دانشمندان می‌گویند همه داده‌های موجود نشان می‌دهد ویروس کرونا توسط یک انسان به بازار حیوانات ووهان چین منتقل شده است و به طرز شگفت‌آوری طوری از قبل سازگار شده است که قابلیت انتقال از یک فرد به دیگری را دارد.

محققان

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از دیلی‌میل نوشت: ادعای چین درباره این‌که پاندمی ویروس کرونا از بازار حیوانات وحشی در ووهان و در دسامبر گذشته میلادی بوده، از سوی یک مطالعه علمی به چالش کشیده شده است.

بیولوژیست‌های متخصص گفته‌اند تمامی داده‌های موجود نشان می‌دهد این ویروس از سوی شخصی که ناقل آن بوده به بازار منتقل شده است.

آنها همچنین گفتند این شگفت‌آور است که متوجه شدند این ویروس از قبل جوری سازگار شده است که قابلیت انتقال از یک انسان به فرد دیگری را داشته باشد.

این ادعا در حالی منتشر شد که پکن تلاش‌های بین‌المللی را برای تعیین منبع ویروس ناکام گذاشته است. این اخبار نگرانی را درباره لاپوشانی این مساله از سوی دولت پکن از زمان ظهور این ویروس در سال گذشته میلادی بیشتر خواهد کرد.

آلینا چان بیولوژیست مولکولی و شینگ ژان بیولوژیست تکاملی در این تحقیق نوشتند:‌ داده‌های ژنتیکی موجود انتقال ویروس بین گونه‌های مختلف جانوری را در این بازار تایید نمی‌کند. همه راه‌های انتقال حیوان به انسان ــ در این مورد از خفاش‌ها ــ باید مورد آزمون قرار گیرد و قطعی نیست. براساس این تحقیق احتمال این‌که بتوان یک ماده مهندسی‌شده غیرژنتیکی را در حین مطالعه در آزمایشگاه به انسان منتقل کرد نیز وجود دارد.

این مقاله به درخواست‌های مکرر برای انجام یک تحقیق بین‌المللی درباره شیوع این ویروس می‌افزاید.

باب سیلی، یکی از اعضای کمیته تفحص خارجی مجلس عوام انگلیس، گفت:‌ باید بسیاری از موارد مرتبط با کوویدـ۱۹ را بررسی کنیم. باید بدانیم این ویروس از کجا شروع شد، چرا به ما در آن زمان گفتند که هیچ انتقال انسانی وجود ندارد و این‌که نقش حزب کمونیست چین چه بوده است.

پیدا شدن منبع شیوع ویروس در تولید واکسن و توقف شیوع مجدد آن نقش کلیدی دارد. این مساله پس از آن جدی‌تر شد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، مدعی شد این ویروس از لابراتواری در ووهان منتشر شده است که روی بیماری‌هایی با منشا خفاش کار می‌کرد و چین نیز سربازان آمریکایی را که در یک رقابت ورزشی حضور داشتند مقصر انتشار این بیمار دانست.

مقام‌های بهداشت و درمان پکن تاکید کرده‌اند این ویروس قطعا از یک حیوان در بازار هونان در ووهان منتشر شده است. بازار بسته شد و همه محصولات آن معدوم شد.

این در حالی است که گوآن یی، کارشناس دانشگاه هنگ‌کنگ، می‌گوید: صحنه جرم پاکسازی شده است. خوب چطور می‌توان بدون شواهد راه‌حلی برای این مسئله پیدا کرد؟

در این مطالعه تحقیقی همچنین مشخص شد این کروناویروس جدید به طرز مشخصی به جای انطباق سریع با انسان پایدار مانده است.

این مقاله توسط آلینا چان و بن دوورمن دانشمندان یک واحد تحقیقاتی مربوط به دانشگاه هاروارد و ام‌آی‌تی و نیز شینگ ژان از دانشگاه بریتیش کلمبیا تهیه شده است.

کد خبر 512498

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار