سازمان جهانی بهداشت (WHO) می‌گوید: نتایج تازه‌ترین تحقیقات و آزمایش‌ها ثابت نکرده‌ است که کروناویروس جدید از طریق تماس با سطوح اجسام مختلف به انسان انتقال یابد.

کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا،‌ سازمان جهانی بهداشت می‌گوید: نتایج تازه‌ترین تحقیقات و آزمایش‌ها ثابت نکرده‌ است که احتمال انتقال ویروس کرونا به انسان از طریق دست زدن به اجسام مختلف مثل دستگیره در، کیبورد کامپیوتر و نظایر آن وجود دارد. با این حال از آنجا که سایر ویروس‌های این خانواده از این طریق نیز منتقل می‌شوند این سازمان در توصیه‌های بهداشتی خود همچنان بر استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده برای تمیز کردن سطوح تاکید کرد. 

این توصیه براساس آزمایش‌هایی مطرح شده است که نشان می‌دهد ویروس کرونا می‌تواند بر سطح ماسک‌های پزشکی تا هفت روز زنده بماند. سازمان جهانی بهداشت نیز بر همین اساس می‌گوید که با تمامی پژوهش‌های کنونی درباره میزان زنده ماندن ویروس کرونا در شرایط گوناگون باید با احتیاط برخورد کرد، زیرا این آزمایش‌ها در محیط آزمایشگاه انجام می‌شوند و لزوما در محیط بیرون از آزمایشگاه قابل اتکا نیستند. 

در یک سری از تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده شده است که ویروس کرونا بر فلزات و سطوح پلاستیکی تا هفت روز، بر شیشه دو روز و بر پارچه و چوب یک روز دوام می‌آورد. ولی در آزمایش‌های دیگری، زمان زنده ماندن ویروس کرونا بر سطوح مسی چهار ساعت، مقوا ۲۴ ساعت و بر پلاستیک و فلزات ۷۲ ساعت بوده است. به همین دلیل نیز اگرچه آزمایش‌هایی که تاکنون انجام شده‌اند ثابت نکرده‌اند که کوویدـ۱۹ از طریق لمس اجسام به انسان سرایت می‌کند، اما تجربیاتی که از سایر انواع ویروس کرونا داریم این احتمال را منتفی نمی‌کند.

به همین دلیل نیز ضدعفونی کردن نه فقط در بیمارستان‌ها بلکه در محیط‌های دیگر مانند دستشویی و سرویس‌های بهداشتی ضروری است. ضدعفونی وسایل الکترونیکی، دستگیره راه‌پله، زمین و دیوارها نیز توصیه می‌شود. 

البته سازمان جهانی بهداشت پاشیدن مواد ضدعفونی در محیط‌های مختلف مانند کلینیک‌ها، مغازه‌ها، دفاتر، فضای باز و خانه را صحیح نمی‌داند. از این روش به ویژه در کشورهای آسیایی بسیار استفاده می‌شود. این سازمان می‌گوید خیابان‌ها و پیاده‌روها محل ذخیره ویروس نیستند. در عین حال که بعید است مواد ضدعفونی‌کننده بر سطوحی که صاف نیستند مدت طولانی اثر کند. 

بنابر گزارش دویچه‌وله، از همه مهم‌تر این‌که به انسان‌ هیچگاه نباید مواد ضدعفونی پاشید. این کار از انتقال ویروس جلوگیری نمی‌کند، بلکه خطرات بسیاری برای سلامت فرد دارد؛ از سوختگی پوست و چشم گرفته تا ورود مواد سمی و شیمیایی به ریه‌ها و مشکلاتی که برای دستگاه گوارش می‌تواند ایجاد شود. 

کد خبر 512397

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =