تلاش برای مهار آتش‌سوزی منطقه حفاظت‌شده خائیز کهگیلویه و منطقه دیل در گچساران همچنان ادامه دارد و با دستور اکید رئیس‌جمهوری و هماهنگی مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بالگردهای هوانیروز ارتش و سپاه برای اطفای حریق جنگل‌های استان خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد به این مناطق اعزام شدند.

آتش‌سوزی در خائیز و دیل

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، به‌رغم تلاش همه مسئولان و نیروهای مردمی برای مهار آتش ‌سوزی منطقه حفاظت‌شده خائیز کهگیلویه که از روز پنج‌شنبه ۸ خردادماه آغاز شده و همچنین آتش ‌سوزی منطقه "دیل" در گچساران که از عصر جمعه ۹ خرداد شروع شده بود و با وجود مهار چندباره این آتش ‌سوزی، باز هم شاهد شعله‌ور شدن این دو منطقه هستیم. پیش از این دو مورد آتش‌سوزی دیگر در ارتفاعات کوه خامی گچساران از ۲ خرداد رخ داده بود که پس از ۵ شبانه روز و ۹۶ ساعت تلاش ‌مهار شد.

امیدواریم آتش جنگل‌های "دیل" گچساران تا عصر امروز ۱۱ خرداد مهار شود

مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: امیدواریم آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع "دیل" گچساران تا عصر امروز یکشنبه ۱۱ خرداد مهار و خاموش شود.

غلامحسین حکمتیان اصل افزود: از صبح یکشنبه ۱۱ خرداد بیش از ۸۰ نیرو با بالگردهای هوانیروز برای کمک به مهار و خاموش کردن آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع منطقه "دیل" گچساران به ارتفاعات این منطقه اعزام شده است.

وی اظهار کرد: آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع "دیل" تحت کنترل نیروهاست و امیدواریم تا عصر امروز مهار و خاموش شود.

مدیر کل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: به علت شرایط سخت و صعب‌العبور بودن، خشک و متراکم بودن پوشش گیاهی و آنتن ندادن تلفن همراه آتش‌سوزی با کُندی پیش می‌رود.

حکمتیان اصل تصریح کرد: بالگردها تاکنون ۷ سورتی پرواز برای انتقال نیروها به ارتفاعات انجام داده‌اند.

وی در خصوص علت آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع منطقه دیل ادامه داد: روشن کردن آتش در کنار باغ‌های منطقه و سرایت آن به مراتع و جنگل‌ها موجب این آتش‌سوزی شده است.

مدیر کل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: علت این آتش‌سوزی عامل انسانی بوده که در دست بررسی دقیق است و طبق همکاری و هماهنگی دستگاه قضایی و تاکید استاندار با عاملان این آتش‌سوزی برخورد جدی قانونی انجام می‌شود.

اعزام بالگردهای ارتش و سپاه برای اطفای حریق جنگل‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد

مدیر بحران وزارت دفاع هم در این باره گفت: با دستور اکید رئیس‌جمهوری و با هماهنگی مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بالگردهای هوانیروز ارتش و سپاه برای اطفای حریق جنگل‌های استان خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد به این مناطق اعزام شدند.

جواد مصطفایی اظهار کرد: طی هفته گذشته نیز ۷ فروند بالگرد از ظرفیت یگان‌های بالگردی ارتش و سپاه برای اطفای حریف جنگل‌های گچساران، بهبهان و دهدشت به این مناطق اعزام شده بودند.

وی در تشریح موضوع اطفای حریق هوایی در کشور اظهار کرد: ارائه خدمات اطفای حریق هوایی در عرصه منابع طبیعی کشور برابر ابلاغیه معاون اول ریاست جمهوری از سال ۹۴ با تشکیل مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و با به‌کارگیری کلیه یگان‌های بالگردی لشکری و کشوری شکل گرفت که ثمره این همکاری‌ها کاهش وسعت آتش ‌سوزی‌ها به میزان قابل توجه در سال‌های گذشته بود.

مدیر بحران وزارت دفاع با اشاره به دستور رئیس سازمان برنامه و بودجه مبنی بر پرداخت ۱۵۰ میلیارد ریال به سازمان جنگل ها و مراتع گفت: یگان های بالگردی کشوری، لشکری و خصوصی در اختیار وزارت دفاع نیستند و تامین هزینه‌های سنگین خدمات پروازی شامل سوخت، بیمه سرنشینان، به‌روزرسانی تجهیزات پروازی، سبد های ویژه و... نیازمند حمایت های مالی و تأمین اعتبار است.

مصطفایی با ابراز خرسندی از تصمیم دولت مبنی بر تأمین اعتبار یگان‌های بالگردی اطفای حریق هوایی کشور افزود: پیش از این با مساعدت وزیر دفاع بخشی از هزینه‌های یگان‌های خدمات پروازی که به صورت قرارداد فی مابین با یگان‌های کشوری، لشکری و خصوصی منعقد شده بود تا انتهای سال ۹۸ پرداخت شد و با تلاش همکاران عزیز در نیروهای مسلح هواپیمای آتش نشان با ظرفیت ۱۸ و ۴۰ تن حمل آب در کشور مورد بهره برداری قرار گرفت و انواع بالگرد نیز،   متناسب با شرایط مختلف آب و هوایی کشور به تجهیزات اطفای حریق هوایی تجهیز شدند.

وی تامین اعتبار یگان‌های بالگردی اطفای حریق هوایی کشور را گامی اساسی در احیای مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق در وزارت دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح عنوان کرد و گفت: طبق مصوبات دولت و دستورات معاون اول رئیس جمهور و بر اساس واگذاری اعتبار از طریق سازمان برنامه و بودجه،   اجرای برنامه ها و اعتبارات پیش بینی شده  مطابق با طرح جامع مدیریت پیشگیری و اطفای عرصه‌های منابع طبیعی کشور که در برنامه پنج ساله ششم  توسعه توسط دستگاههای متولی تایید شده است؛   به موضوع اطفای حریق هوایی کشور از طریق یگان‌های بالگردی کشوری، لشکری و خصوصی جامه عمل خواهد پوشاند.


‌آتش جنگل‌های کهگیلویه مهار شود

نماینده مردم کهگیلویه در مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به آتش منابع طبیعی حوزه انتخابیه خود از مسئولین خواست هرچه سریع برای مهار این آتش اقدام کنند.

سید محمد موحد در تذکر شفاهی در جلسه علنی امروز مجلس خطاب به رییس جمهور گفت: برای چندمین سال پیاپی جنگ ها و  منابع طبیعی کهگیلویه و  بویراحمد طعمه حریق شده و خسارات جبران ناپذیری به آن وارد شده است، حضور مردم و جوانان با دست‌های خالی برای مبارزه با آتش هم صحنه زیبای ایثارگری را ایجاد کرد و هم به خاطر نبود امکانات باعث تاسف شد.

وی افزود: جنگل‌های بلوط و حیات وحش و حیوانات بی گناه در شعله‌های آتش خاکستر شدند، آتش همچنان زبانه می کشد؛ ضرورت دارد آنهایی که باید بیدار شوند از خواب بیدار شوند، مسئولین و دست اندرکاران را موظف به اطفای حریق نمایید، مردم مظلوم نمی توانند شاهد ادامه این فاجعه باشند.

دولت و مجلس برنامه جامع نجات‌بخشی را برای «زاگرس» تدوین کنند

در همین راستا و درپی آتش‌سوزی‌های یک هفته گذشته در رویشگاه‌های زاگرس دراستان‌های جنوب و جنوب غرب کشور دبیر انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست استان خوزستان ضمن بیان اینکه هیچ برنامه جامع نجات‌بخشی برای زاگرس در وضعیت وقوع آتش‌سوزی وجود ندارد، گفت: نمی‌توان مسئولیت اطفای حریق را بر دوش سازمانی به نام سازمان جنگل‌ها گذاشت که اعتبارات معدودی دارد، دولت و مجلس باید خود را موظف کنند برنامه جامع نجات‌بخشی برای زاگرس تدوین و تصویب کنند.

هژیر کیانی با اشاره به اینکه طبق قانون تمام دستگاه‌ها موظف به مهار آتش هستند و نمی‌توان مسئولیت اطفای حریق را بر دوش سازمانی به نام سازمان جنگل‌ها گذاشت که اعتبارات معدودی نیز دارد. دولت باید خود را موظف کند برنامه جامع نجات‌بخشی برای زاگرس تدوین و مجلس آن را تصویب کند.

این پژوهشگر حوزه طبیعت و محیط زیست تاکید کرد: دارایی‌های اکولوژیک بخصوص منابع طبیعی ما به‌درستی ارزش‌گذاری نشده‌اند و به‌همین علت ارزش آن‌ها در برنامه‌ریزی‌های کلان کشور دیده نمی‌شود. مادامی که این نگاه بهره‌کشی نسبت به منابع طبیعی تغییر نکند و ارزش اکولوژیک و خدماتی که زاگرس و سایر عرصه‌های طبیعی برای ایران و زیستمندان آن دارد، مشخص و دیده نشود برنامه‌ریزی و تخصیص بودجه نیز مطابق با این ارزش‌ها صورت نخواهد گرفت.

کیانی با بیان اینکه لکنت‌های مدیریتی در تداوم و افزایش خسارات ناشی از آتش‌سوزی موثر است، از عدم تجهیز دهیاری‌ها و شوراهای خوزستان به آتش‌کوب و کپسول‌های اکسیژن انتقاد کرد و گفت: استفاده از این امکانات می‌تواند در زمان طلایی ابتدایی آغاز آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع از ایجاد یک فاجعه و خسارت ملی جلوگیری کند بنابراین در وهله اول دولت باید خود را موظف کند برای نجات زاگرس و زاگرس‌نشینان بالگردهای آبپاش خریداری کند و جوامع محلی را از طریق آموزش، فرهنگ‌سازی و تامین امکانات توانمند کند تا بتوانند این عرصه‌ها را حفظ کنند چراکه وقتی مردم توانمند شوند و ابزار و امکانات لازم برای اطفای حریق را در اختیار داشته باشند می‌توانند به عنوان نیروی انسانی در نجات عرصه‌های طبیعی زاگرس کمک کنند، همان‌طور که اکنون نیز با دست خالی این کار را انجام می‌دهند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه متولیان می‌توانستند با استفاده از اعتبارات تخصیص داده شده به گرد وغبار دشت‌های خوزستان، بالگرد تهیه کنند و شوراها، دهیاری‌ها و نیروهای داوطلب مردمی را به تجهیزات لازم برای مهار آتش‌سوزی جنگلی مجهز کنند، اظهار کرد: سالانه چند هزار هکتار از رویشگاه‌های زاگرس به ارزش میلیاردها دلار را به‌دلیل سوء مدیریت و بی‌توجهی مسئولان به تامین اعتبار برای مقابله با آتش‌سوزی و خرید بالگردهای آبپاش از دست می‌دهیم در حالی‌که می‌توان با ارزش یک تا ۱۰ هکتار همین اراضی که داریم، نابود می‌کنیم تجهیزات و امکانات لازم برای اطفای حریق‌های جنگلی را تامین کنیم.

آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع به فقر جوامع محلی دامن می‌زند

به دنبال آتش‌سوزی دیگری در بخش هایی از جنگل‌های استان خوزستان، دبیر انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست استان خوزستان با اشاره به اینکه خوزستان سومین رویشگاه زاگرس در سطح  کشور است و بالغ بر یک میلیون هکتار عرصه‌های زاگرسی دارد، تصریح کرد:‌ همه ساله در این استان شاهد چنین آتش‌سوزی‌هایی هستیم و مساله این است که این آتش‌سوزی‌ها تنها جنگل‌ها را از بین نمی‌برد بلکه به  فقر جوامع محلی نیز دامن می‌زند چراکه معیشت آنان وابسته به این جنگل‌ها و مراتع است بنابراین خرید و تهیه بالگردهای آبپاش مخصوص برای زاگرس و استان‌های زاگرس نشین ضروری است تا بتوانیم از زمان طلایی که در ابتدای هر آتش‌سوزی در اختیار داریم، استفاده کنیم چراکه نمی‌توان در مناطق صعب‌العبور و با وجود بادهای غالب منطقه، بدون تجهیزات لازم امدادرسانی یا اطفای حریق کرد. خوشبختانه ما در خوزستان مشکل آب‌گیری نداریم یعنی از منابع آب و منابع پولی برخورداریم اما متاسفانه باید با یک بیل آتش را خاموش کنیم.

با هر آتش‌سوزی گنجینه‌ای کم‌نظیر از تنوع زیستی در جهان را از دست می‌دهیم

این پژوهشگر حوزه طبیعت و محیط زیست درپاسخ به این پرسش ایسنا که آتش‌سوزی عرصه‌های زاگرس چه آثار سویی بر تنوع زیستی منطقه دارد، گفت: آتش‌سوزی تنها آسیبی است که همه چیز را نابود می‌کند و زاگرس گنجینه‌ای کم نظیر از تنوع زیستی در جهان است که با هر آتش‌سوزی آن را از دست می‌دهیم.

وی ادامه داد: آتش‌سوزی جنگل‌ها باعث از بین رفتن زیستگاه‌ها می‌شود. از این رو دیگر نمی‌توان از خدمات اکولوژیک آن‌ها بهره‌مند شد یعنی ما بر اثر چنین وقوع آتش‌سوزی  ‌هایی ممکن است ذخیره‌گاه‌های ژنتیک و گیاهان دارویی منحصر به فرد زاگرس، گونه‌های ارزشمند یا در معرض انقراض را از دست ‌دهیم که پس از سوختن در آتش به هیج وجه قابل احیا نیستند و اگر احیا شوند، گونه‌های خودرو و فاقد ارزش اکولوژیک خواهند بود که  در زمینه‌های حفاظت خاک، ذخیره‌سازی آب، ‌ و خاصیت دارویی و علوفه‌ای هیچ ارزشی ندارند.

کیانی بیان کرد: زاگرس تنوع زیستی غنی و گونه‌های مختلفی از پرندگان مشهوری مانند، کبک، کبوتر کوهی، انواع عقاب دارد، زاگرس همچنین بیش از ۲۵۰ گونه گیاه دارویی موثر و شناخته‌شده دارد که می‌تواند بر اثر آتش‌سوزی‌های جنگلی از بین بروند بنابراین عدم توجه و برنامه‌ریزی برای پیشگیری و جلوگیری از آتش‌سوزی‌های جنگلی در زاگرس می‌تواند به نابودی یک سرزمین منجر شود.

نقش درختان بلوط زاگرس در تولید آب کشور

وی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد منابع آب کشور در زاگرس تولید می‌شود، تاکید کرد: برخی گیاهان دارویی، پرندگان و سایر حیوانات مانند خرس، پلنگ، گرگ و روباه در زاگرس و زاگرس میانی وجود دارند و جزو دارایی این مناطق محسوب می‌شوند اما از طرف دیگر گونه‌های ارزشمندی مانند درختان بلوط هستند که پایداری خاک، جوامع محلی و آب‌ را تامین می‌کنند چراکه یکی از پایه‌های تولید آب‌ در کشور درختان بلوط و پوشش گیاهی هستند که ارزش‌گذاری نشده‌اند و در آتش‌سوزی  ‌ها از بین می‌روند.

 ارزش اکولوژیک هر درخت بلوط زاگرسی یک میلیارد تومان است

کیانی درباره ارزش‌ درختان بلوط زاگرس توضیح داد:‌ کارشناسان ارزش اکولوژیک و خدماتی یک درخت بلوط را که اکنون در حال سوختن و از بین رفتن است را حدود یک میلیارد تومان برآورد کرده‌اند. این درخت در حفظ زیستگاه، سرپناه، تولید اکسیژن، پایداری آب و خاک و نفوذ آب نقش پررنگی ایفا می‌کند. از این رو باید یک درخت بلوط را براساس ارزش‌های اکولوژیک و خدماتی که به ما ارائه می‌دهد ارزش‌گذاری کنیم تا نسبت به ارزش آن برای سازمان جنگل‌ها بودجه تعیین شود اما در عمل این اتفاق نمی‌افتد چون علاوه‌بر ناآشنایی بودجه‌ریزان کشور با ارزش عرصه‌های طبیعی، سیاستمداران و برنامه ریزان نیز از محیط زیست و منابع طبیعی غافل هستند و به‌رغم تاکیدات مقام معظم رهبری در سند ملی حفاظت از محیط زیست، توجه لازم را نمی‌کنند.

کد خبر 516683

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار