معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان بیان کرد: در حال حاضر با مشکل خاصی برای مبارزه با ملخ صحرایی مواجه نیستیم و همه نیروها در آمادگی کامل هستند.

ملخ

همشهری آنلاین-معصومه حق‌جو: امان‌الله طوقی ادامه داد: طبق گفته سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور این گروه از ملخ‌ها احتمالا اواسط هفته آینده،  ۱۶ اردیبهشت از سمت جنوب وارد کشور می‌شوند و با تمهیداتی که اندیشیده شده، امیدواریم مهار شوند. تاکنون استان ما در بین استان‌های جنوبی که‌ همواره درگیر مبارزه با ملخ صحرایی هستند، با حدود ۴۰ هزار هکتار سطح مبارزه، رتبه اول را دارد.

او افزود: همکاران و دیده‌بان‌های ما پایش‌های لازم را انجام می‌دهند. تاکنون در هر منطقه‌ای از استان ملخ صحرایی مشاهده شده، مبارزه با این آفت با موفقیت‌ همراه بوده‌است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: دستگاه‌های سمپاشی، آفت‌کش‌ها و همه امکانات آماده هستند و کمبودی وجود ندارد. خوشبختانه تا این لحظه با این‌که ۶ ماه از درگیری ما با این آفت می‌گذرد، اجازه ندادیم این حشرات وارد مزارع و باغ‌های مردم شوند.  

طوقی ادامه داد: سیستان و بلوچستان از اواخر سال ۹۷ با هجوم گاه به گاه ملخ‌ها درگیر بود. تقریبا درصد هجوم ملخ‌ها به استان طی این دو سال یکسان بوده‌است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بیان کرد: کشاورزان همگام با سازمان جهاد کشاورزی در مناطقی که امکاناتی مانند تراکتور و سمپاش در اختیار دارند، با ما همکاری می‌کنند.  

او اظهار کرد: اگر مشارکت آنان نباشد، تلاش ما عقیم خواهد ماند. البته این همکاری دوسویه است چون آنها به تنهایی نمی‌توانند با ملخ‌ها مبارزه کنند.

طوقی گفت: کشاورزان، دهیاران و بخشداران مثل دیده‌بان‌های سازمان در مزارع و حاشیه آنها، باغ‌ها و مسیرهایی که تردد می‌کنند، هر جا ملخ ببینند به ما اطلاع‌رسانی می‌کنند.  

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان ادامه داد: ملخ‌های صحرایی بومی کشور نیستند و معمولا از آفریقا، حاشیه دریای سرخ، عربستان، عمان، یمن و امارات به سمت ایران حرکت می‌کنند.  

طوقی افزود: سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو)  مرتب گزارش‌هایی در ارتباط با این آفت برای کشورهای عضو ارسال و به آنها اطلاع‌رسانی می‌کند. کشورهای عضو نیز برای مبارزه با این آفت با هم همکاری خوبی دارند. امیدواریم در سال‌های آینده دیگر شاهد ورود این ملخ‌ها نباشیم.

او درباره پیشینه حمله ملخ‌ها بیان کرد: استان ما از سال ۱۳۴۰ تا امروز با هجوم ملخ‌ها مواجه بوده است. علت اصلی هجوم این حشرات افزایش میزان بارندگی و ایجاد رطوبت در خاک است. زمانی که دمای هوا بالاتر برود نیز شرایط مساعدتری برای مهاجرت این ملخ‌ها به کشور فراهم می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان ادامه داد: این حشره‌های مهاجر با سرعتی که دارند و ویژگی همه‌چیزخوار بودن خود به هر مزرعه‌ای وارد شوند، آن را به بیابان تبدیل خواهند کرد.

طوقی گفت: ملخ‌ها اگر مهار نشوند به سرعت تخم‌ریزی می‌کنند. در صورتی که آمادگی و فرصت مبارزه در کشورهایی که در مسیر این آفت قرار دارند وجود نداشته باشند، آنها به سرعت به کشور دیگری سرریز خواهند شد.  

او ادامه داد: متاسفانه نمی‌توان مانع ورود این آفت به کشور شد. فقط باید در آمادگی کامل باشیم.  سازمان حفظ نباتات طی ۶ ماهی که درگیر ملخ‌ها هستیم کنار مردم و سازمان جهاد کشاورزی قرار داشته است و خوشبختانه در این مدت هیچ خسارتی به محصولات کشاورزی وارد نشد.  

کد خبر 505729

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار