ادوارد جنر را می‌توان یکی از مؤثرترین پزشکان جهان در نجات جان میلیاردها انسان دانست. او یک پزشک انگلیسی بود که کاربرد واقعی واکسیناسیون را کشف کرد. او را پدر ایمنی‌شناسی می‌دانند.شاید اگر اقدامات جنر نبود، امروز بسیاری از ما برابر ویروس کرونا هیچ امیدی نداشتیم. ادوارد جنر امید امروز ما به ساخت واکسن برای ویروس‌های جدید را پایه گذاری کرد.

ادوارد جنر

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از انتخاب، شاید اغراق نباشد اگر بگوییم در حق ادوارد جنر در تاریخ پزشکی کم‌لطفی شده و بسیاری از افراد این نابغه پزشکی را به خوبی نمی‌شناسند؛ بنابراین با ما همراه شوید تا ۱۰ نکته از زندگی او بدانید.

ادوارد جنر در سال ۱۷۴۹ در گلاسترشیر متولد شد، جایی که به عنوان پزشک آموزش دید و به دلیل کشف واکسن آبله مشهور شد. کشف او یک پیشرفت بزرگ پزشکی بود. در سال ۱۹۸۰، سازمان بهداشت جهانی بیماری آبله را با کمک همین کشف از بین برد. ادوارد جنر در یک خانواده پرجمعیت به دنیا آمد و به نوعی نازپرورده محسوب نمی‌شد. او هشتمین فرزند از ۹ فرزند خانواده بود.

آبله مرغان در زمان زندگی جنر یک بیماری خطرناک بود و حدود ۱۰ ٪ از جمعیت را کشت. از طریق کارهای مستمر خود به عنوان یک پزشک، جنر متوجه این مسئله شد که ساخت پادتن آبله حیوانی نه تنها در برابر آبله مرغان محافظت‌کنندگی دارد بلکه می‌تواند از یک شخص به فرد دیگر منتقل شود تا آن‌ها را از بیماری کشنده محافظت کند.

مردم در ابتدا کشف جنر را عجیب می‌دیدند و به نظر آنان اقدامات جنر قانع کننده نبودند و او مورد انتقاد گسترده قرار گرفت. منتقدان وی (به ویژه کلیسا) ادعا کردند که افرادی که با پادتن‌های حیوانی مصونیت می‌گیرند، شوم و شیطانی هستند.

اما به مرور زمان اقدامات وی مورد توجه واقع شد. ادوارد جنر پزشک فوق العاده‌ای برای پادشاه جورج چهارم بود. کار او در زمینه آبله باعث شد وی در دوران حیات بسیار مشهور شود و مدرک افتخاری و ادای احترام از جمله مدال ویژه فرانسه، هدیه انگشتر از امپراطور روسیه و یک رشته و کمربند مهره‌های Wampum و گواهی قدردانی از آمریکای شمالی دریافت کند.

"واکا" کلمه‌ای لاتین برای تلفظ نام "گاو" است، بنابراین جنر واکسیناسیون را به عنوان درمان خود انتخاب کرد. بعدها لوئیس پاستور در سال ۱۸۰۰ با فعالیت مستمر در زمینه علل و پیشگیری از بیماری‌ها واژه واکسیناسیون را به معنای واکسینه شدن در برابر هر بیماری، و نه فقط آبله سیاه به کار برد.

دکتر جنر زندگی خود را صرف کار در واکسیناسیون و واکسینه کردن افراد به صورت رایگان کرد. او در سایه همین درستکاری و درمان رایگان ورشکست شد.

جنر یک طبیعت گرای بسیار مشتاق و با استعداد بود و مطالعاتی در مورد پرندگان از جمله فاخته منتشر کرد. جنر نوازنده ویولن و فلوت نیز محسوب می‌شد.

امروز ادوارد جنر با عنوان "پدر ایمونولوژی" شناخته می‌شود. ادوارد جنر اولین پزشکی بود که مردم را در برابر آبله سیاه واکسینه کرد. او مسئول تولید اولین واکسن در جهان بود.

پس از مرگ جنر واکسن‌های بیشتری ایجاد شد. در حال حاضر واکسیناسیون مانع از مرگ ۲-۳ میلیون نفر در هر سال می‌شود.

گفته می‌شود که ادوارد جنر از طریق کارهای خود جان‌های بیشماری را نجات داده و به نوعی رکورددار نجات جان انسان‌ها در تاریخ محسوب می‌شود.

کد خبر 503938

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 2
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۰۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
    3 0
    میشه بگین الان ایشون میرن جهنم یابهشت،؟

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار