یک وکیل دادگستری گفت: از لحاظ قانونی، پدر در صورت قتل فرزندش قصاص نمی‌شود اما جنبه عمومی جرم را که ۳ تا ۱۰ سال حبس است، باید بگذراند.

رومینا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حمیدرضا گودرزی وکیل پایه یک دادگستری با اشاره به جنبه عمومی قتل رومینا اشرفی توسط پدرش اظهار کرد: در صورت قتل فرزند توسط پدر، قاتل باید مجازات جنبه عمومی جرم را طی کند. از لحاظ قانونی پدر در صورت قتل فرزندش قصاص نمی‌شود، اما جنبه عمومی جرم را که ۳ تا ۱۰ سال حبس است، باید بگذراند.

وی ادامه داد: بر اساس ماده ۶۱۲ که می‌گوید هر کسی مرتکب قتل عمد شود و شاکی نداشته یا شاکی داشته، اما از قصاص گذشت کرده باشد یا به هر علت قصاص نشود، در صورتی که اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران شود، دادگاه مرتکب را به حبس از ۳ تا ۱۰ سال محکوم می‌کند که در این پرونده هم پدر قصاص نمی‌‍‌شود، اما باید مجازات عمومی جرم را بگذراند.

وی با بیان اینکه برای صدور این حکم  نظر مورد نظر دادگاه است، گفت:  دادگاه با توجه به مسائل و شرایطی که قتل بر اساس آن انجام شده درباره حبس و جنبه عمومی جرم تصمیم‌گیری می‌کند؛ گاهی ممکن است کیفیات مخففه هم  اعمال شود که بر اساس آن جنبه عمومی جرم از ۳ سال کمتر می‌شود، اما گاهی ممکن است مجازات تکمیلی داده شود و فرد بیش از ۱۰ سال حبس را بگذراند و حتی برای او جرم مجازات تبعید هم در نظر گرفته شود.

گودرزی تصریح کرد: عملی که این پدر انجام داده، با شرایط امروز کشور مطابقت ندارد و باید شرایط روحی وضعیتی که قتل در آن انجام شده در کنار شرایط زندگی دختر مقتول و بلوغ فکری او بررسی شود.

این وکیل دادگستری گفت: برای صدور حکم تمام شرایط از جمله وضعیت زندگی دختر و شرایط زندگی او باید مد نظر قرار گیرد و با توجه به آن برای پدر قاتل حکم صادر شود.

کد خبر 515143

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • پروین US ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
  13 2
  خاک برسر چنین پدرخون اشامی اورابه همان طریق که دخترش را مجازات نمود باید مجازات کرد
 • IR ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
  8 2
  ان قاتل است دیگر زندگی نخواهد داشت اگر هر کسی بخواهد قانون را خودش اجرا کند دیگر سنگ روی سنگ بند نمشود میشود حکومت جنگل
 • مجید US ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
  10 0
  انقدر قاتل ها و اسید پاشها و متجاوزین را بخشیدید که دیگر قبح مساله از بین رفته داشتن اسلحه را ازاد کنید مردم تکلیف خودشان را بدانند خود مردم از خودشان دفاع کنند ...
 • IR ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  2 1
  فرزند حرف نشو همه کار دست والدین میده

دیدگاه خوانندگان