معاون فنی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: با توجه به اهمیت جنگل‌های هیرکانی، حفاظت از این عرصه‌های جنگلی منطقه در اولویت کاری این اداره کل قرار گرفته است.

جنگل‌

به گزارش همشهری آنلاین احمد یزدانی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:  جنگل های هیرکانی خراسان شمالی، از نادرترین و قدیمی ترین بازمانده های زمین شناسی در ایران است و تخمین زده می شود که قدمت این جنگل ها به ۲۵ تا ۵۰ میلیون سال پیش بازگردد.

وی افزود: جنگل های هیرکانی را می توان بازمانده هایی از دوران سوم زمین شناسی دانست و به همین خاطر است که این جنگل ها با عنوان فسیل های زنده و یا یک موزه طبیعی زنده شهرت یافته  و این امر از مهم ترین دلایل اهمیت این جنگل ها و حفظ آن است.

وی با بیان اینکه جنگل های هیرکانی استان در گستره افزون بر ۲۵ هزار هکتار و در قسمت جنوبی شهرستان مانه و سملقان، از محدوده جوزک تا مهمانک، قرار دارد، اظهار داشت: این جنگل ها زیر پوشش طرح صیانت از جنگل‌های شمال قرار دارد.

وی گفت: برای حفاظت از جنگل های هیرکانی مبارزه فیزیکی و شیمیایی با آفات و بیماری های جنگلی مثل بیماری زغالی درخت بلوط و کرم ابریشم باف ناجور که خساراتی نیز به این جنگل ها وارد کرد، اجرا می شود.

یزدانی، از عملیات احیا و توسعه این جنگل ها با کاشت نهال و پاشیدن بذر گونه بلوط خبر داد و اظهار داشت: قرق کامل عرصه جنگلی و تهیه طرح غیر تولیدی چوب در درکش و کشانک، افزایش سطح جنگل های هیرکانی در نقاط عاری از پوشش و نقاط دارای پوشش با درصد تاج کم، به وسیله گونه های بومی و نهال کاری و حفظ عرصه باهدف احیای نقاطی که در سنوات گذشته تخریب شده نیز از دیگر اقدامات در حال اجرا در این حوزه است.

وی یکی از دلایل اهمیت فراوان جنگل‌های هیرکانی را پوشش گیاهی بسیار غنی آن بیان کرد و گفت: گونه‌های درختی مختلفی در جنگل‌های هیرکانی وجود دارد که توسکا، ممرز، نمدار، بلوط، بارانک، افرا، زبان گنجشک به وفور در این جنگل‌ها رشد می‌کند.

معاون فنی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی با بیان اینکه حدود پنج هزار هکتار از جنگل‌های هیرکانی استان قرق است، اظهار داشت: این امر سبب شده زادآوری در این عرصه‌ها افزایش چشمگیری یابد.

یزدانی با بیان اینکه گونه‌های غالب این جنگل‌ها، بلوط، افرا و زبان گنجشک است، گفت: حدفاصل جنگل‌های ایرانی - تورانی و جنگل هیرکانی، مناطق موسوم به اکوتون وجود دارد که به لحاظ زیستی، حفاظت خاک و زیست محیطی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

با ثبت جنگل های هیرکانی کشور در یونسکو، که سال گذشته صورت گرفت، ۲۵ هزار هکتار از عرصه جنگل های هیرکانی خراسان شمالی نیز به ثبت جهانی رسید و برگ تازه ای در حمایت از این منابع ارزشمند این خطه ورق خورد.

جنگل‌های هیرکانی ایران به عنوان دومین اثر بزرگ طبیعی ایران، در چهل‌وسومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکوی آذربایجان به ثبت جهانی رسید.

ایران پیش از این دارای ۲۳ اثر تاریخی و طبیعی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو شامل ۲۲ اثر تاریخی و یک اثر طبیعی (بیابان لوت) بود که با ثبت این پرونده، تعداد آثار جهانی ایران به ۲۴ رسیده است.

گستره جنگل‌های خراسان شمالی ۴۳۴ هزار هکتار در ۲ ناحیه رویشی است که ۲۵ هزار هکتار از این میزان مربوط به جنگل‌های ناحیه هیرکانی در شهرستان مانه و سملقان است و مابقی مربوط به ناحیه جنگلی ایران - تورانی و در جای جای استان پراکنده است.

کد خبر 514059

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =