رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری فردوس گفت: نهال‌های کوچکی که امسال به واسطه اجرای طرح‌های بیابانزدایی سر از خاک بیرون آورده بودند، به دلیل حجوم کرم شاخدار و ملخ‌های محلی از بین رفت.

بیابان زدایی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، کاظم صالح‌پور، امروز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت به رسانه‌های گروهی اظهار کرد: ۳۰۰ هکتار از عملیات هلالی آبگیر همراه با بذر پاشی که سال گذشته انجام شده بود و امسال نهال‌های کوچک سر از خاک بیرون آورده بودند در اثر حمله آفت کرم شاخدار و همچنین ملخ‌های محلی به کلی نابود شد.

وی افزود: این طرح بیابانزدایی در منطقه محافظت شده مظفری که حیات وحش منطقه به شمار می‌رفت اجرا شده بود و به همین دلیل امکان مبارزه شیمیایی با این آفات امکان‌پذیر نبود.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری فردوس، خراسان جنوبی از آغاز عملیات اجرایی بند خاکی حوزه کال چهل(قنات بلده) خبر داد و گفت: در این پروژه ۳۰ هزار متر مکعب عملیات خاکریزی و ۱۰ هزار متر مکعب عملیات خاکبرداری خواهیم داشت.

صالح‌پور، ارتفاع این سازه خاکی را ۷ متر اعلام کرد که قابلیت استحصال حدود ۳۰۰ هزار متر مکعب رواناب را خواهد داشت.

وی یادآور شد: این بند خاکی تاثیر بسزایی برای کاهش و جلوگیری از خسارت سیل به اراضی و تاسیسات شهری و روستایی پایین دست خواهد داشت.

صالح‌پور با تاثیر مثبت این سازه بر ذخیره سفره‌های زیرزمینی و افزایش دبی قنات بلده و سعدآباد اشاره کرد و گفت: حدود ۱۵ هزار خانوار از مزایای این سازه بهره‌مند می‌شوند.

وی، اعتبار این پروژه را یک میلیارد تومان عنوان کرد و یادآور شد: این اعتبار از محل صندوق توسعه به مبلغ یک میلیارد تومان تامین شده است و عملیات اجرایی آن تا دو ماه آینده به پایان می‌رسد.

کد خبر 512846

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار