یک مقام ارشد وزارت امنیت میهن ایالات متحده مدعی شد در واقعی بودن اراده تهران برای به ثمر رسیدن پروژه تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا تردیدهای جدی وارد است.

دكتر ظريف با ماسك و دستكش

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، دکتر محمدجواد ظریف روز گذشته از آمادگی ایران برای تبادل زندانیان با آمریکا و احتمال بازگشت سیروس عسگری، دانشمند ایرانی به تهران خبر داد. وزیر امور خارجه گفت: «مقام‌های آمریکایی دکتر سیروس عسگری را آزاد کرده‌اند و اگر آزمایش کروناویروس او منفی باشد، می‌تواند بلادرنگ به ایران بازگردد.» دکتر عسگری از اتهام تلاش برای شکستن تحریم‌های ایران تبرئه اما در بازداشت پلیس مهاجرت آمریکا به کرونا مبتلا شد.

این در حالی است که مقام ارشد وزارت امنیت میهن آمریکا با ادبیاتی زشت به حسن نیت طرف ایرانی واکنش نشان داد و تهران را به تلف کردن وقت در این پروژه متهم کرد. دکتر ظریف روز دوشنبه در حاشیه حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته بود: «جمهوری اسلامی ایران آماده است تمام زندانیان ایرانی را که در آمریکا و دیگر کشورها زیر فشار آمریکا گرفتارند با زندانی‌های آمریکایی در ایران مبادله کند. مبادله زندانی به مذاکره بیشتر نیاز ندارد.»

از سوی دیگر، قائم‌مقام وزیر امنیت میهن آمریکا وزیر خارجه ایران را به توقف در ماجرای دکتر عسگری متهم کرد و در توییتر خود نوشت: «ما داریم تلاش می‌کنیم سیروس عسگری را بازگردانیم و شما ناگهان بیدار می‌شوید و می‌گویید او را واقعا می‌خواهید. شما می‌گویید همه شهروندان‌تان را می‌خواهید و من آن را بی‌ارزش می‌دانم.» او به دکتر ظریف پیشنهاد کرد یک هواپیمای چارتر بگیرد و 11 شهروند ایرانی را از آمریکا بازگرداند.

کن کوچینلی افزود: «اگر در این چند هفته اخیر واقعیت را می‌گویید و واقعا می‌خواهید شهروندان خودتان را به ایران بازگردانید، دست از تلف کردن وقت بردارید و هواپیما را بفرستید. دنیا دارد نگاه می‌کند و منتظر دیدن یک نتیجه واقعی است اما شما فقط دارید حرف می‌زنید و کاری نمی‌کنید.»

کد خبر 510809

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار