عضو مستقلین مجلس دهم با ترسیم شرایط فعلی کشور معتقد است که پسا کرونای وحشتاک و پر از افزایش بیکاری و نرخ تورم در پیش خواهیم داشت.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایلنا،  غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده مجلس دهم با بیان اینکه سوء تفاهمی در جامعه پیش آمده که مجلس با تعطیلی یک ماهه مخالف بوده است در حالی که اینگونه نیست و طبق قانون اساسی اختیار تعطیلی به شرط اخذ مجوز از مجلس با دولت است.

 • باید به گونه‌ای حرکت کنیم که اقتصاد ما دچار فروپاشی نشود

وی درباه مبلغی که از صندوق توسعه ملی به دولت برای مقابله با کرونا داده شده است و نیز امکان تعطیل کردن بخش‌های زیادی از کشور با پرداخت یارانه، گفت: یک میلیارد یورویی که از صندوق توسعه برداشت می‌شود حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان می‌شود، اگر می‌خواهید بدانید این مقدار پول چقدر است با بودجه سال ۹۹ که ۵۰۰ هزار میلیارد تومان است مقایسه کنید؛ چیزی حدود ۳.۵ درصد بودجه کل سال است و عددش خیلی عدد بزرگ و قابل توجهی نیست.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: باید شرایط دولت و کشور را در نظر بگیریم، ما کشوری با اقتصاد ضعیف هستیم و باید بین سلامت و اقتصاد تعادل برقرار کنیم و به گونه‌ای در میان این دو حرکت کنیم که اقتصاد ما دچار فروپاشی نشود؛ یک زمانی شخصی مثل «ترامپ» می‌گوید با تعطیلی مخالف است که ۱ میلیارد دلار ضرر شخصی کرده و نشان می‌دهد به دنبال منافع شخصی خودش است، اما واقعا رئیس‌جمهور و دولت ایران به داستان‌ها و مسائل پساکرونا فکر می‌کنند.

 • در پسا کرونا به بیکارهای کشور یک میلیون نفر افزوده می‌شود 

وی ادامه داد: ما در پساکرونا نرخ بالای بیکاری داریم. در دنیا چیزی حدود ۱۰۰ میلیون بیکار وجود خواهد داشت، پیش‌بینی می‌شود حدود ۱ میلیون نفر آن‌ها در ایران باشند.  ما در حال حاضر بین ۳ تا ۵ میلیون بیکار داریم، در نظر بگیرید اگر  یک میلیون بیکار، آن هم از جمعیت فعال کشور به آن اضافه شود، چه شرایطی به وجود می‌آید. در حال حاضر استان تهران و اصفهان به ترتیب نرخ بیکاری که در حال به وجود آمدن است را به ترتیب ۳۴ و ۴۰ هزار نفر اعلام کرده‌اند، بنابراین ما باید انصاف را رعایت کنیم و حرفی نزنیم که فقط خوشایند مردم و برخی گروه‌ها باشد، ما عقلای کشور هستیم و باید کشور را اداره کنیم.

جعفرزاده با اشاره به شرایط سخت کشور و با بیان اینکه در شرایط عادی همه می‌توانند دولت باشند و کشور را اداره کنند و فلسفه وجودی دولت برای چنین روزهایی است، خاطرنشان کرد: امروز نیاز است که دولت ورود پیدا کند، آستین بالا بزند و کارهای اساسی برای مردم انجام دهد؛ پیشنهاد من به دولت این است که از رفتارهای قطره چکانی پرهیز کند و بسته‌های حمایتی درست و حسابی به جامعه ارائه کند.

 • تعطیلی تمام و کمال کشور اشتباه و غیر ممکن است

وی یادآور شد: مشکلی بزرگ کشور ما، نبود «تامین اجتماعی» است و این سازمانی هم که داریم سازمان «خدمات درمانی اجتماعی» است و نه تامین اجتماعی؛ اگر سازمان تامین اجتماعی داشتیم نیازی به کمیته امداد و بهزیستی نبود؛ سازمان تامین اجتماعی که ماده ۷ قانون هدفمند کردن یارانه‌ها نیز روی آن تاکید کرده است باید آنقدر قوی باشد که تمام افراد نیازمند را در زیر مجموعه خودش جمع کند.

ایمن‌آبادی با بیان اینکه از همه مسائل دولت و مشکلات آن و میزان فروش نفت و مالیات آگاه هستیم، گفت: علیرغم همه این مسائل تاریخ هم دیگر تکرار نمی‌شود یک بار کرونا آمده و یک بار دولت باید تمام تلاشش را به کار بگیرد، ما انتظار همیشگی نداریم، وقتی ساختمان پلاسکو آتش گرفته بود یک بار نیاز شد که آتش‌نشانان به دل آتش بروند، همیشه که اینگونه نیست، همیشه از دور آتش را خاموش کرده یا از راه‌های دیگر برای مهار آن استفاده می‌کنند؛ اکنون هم اتفاق وحشتناکی در کشور افتاده است که از هر چه زلزله و سیل بالاتر بوده مستلزم این است که دولت به وسط میدان باید و به مردم بگوید هر چه که دارد را تا قِران آخر برای آنها خرج می‌کند تا از این مقطع بگذریم.

نماینده مردم رشت افزود: دولت بگوید جان مردم به سلامت باشد، اقتصاد مردم درست شود و حداقل‌ها را برای آنها تامین می‌کند؛ مردم می‌گویند حداقل‌ها باشد، نگفته‌اند که به درب خانه هر فرد یک بوقلمون بفرستند.

وی تصریح کرد: تعطیلی تمام و کمال کشور هم اشتباه و اصلا غیر ممکن است چراکه واحدهای تولیدی کالاهای اساسی مثل مرغداری‌ها، کشتارگاه‌ها و غیره را نمی‌توانیم به طور کامل تعطیل کنیم بلکه باید پرخطرها تعطیل می‌شدند که شدند.

 • نقشه شیوع کرونا تدوین و استان‌ها رنگ‌بندی شوند

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با یادآوری شرایطی که در روزهای آغازین شیوع کرونا مانند نبود انسجام در مشخص کردن استراتژی برخورد با ویروس، سردرگمی در تعطیل شدن یا نشدن ارگان‌ها و شرکت‌ها و همچنین کنترل رفت و آمدها، وجود داشت، اظهار کرد: در این شرایط رهبری به مساله ورود پیدا کردند و ستاد کرونا سامان گرفت؛ اما اکنون حساب کار به دست دولت آمده و آمار شهرهای مختلف کشور و اطلاعات جامعی از شهرهای پر خطر و سفید را در اختیار دارد؛ اکنون باید بنشینند و نسخه‌ای یک ماهه برای مقابله با این ویروس بنویسند که البته صفر و صد هم نباشد؛ بلکه باید به گونه‌ای متعادل به همه سرویس داده شود.

وی با اشاره به عملکرد خوب دولت، کادر بهداشت و درمان با توجه به شرایط تحریمی کشور و همچین کمبود در زیر ساخت‌ها، گفت: ارتش سپاه و سایر مسئولان واقعا در بحران کرونا خوب عمل کرده‌اند؛ شهرداری‌ها حتی نگذاشتند یک ذره زباله کنار خیابان باشد، نانوایی نبود که پخت نکند و همچنین امنیت کشور به هم نخورد.

نماینده مجلس دهم تصریح کرد: اما برای ماه‌های پیش رو که بناست کرونا از کشور خارج شود، باید برنامه‌ریزی درست با زمانبندی خوب انجام شود، همچنین نقشه شیوع کرونا را پیاده و استان‌ها را رنگ بندی کنند و متناسب با همان رنگ بندی‌ها برای آنها تصمیم گرفته شود؛ برای هر جایی باید متناسب با شرایط همان منطقه تصمیم گیری شود.

وی ضعف دیگر مقابله با کرونا را بی اختیار بودن استانداران دانست و اضافه کرد: استانداران فقط تابع شرایط و دستورات مرکزی بودند در شرایطی که این ویروس به گونه‌ای نبود که ما از عهده آن برنیاییم؛ اگر مسئولان محلی دارای اختیارات بیشتری بودند ما در این شرایط قرار نمی‌گرفتیم.

 • افزایش حقوق‌ها کاری احساسی است و باعث تشدید بیکاری می‌شود

جعفرزاده ایمن‌آبادی درباره مشکلات پساکرونا تصریح کرد:  نرخ بالای بیکاری، تعدیل بنگاه‌های کوچک و بزرگ، گران شدن کالاها، رشد وحشتناک تورم در پی خواهد آمد و پسا کرونای وحشتناکی خواهیم داشت؛ تب اقتصاد بیمار ما بالا خواهد رفت و با یک تب شدید اقتصادی روبرو خواهیم شد و متاسفانه چشمم از این وزارت اقتصاد هم آب نمی‌خورد.

رئیس فراکسیون ولایی مجلس با بیان اینکه علیرغم کنش خوب در این زمان اما هنوز روزگذر پیش می‌رویم، گفت: مثل این است که در جاده‌ای رانندگی کنیم که از ادامه مسیر بی‌خبر باشیم و ندانیم برای ما قرار است چه اتفاقی بیفتد؛ تا جایی که می‌دانم مطالعه‌ای  هم  در این زمینه صورت نمی‌گیرد.

وی یادآور شد: غالب بنگاه‌های اقتصادی ما کارگاه‌های زیر چهار نفر هستند و اگر بخواهند افزایش حقوق‌ها که یک کار احساسی است را انجام دهند از آن طرف بام می‌افتیم و افزایش بیکاری تشدید می‌شود.

نماینده مجلس رشت در مجلس تاکید کرد: باید شیوع کرونا را مدل‌سازی کنیم و ببینیم این مساله بیشتر به صنعت کشور آسیب وارد کرده یا به گردشگری و کشاورزی ... حوزه گردشگری که نابود شده است.

جعفرزاده در پایان با طرح سوال هایی نظیر مدل شیوع کرونا را چه کسی تدوین کرده؟ لکه یابی شده است؟ آیا حوزه سلامت ما آسیب ندیده و زیر ساخت های آن تکمیل شده است؟، گفت: اصلا و ابدا اینگونه نبوده است اما از طرفی اتفاق‌های خوبی برای استارتاپ‌های کشور افتاده است؛ البته نتوانستیم از فرصت‌ها به خوبی استفاده کنیم؛ کره جنوبی با همین استارت‌آپ‌ها در شیوع کرونا در فضای مجازی چه استفاده‌ای بسیار خوبی کرده است در حالی که در همین ایام اینترنت ما مشکل داشت و این نشان می‌دهد که ما  با موضوع برخورد علمی نمی‌کنیم.

کد خبر 502191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 1
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مریم IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
  3 0
  فقط خبرای بد خسته شدیم همش انرژی منفی

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار