استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در حال حاضر نزدیک به ۵۰ دارو در دنیا برای بیماران کرونایی استفاده می‌شود، اما هیچ‌کدام از آن‌ها داروی قطعی درمان این بیماری نیستند.

دارو ـ کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر مسعود مردانی استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: نتایج اولیه تحقیقات نشان می‌دهد ۲ داروی مطرح در درمان کرونا شامل فاویپیراویر و رمدسیویر در بهبودی این بیماران اثر چندانی ندارند.

وی ادامه داد: هرچند امیدهای فراوانی در دنیا و ایران به این ۲ دارو بسته شده بود، اما مشخص شده است بهبودی بیماران با این ۲ دارو چندان امیدوارکننده نیست.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: داروی رمدسیویر که داروی گرانی است و در آمریکا هم ساخته می‌شود فقط توانست دوره بستری را در بیمارستان‌ها اندکی کم کند، ولی در مرگ‌ومیر تاثیر چندانی نداشته است.

مردانی با اشاره به این‌که تا به حال مقاله و شواهد متقنی دال بر تاثیر قابل توجه این داروها در درمان بیماران ارائه نشده است، گفت: کمیته علمی ستاد ملی کرونا مصرف این ۲ دارو را فقط در مراکز دانشگاهی تحت نظر پزشکان متخصص دانشگاهی برای طرح‌های تحقیقاتی مجاز دانسته است. 

متخصص بیماری‌های عفونی تصریح کرد: البته مطالعات کارآزمایی بالینی در ایران و سایر کشورها در خصوص این ۲ دارو همچنان در حال انجام است تا دقیقا میزان کارایی آن‌ها به اثبات برسد.

وی توضیح داد: در حال حاضر نزدیک به ۵۰ دارو در دنیا برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا استفاده می‌شود، اما هیچ‌کدام از آن‌ها داروی قطعی درمان این بیماری نیستند.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا یادآور شد: تحقیقات در این زمینه در اغلب کشورها مانند ایران، اروپا و آمریکا در حال انجام است. تمام بخش‌های تحقیقاتی در آمریکا غیر از کرونا متوقف شده و فقط روی کرونا کار می کنند.

مردانی افزود: تا به حال بیشترین موارد ابتلا و مرگ‌ومیر این بیماری در دنیا در آمریکا اتفاق افتاده است و محققان این کشور در تلاش برای دستیابی به داروی این بیماری هستند.

کد خبر 513917

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار