عضو شورای اسلامی شهر تبریز گفت: اکنون شاهد گسترش حاشیه‌نشینی در تبریز طی سال‌های گذشته هستیم و با استناد به گروه‌های آماری مرکز آمار ایران، بالای ۵۰۰ هزار نفر در منطقه حاشیه‌نشین شهر سکونت دارند.  

حاشیه نشینی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، فریدون بابایی‌اقدم افزود: یک میلیارد نفر از انسان‌های دنیا در منطقه حاشیه‌نشین زندگی می‌کنند، حاشیه‌نشینی در تعریف علمی، شامل افرادی است که با وجود شهرنشین بودن، توسط سیستم اجتماعی شهر به رسمیت شناخته نمی‌شوند، به طوری که تصرف زمین و محل زندگی آن‌ها در محدوده قانونی و رسمی نبوده و امکانات و زیرساخت‌های مناسبی ندارند.  

بابایی‌اقدم افزود: حاشیه‌نشین‌ها تاب‌آوری مسائل اقتصادی و مخاطرات طبیعی چون زلزله را ندارند و محلات حاشیه‌نشین نسبت به سایر محلات، آسیب‌پذیری بالایی دارند.  

وی در خصوص حاشیه‌نشینی در تبریز، اظهار کرد: طی ۱۰ سال گذشته، با احداث اتوبان‌های پاسداران و شهید کسایی تبریز نسبت به ایجاد یک کمربند مانع از حاشیه‌نشینی اقدام شد اما متاسفانه این امر سبب شده تا روستاهای اطراف نیز به شکل حاشیه‌نشینی در بیایند که شکل جدیدی از حاشیه‌نشینی است.  

بابایی اقدم افزود: بافت کالبدی، محلاتی با ابنیه متفاوت و کوچه‌های تنگ و باریک با قطعات ریزدانه که در منطقه حاشیه نشین وجود دارد در روستاهای اطراف هم‌چون آناخاتون که طی پنج سال گذشته با افزایش ۲۰ درصدی جمعیت رو به رو بوده و روستای باغ معروف نیز مشاهده می‌شود.  

وی، خطرناک ترین مناطق زلزله خیز تبریز را مناطق حاشیه نشین عنوان کرد و گفت: بالغ بر ۲۵۰۰ هکتار بافت حاشیه‌نشینی در تبریز وجود دارد که نزدیک به ۵۰ هکتار از آن، جزو مناطق خطرناک بوده و باید تخلیه شود.  

بابایی اقدم گفت: با توجه به ماده ۳۰ قانون اساسی، وظیفه دولت در تامین مسکن برای مردم به خصوص کارگران است، هر یک از دولت‌هایی که روی کار می‌آیند، سیاست‌های خاصی را در بحث مسکن اعمال می‌کنند.  

عملکرد ضعیف دولت در بحث حاشیه‌نشینی

این عضو شورای اسلامی شهر تبریز افزود: یکی از عمده ترین مشکلات حاشیه‌نشینی، بدمسکنی یا نبود استاندارد اولیه منازل است، که بر این اساس، دولت یازدهم با سیاست بازآفرینی شهری به دنبال بازطراحی مناطق حاشیه نشین بوده اما متاسفانه تاکنون ضعیف عمل کرده است.  

وی در خصوص سیاست مسکن مهر، گفت: سیاست مسکن مهر، بزرگترین فرصت برای پاکسازی مناطق حاشیه‌نشین بود اما این سیاست در شهرهای جدید اعمال و مشکل نیاز به مسکن با ساخت نزدیک به پنج میلیون منزل برای خانه اولی‌ها و دهک‌های پایین حل شد اما در این راستا اصلا به بحث حاشیه‌نشینی پرداخت نکردند.  

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز اضافه کرد: دولت فعلی نیز کمترین میزان تولید مسکن داشته و با وجود این‌که در برنامه ششم توسعه دولت باید حداقل ۱۰ درصد نوسازی منازل را انجام دهد اما در بحث حاشیه‌نشینی هیچ اقدامی انجام نداده است.  

پروژه‌های رفع حاشیه‌نشینی در تبریز

بابایی اقدم در خصوص اقدامات مسئولان استانی و شهری در خصوص دغدغه حاشیه‌نشینی تبریز، تشریح کرد: طی یک سال گذشته، با حضور استاندار، اقدامات جدی را برای رفع حاشیه‌نشینی داشتیم و در این راستا در هفته سوم اردیبهشت، پروژه احداث مساکن جدید در شهرک ارم آغاز شده است.  

وی افزود: شهرداری نیز با اختصاص ۳۰۰ میلیارد تومان از بودجه خود به همراه ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی احداث ۲۴۰ واحد مسکونی در مناطق حاشیه نشین را آغاز کرده است.  

بابایی اقدم افزود: هم‌چنین ۱۰۰ هکتار شهرک جوانان در حدفاصل جاده ارمنستان تا آجی چای ویژه حاشیه نشینان احداث می‌شود.  

این عضو شورای اسلامی شهر تبریز در خصوص سیاست‌های سایر کشورها در حل معضل حاشبه نشینی گفت: ترکیه سیاست انبوه سازی را دنبال کرده و طی ۴۰ ساله گذشته اجازه نداد تا آجری به منطقه حاشیه‌نشین ورود پیدا کند و مانع از گسترش شده‌ و سپس شروع به بازطراحی و تحویل خانه‌ها بدون دریافت مبلغ کرد.  

بابایی اقدم افزود: در حالی که در ایران، پس از نوسازی خانه‌های حاشیه نشین، یک دفترچه تسهیلات نیز به مردمی که از مسائل اقتصادی رنج می‌برند، داده می‌شود که این امر موجب عدم رغبت برای نوسازی شده است.  

وی ادامه داد: برای اقدام موثر در برای رفع دغدغه حاشیه‌نشینی ابتدا باید تثبیت انجام گیرد و از گسترش این مناطق جلوگیری شود که وضعیت تبریز در این خصوص بسیار نگران کننده است.  

بابایی اقدم در خصوص مشکلات رفع حاشیه‌نشینی، اظهار کرد: محدودیت‌هایی از جمله توپوگرافی مناطق با شیب زیاد خانه‌ها، وجود پله‌ بندی‌های بسیار و هم‌چنین درگیری شهرداری با مشکلات روزمره و عدم وجود منابع مالی کافی موانعی بر سر راه رفع مشکل حاشیه‌نشینی تبریز بوده است.  

کد خبر 511219

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =

دیدگاه خوانندگان