معاون صنایع دستی میراث فرهنگی اصفهان، صادرات چمدانی صنایع دستی را یکی از مشکلات این صنعت دانست و گفت: البته توسعه تجارت الکترونیک، صادرات در این بخش را شتاب بخشیده است.

کسادی بازار اصفهان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، جعفر جعفرصالحی با اشاره به بازگشایی کارگاه‌های تولید صنایع دستی در استان اصفهان طبق دستورالعمل‌های بهداشتی ابلاغ شده اظهار کرد: اگرچه این صنعت کم رونق شده اما امیدواریم بسته‌های حمایتی دولت بتواند در سرپا نگه داشتن این صنعت مؤثر واقع شود.

وی تصریح کرد: ۵ هزار کارگاه تولید صنایع‌دستی در استان اصفهان فعال است و اطلاعات بالغ بر ۴۰ هزار هنرمند در سامانه میراث فرهنگی استان اصفهان ثبت شده است،  برآورد می‌شود بالغ بر ۶۰ هزار هنرمند در حوزه صنایع دستی استان اصفهان فعال باشند و در این چند ماه اخیر از لحاظ هزینه‌ای ماهانه ۲۰۰ میلیارد تومان به این صنعت خسارت وارد شد.

آشنایی با سوغاتی‌های استان اصفهان

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی اصفهان با تاکید بر تنوع رشته‌های صنایع دستی گفت: رایزنی‌هایی با دولت برای ارائه تسهیلات متناسب با رشته صنایع‌دستی در حال انجام است که امیدواریم در جهت حمایت از تولید به نتیجه برسد.

جایگاه تحقیقات در شناسایی بازار هدف صنایع دستی را اولویت نخست

وی جایگاه تحقیقات در شناسایی بازار هدف صنایع دستی را اولویت نخست برشمرد و افزود: از سال ۹۸ که میز صادرات صنایع دستی به استان اصفهان منتقل شد و با تعیین چهار کمیته تولید، صادرات، پژوهش و اداری و ایجاد سامانه‌ای برای شناخت بازار هدف در حوزه صنایع دستی گام‌های مهمی برداشته شده است.

جعفرصالحی گفت: تاکنون اقدام ضابطه‌مند و متمرکز برای شناخت بازار هدف صنایع دستی انجام نشده است،  با شکل گیری میز صادرات صنایع دستی کشور در استان اصفهان، امیدواریم بتوان با شناخت و درک واقع بینانه از جامعه هدف تولیدات صنایع دستی پررونق شود.

رایزنان فرهنگی بهترین مرجع برای معرفی صنایع‌دستی به کشورهای خارجی هستند

وی با تاکید بر اینکه رایزنان فرهنگی بهترین مرجع برای معرفی صنایع دستی به کشورهای خارجی هستند، تصریح کرد: جلسات متعددی با نماینده وزارت امور خارجه در استان اصفهان برگزار شد تا رایزنان فرهنگی با ابزار صنایع دستی فرهنگ و تاریخ این کشور را به جهانیان معرفی کنند و حتی قول‌هایی برای ایجاد ویترین صنایع دستی در سفارت‌خانه داده شد که هنوز این وعده محقق نگردیده است.

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی اصفهان بیان کرد: انجمن صادرکنندگان صنایع دستی زیر نظر اتاق بازرگانی شکل گرفته که مسئول میز صادراتی صنایع دستی شده تا بتوان از توانمندی‌های اتاق بازرگانی در راستای توسعه تولیدات این صنعت بهره گرفت.

تشکیل شرکت‌های تعاونی در حوزه صنایع دستی می‌تواند در کنترل واسطه گردی مؤثر باشد

وی با اشاره به اینکه تشکیل شرکت‌های تعاونی در حوزه صنایع دستی می‌تواند در کنترل واسطه گردی مؤثر باشد، گفت: با مشارکت اتحادیه صنایع دستی و معاونت صنایع دستی میراث فرهنگی می‌توان شرکت‌های تعاونی به صورت حقوقی را ایجاد کرد تا بر بازار نظارت دقیق‌تری شود.

جعفرصالحی صادرات چمدانی صنایع دستی را یکی از مشکلات این صنعت توصیف کرد و افزود: توسعه تجارت الکترونیک این گونه صادرات را شتاب بخشیده است؛ عدم پرداخت عوارض برای صادرات صنایع دستی و از سوی دیگر عوامل بازدارنده در هنگام واردات صنایع دستی جذابیت صادرات چمدانی را دوچندان کرده است.

کد خبر 516525

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =