دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۹
۰ نفر

پزشکان بیمارستان امیرکلای بابل روز یکشنبه انگشیر بلعیده شده توسط دختر بچه چهار ساله زیرابی را با آندوسکوبی از معده‌اش خارج کردند.

آندوسکوبی

به گزارش همشهری‌آنلاین، ایرنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بابل، انگشتر بلعیده شده با توجه به اندازه و سن و جثه کودک در این مدت دفع نشد و به همین خاطر بیمار به بیمارستان امیرکلاء ارجاع که با انجام رادیوگرافی و آندوسکوپی جسم خارجی در معده، رؤیت و با آندوسکوپی بدون هرگونه عوارضی خارج شد.

بر اساس این گزارش، بیمار پس از خارج کردن جسم خارجی و کسب هوشیاری، با حال عمومی مناسب مرخص شد.

فوق‌تخصص گوارش کودکان دانشگاه علوم پزشکی بابل که کار خارج کردن انگشتر را از معده کودک زیرابی انجام داد، گفت : بیشترین موارد بلع اتفاقی جسم خارجی در کودکان بین سنین ۶ ماه تا چهار سال رخ می‌دهد که سکه و اسباب‌بازی‌های کوچک شایع‌ترین موارد جسم خارجی را تشکیل می‌دهند.

دکتر ساناز مهربانی افزود: از بین اجسام خارجی، بلع باتری بسیار خطرناک است و باعث پارگی مری در طی چند ساعت می‌شود ضمن این که اجسام نوک‌تیز نیز می‌تواند باعث آسیب به مری و بافت‌های اطراف مری به خصوص عروق و معده شده و ممکن است باعث خونریزی شدید شوند.

وی با تاکید بر این که اجسام نوک‌تیز و باتری باید به وسیله آندوسکوپ اورژانسی خارج شود، به والدین توصیه کرد اجسام کوچک قابل بلع به خصوص اجسام تیز و سربی و باتری‌های دیسکی و آهن ربا را از دسترس کودکان دور کنند.

این متخصص گوارش گفت : والدین همچنین فرزندان خود را از مواد شوینده اسیدی و قلیایی دور نگه دارند چون می‌تواند گاهی منجر به عوارض جبران‌ناپذیری شود.

کد خبر 502954

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha