بر اساس یک مطالعه تازه، بیش از سه میلیارد نفر از جمعیت جهان تا سال ۲۰۷۰ میلادی در مناطقی زندگی خواهند کرد که دمای آن تقریبا غیرقابل تحمل خواهد بود.

گرما

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، اگر گازهای گلخانه‌ای کاهش پیدا نکند، دمای میانگین روزانه در محل زندگی گروه بزرگی از مردم بالاتر از ۲۹ درجه سانتیگراد خواهد بود.

این خارج از "بازه مطلوبی" است که انسان‌ها در شش هزار سال گذشته از آن بهره‌مند بوده‌اند. 

"تیم لنتون" از نویسندگان این مطالعه در این باره گفت: امیدواریم این مطالعه تغییرات اقلیمی را بر اساس شرایط انسانی تعریف کند.

برای این مطالعه از پیش‌بینی‌های سازمان ملل در زمینه رشد جمعیت و یک سناریوی افزایش سه درجه‌ای دما که انتظار آن می‌رود، استفاده شد.

حتی در صورت اجرای توافق اقلیمی پاریس، جهان در مسیر افزایش سه درجه سانتیگرادی دما قرار دارد.

بر اساس این مطالعه جمعیت انسانی زمین در نوارهای باریک اقلیمی متمرکز هستند، به طوری که بیشتر مردم در نقاطی زندگی می‌کنند که میانگین دما حدود ۱۱ تا ۱۵ درجه سانتیگراد است. گروه کوچکتری هم در نواحی‌ای زندگی می‌کنند که میانگین دما در آنها ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است.

بیشتر مردم جهان برای هزاران سال در این شرایط اقلیمی زندگی کرده‌اند.

با این حال اگر روند گرمایش زمین باعث افزایش سه درجه‌ای دما شود، شمار گسترده‌ای از مردم در شرایطی قرار خواهند گرفت که خارج از "بازه مطلوب اقلیمی" قلمداد می‌شود.

لنتون، کارشناس اقلیمی و مدیر موسسه سیستم‌های زمین در دانشگاه اکستر این مطالعه را با کمک کارشناسانی از چین، آمریکا و اروپا انجام داد.

وی گفت: خشکی‎ها زودتر از اقیانوس گرم می‌شوند به طوری که دمای آنها سه درجه بالا خواهد رفت. انتظار رشد جمعیت در نقاطی می‌رود که حالا هم داغ هستند، مثل نواحی جنوب صحرای بزرگ آفریقا و به این ترتیب به طور متوسط هر انسان در محیطی داغ‌تر خواهد زیست.

او می‌گوید: دمای کل زمین تا سال ۲۰۷۰ سه درجه افزایش خواهد داشت، اما هر انسان به طور متوسط در شرایطی خواهد زیست که ۷ درجه سانتیگراد گرمتر است.

پیش‌بینی می‌شود استرالیا، هند، آفریقا، آمریکای جنوبی و بخش‌هایی از خاورمیانه جزو این گروه باشند.

این مطالعه نگرانی‌هایی را درباره نواحی فقیرتری که قادر به پناه گرفتن در برابر حرارت زیاد نیستند، ایجاد می‌کند.

لنتون گفت: موضوع مطالعه برای من ثروتمندانی نیستند که می‌توانند داخل ساختمانی مجهز به سیستم‌های تهویه مطبوع شوند و دیگر در معرض ناملایمات بیرونی نباشند. باید نگران کسانی باشیم که وسایل حفاظت از خود در برابر آب و هوا و شرایط اقلیمی محیط پیرامون را ندارند.

او می‌گوید: پیام اصلی یافته‌های این پژوهش این است که محدود کردن عوارض تغییرات اقلیمی می‌تواند فواید عظیمی در زمینه کاهش شمار کسانی داشته باشد که پیش‌بینی می‌شود خارج از محدوده مطلوب اقلیمی قرار گیرند. این کم و بیش شامل حدود یک میلیارد نفر در ازای هر یک درجه گرمایش ورای شرایط امروز می‌شود. پس در ازای هر یک درجه گرمایش، می‌توانیم مانع از بروز تغییرات فوق‌العاده زیادی شویم که امرار معاش مردم را به خطر می‌اندازد.

کد خبر 508785

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار