه های مصالح و دستمزد و سختی کار پروژه کار میکنم و تنم رو به دلالی نزدم، قیمت فعلی مسکن بابت هزینه های بالا می باشد.
 • IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  3 1
  تنها راه کنترل بازار مسکن و سایر بازارها اخذ مالیات بر عایدی سرمایه با نرخ ۷۰ الی ۸۰ درصد با کسر تورم از سود معاملات مکرر و غیر مصرفی از مسکن دوم به بعد است مثل تمام دنیا
 • سید مهدی موسویان IR ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  6 0
  بر مسببین گرانی مسکن لعنت بشمار... بر مسببین خون قشر کارگر مستاجر توی شیشه لعنت بشمار... بر شمر و یزید و معاویه و ابن مرجانه لعنت بشمار...
 • حالا IR ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  4 0
  اگه همه متحدبشن مسکن نخرن دلال هابه زمین گرم میخورن
 • یونس IR ۰۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
  4 0
  این وضع اینجوری نمیمونه،چون تا ابد کسی نمیتونه این پولها رو بده و باید مالیات فوری بر خانه های خالی وضع کرد...
 • IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
  1 0
  حالا باید چکار کرد اینو که همه میدونن که قیمت مسکن روز به روز در حال افزایش است راهکار برای پایین اوردن اون چیه فقط حرف نزنید. .آقای عقبایی کمی به فکر بدبخت بیچاره ها باشین.الان ثروتمندان ثروتمندتر شدن وبدبختها بدبختر ..ترو خدا فکری کنید مردم دارن نابود میشن..من الان ۴۰۰ میلیون دارم ولی نمیتونم یه چهار دیواری بخرم که هر سال حرف و فحش ناسزای و قلدری صاحبخونه رو از سر خودم کم کنم بخدا دیگه توان جابجایی رو دیکه نداریم تو که باید پول خون برای اجاره خونه بدیم فکری برای مسکن کنید تا همه بتونن خونه بخرن

دیدگاه خوانندگان