شورای شهر تهران در نامه‌ای از دولت درخواست کرده تا شهرداری تهران از اعتبار یک میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا سهمی داشته باشد.

صندوق توسعه ملی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایلنا، مجید فراهانی، عضو شورای شهر تهران کسری بودجه شهرداری تهران در امسال را در صورت ادامه روند کنونی محتمل دانست و از ارسال نامه‌ای به دولت برای در نظر گرفتن سهمی از اعتبار صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا خبر داد.

به گفته فراهانی، شهرداری تهران برای پوشش هزینه‌های خود و مواجه نشدن با کسری بودجه نیاز به استفاده از منابع داخلی و خارجی دارد. این نهاد حتما نیازمند است از صندوق توسعه ملی و بودجه دولتی برای مقابله با کرونا استفاده کند، اوایل امسال هم در نامه‌ای به دولت این موضوع را درخواست کردیم. اما بر خلاف پیگیری‌های زیاد، تا به امروز حتی یک ریال بابت این مساله از سوی دولت ملی به دولت محلی که شهرداری‌ها است، داده نشده است.

پیشتر و در اسفند ۱۳۹۸، دولت بسته یکصد هزار میلیاردی را به تصویب رسانده و یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت کرد.

رئیس کمیته برنامه، بودجه و محاسبات شورای شهر تهران به راهکارهای داخلی هم اشاره کرد و گفت: باید درباره روش‌های جدید برای یافتن منابع درآمدی اندیشیده شود و با ارایه مشوق‌هایی به سازندگان آنان ترغیب به سرمایه‌گذاری دوباره در شهر شوند. البته به تازگی طرحی در این باره به هیات رئیسه شورای شهر ارایه کردم.

فراهانی با بیان اینکه تسهیلات برای حوزه شهرسازی باید در نظر گرفته شود، توضیح داد: به عنوان مثال در حوزه دادن طبقات برای معابر و کوچه‌هایی که ۶۰ درصد اماکن آن شکل گرفته باید مجوز ساخت در خط آسمان داده شود.

خط آسمان به آخرین خط تراز بنا یا خط اتصال بنا با آسمان یا نقطه برخورد خطوط بالایی ساختمان‌ها با خط افق گفته می‌شود.   

این عضو شورای شهر تهران همچنین از وجود ۷۰ هزار پرونده راکد در کمیسیون ماده ۱۰۰ خبر داد که به گفته او باید تعیین تکلیف شود و در صورت نیاز توافق‌هایی صورت بگیرد. از عمر برخی پرونده‌ها سال‌ها می‌گذرد و البته حدود ۶۰ درصد این پرونده‌ها مربوط به پروژه‌های ریزدانه و خلاف‌های بسیار جزیی است، در واقع هزینه برطرف کردن تخلف از هزینه خود خلاف بیشتر است و نکته مهم‌تر اینکه رضایت مردم را به دنبال دارد.

فراهانی یکی دیگر از راهکارهای برون‌رفت از بحران مالی شهرداری را ورود برخی از سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری مانند نمایشگاه شهر آفتاب یا فروشگاه شهروند به بورس عنوان کرد و گفت: می‌توان پول‌هایی را از این طریق جذب کرد. فعلا سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران در حال بررسی این موضوع است، شورای شهر هم از این موضوع حمایت می‌کند.

کد خبر 503095

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار