سرپرست سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران از آمادگی این سازمان برای اختصاص مرکز خاورشهر به عنوان مرکز غربالگری معتادان متجاهر پیش از اعزام به مراکز ماده ۱۶ خبر داد.

معتاد متجاهر

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، سید مالک حسینی با بیان اینکه در پی شیوع کرونا، پذیرش در کمپ‌های مراکز ماده ۱۶ که زیر نظر ستاد مبارزه با مواد مخدر فعالیت می‌کنند، متوقف شد و مدت زمان نگهداری معتادان در کمپ‌های ماده ۱۵ نیز که متعلق به بهزیستی است کاهش یافت، گفت: این دو اتفاق سبب شد که در این مدت، شاهد حضور گسترده معتادان متجاهر در سطح شهر و بویژه پاتوق‌ها باشیم.

وی با اشاره به نارضایتی مردم از تجمع معتادان در نقاط مختلف شهر، گفت: چندی پیش در ستاد استانی کرونا، جلسه‌ای با دعوت کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص بررسی وضعیت معتادان متجاهر برگزار و تصمیم گرفته شد که ستاد مبارزه با مواد مخدر در صورت تایید ستاد ملی کرونا، پروتکلی در خصوص نحوه نگهداری معتادان متجاهر با توجه به شیوع کرونا تهیه و پذیرش را از سر بگیرد.

حسینی افزود: بر اساس تصمیمات این جلسه، مقرر شد ستاد ملی کرونا پروتکل نگهداری معتادان ماده ۱۶ را بررسی و پس از تصویب به ستاد مبارزه با مواد مخدر ابلاغ کند که با وجود گذشت چند روز از این تصمیم، هنوز ابلاغیه‌ای به ما که یکی از اعضای این ستاد هستیم ارسال نشده و به نظر می‌رسد هنوز تصمیمی در این خصوص گرفته نشده است.

وی با بیان اینکه یکی از دغدغه مسئولان در این جلسه این بود که مبادا معتاد متجاهری در این مدت مبتلا به کرونا شده باشد و انتقالش به کمپ‌های ماده ۱۶ باعث شیوع این بیماری شود، ادامه داد: بر همین اساس شهرداری تهران به درخواست ستاد مبارزه با مواد مخدر استان تهران برای تامین زیرساخت لازم پاسخ مثبت داده و اعلام کردیم اگر سایر دستگاه‌ها همراهی کنند سامانسرای خاورشهر با ظرفیت ۵۰۰ نفر را برای قرنطینه ۲ هفته‌ای معتادان متجاهر تا پایان دوره شیوع کرونا اختصاص خواهیم داد.

سرپرست سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه در سامانسرای خاورشهر در حال حاضر حدود ۷۰ نفر از آسیب‌دیدگان اجتماعی که شرایطی چون سن بیش از ۶۵ سال و یا معلولیت و بیماری زمینه‌ای دارند نگهداری می‌شوند، اظهار کرد: ما از ستاد خواسته‌ایم که امکان انتقال این افراد به هیچ مرکز دیگری را نداریم و تنها مراکز بهزیستی می‌توانند پذیرای آنها باشند؛ برای همین توافق کردیم ستاد هماهنگی لازم را انجام و پس از انتقال همه مددجویان خاور شهر ما فرایند ضد عفونی را انجام و مرکز را برای قرنطینه موقت آماده خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از مدیران ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرده که شهرداری تهران تاکنون درخواستی مبنی بر ایجاد اتاق مصرف در گرمخانه‌ها نداشته است، گفت: بر اساس سلسله مراتب اداری، ما باید با ستاد مبارزه با مواد مخدر استان تهران مکاتبه کنیم که استاندار، ریاست آن را عهده‌دار است. این مکاتبه در هفته اول فروردین انجام شد. همچنین در تاریخ ۶ اسفند سال گذشته مکاتبه‌ای با فرمانداری به عنوان ریاست شورای تامین شهرستان داشتیم که موضوع را برای تصمیم‌گیری به کمیته درمان ستاد ارجاع داده‌اند اما هنوز از کمیته درمان یا فرمانداری پاسخ مکتوبی دریافت نکرده‌ایم. در هر دوی این مکاتبات درخواست صدور اجازه دایر کردن اتاق مصرف، در چند گرمخانه پایتخت را مطرح کردیم چراکه تردد معتادان برای تامین مواد مخدر مصرفی، سبب می‌شود که ریسک شیوع کرونا در گرمخانه‌ها افزایش پیدا کند.

کد خبر 499865

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار