مجموع نظرات: ۰
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۸
۰ نفر

هواشناسی مازندران نسبت به پیامدهای ورود جریانات شمالی به این استان هشدار داد و پیش‌بینی کرد که با وزش باد شدید از عصر امروز شنبه ۳ خرداد ۹۹، ارتفاع امواج دریای خزر به چهار متر در روز یکشنبه خواهد رسید.

خزر موج

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، هواشناسی مازندران برای تبعات این تغییرات جوی سطح هشدار نارنجی اعلام کرد که به معنای خسارت‌بار بودن در صورت بی‌توجهی است. در این اطلاعیه هشدارآمیز تاکید شده است که احتمال خسارت به سازه‌های موقت و سست بنیان، تاسیسات و داربست‌ها، شکستن شاخه درختان وجود دارد.

هواشناسی مازندران از شهروندان استان خواسته است تا نسبت به استحکام سازه‌های موقت و دابست‌ها و در نظر گرفتن سایر احتیاط‌های پیشگیرانه از جمله عدم صعود به ارتفاعات اقدام کنند.

استان مازندران دیروز جمعه گرم‌ترین روز سال ۹۹ را تجربه کرد که دمای هوا در برخی مناطق به خصوص مناطق شرقی و مرکزی استان تا حدود ۴۰ درجه سانتی‌گراد رسید. 

البته طبق معیارها و استاندارهای جهانی هواشناسی این دمای در زیر سایه اندازه‌گیری می‌شود و دمای واقعی یا به عبارتی حرارت احساس شده زیر آفتاب حدود ۶ درجه گرم‌تر است. 

با این حال گرمای شوکه‌کننده دیروز افزایش ۳۰‌ درصدی مصرف انرژی برق را در مازندران رقم زد که شرکت توزیع برق این میزان افزایش را مربوط به استفاده مردم از سامانه‌های سرمایشی و کولرها عنوان کرد. 

  • کاهش ۱۰ تا ۱۵ درجه‌ای دمای هوا

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی مازندران روز شنبه گفت: سامانه گرمی که روز گذشته مازندران را در برگرفت برای امروز نیز در سراسر استان تداوم خواهد داشت. 

احمد اسدی با بیان اینکه مردم مازندران امروز نیز دمای حدود ۳۹ درجه سانتیگرادی را تجربه می‌کنند، افزود: گرما در مناطق کوهستانی به عنوان ناحیه‌های خنک استان نیز احساس خواهد شد.

وی گفت: از بعد از ظهر امروز مازندران میزبان تندباد شدید خواهد بود که ممکن است در برخی ساعات از مرز سرعت ۴۰ کیلومتر بر ساعت نیز عبور کند و همراه با بلند شدن نسبتا شدید گرد و خاک باشد. 

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی مازندران ادامه داد: از روز یکشنبه با ورود سامانه کم فشار از سمت غرب به استان ابرناکی آسمان و بارش‌های رگباری و همچنین کاهش محسوس دما پیش‌بینی می‌شود. 

اسدی با بیان اینکه کاهش دما به طور معمول بین حدود ۱۲ درجه پیش‌بینی می‌شود، افزود: در برخی مناطق استان ممکن است دمای هوا تا ۱۵ درجه کاهش یابد. 

به گفته او، این سامانه بارشی تا اواخر روز دوشنبه مهمان مردم مازندران است و شرایط جوی برای روز دوشنبه نیز ثابت و همراه با شرایط خنکی و باران است. 

  • امواج چهار متری مهمان سواحل مازندران

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی مازندران همچنین به شرایط جوی دریای خزر برای روزهای آینده اشاره کرد و گفت: از روز یکشنبه دریای خزر مواج و توفانی پیش‌بینی می‌شود. 

اسدی با بیان اینکه خزر در روزهای آینده برای تمامی فعالیت‌های دریایی نامساعد است، افزود: ارتفاع امواج دریای خزر در روزهای آینده به حدود چهار متر خواهد رسید و شرایط توفانی را رقم می‌زند. 

وی با اشاره به حضور گسترده مسافران در سواحل دریای مازندران از مردم خواست با توجه به شرایط توفانی دریا به هیچ وجه وارد آب نشوند. 

معاون هواشناسی مازندران شرایط دریای خزر برای روزهای آینده را بسیار خطرناک توصیف کرد و گفت: با توجه به جریانات زیرآبی خزر اصلا نباید وارد آب شد. 

شرایط جوی حال حاضر مازندران صاف و آفتابی است ایستگاه‌های هواشناسی قراخیل با ۳۶ درجه و دشت ناز ساری با ۳۵ درجه سانتیگرد گرم‌ترین مناطق استان هستند. 

همچنین دمای هوا در مناطق کوهستانی استان نیز گرم احساس می‌شود و پل سفید با ۳۲ درجه و کیاسر با ۳۰ درجه گرم‌ترین های ییلاقات مازندران هستند.

کد خبر 514372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار