جمعی از جوانان فعال منطقه۱۶ که به عنوان کارشناس در دفتر توسعه محلی باغ آذری مشغول به کار هستند، همراه با گروهی از صاحبان ایده که پیش از این اپلیکیشنی با عنوان «تیکِ نیک» راه اندازی کرده بودند، مشارکت شهروندان برای در خانه ماندن و مقابله با بیماری کرونا را به شکل نوآورانه ای پیگیری می کنند.

منطقه ۱۶

همشهری آنلاین- رضا نیکنام: این کمپین اجتماعی که پیش از این توسط استارت آپ تیکِ نیک، کاربران را به چالش های مختلف دعوت می کرد، امروز به همت تیم کارشناسی دفتر توسعه محله باغ آذری به شکلی هدفمندتر، از یکسو تلاش می کند تا فرهنگ مسئولیت پذیری اجتماعی را در اوضاع و احوال کرونایی بین اهالی محله باغ آذری ترویج دهد و از سوی دیگر فضایی ایجاد کند تا مخاطبان محلی بدون پرداخت پول در یک کار نیک و پرثواب مشارکت کنند.

این کارشناسان در شرایطی که ویروس کرونا خانواده ها را خانه نشین کرده و طرح فاصله گذاری اجتماعی و محدودیت رفت و آمد همچنان ادامه دارد، تصمیم به انجام این کار متفاوت گرفتند. این گروه با استفاده از اپلیکیشن «تیکِ نیک» و حامی کمپین به افرادی که به تعهد و مسئولیت اجتماعی پاسخ مثبت می دهند و برای قطع زنجیره بیماری کرونا در خانه می مانند، خدمات متفاوتی ارائه می دهند. به این صورت که شهروندان با زدن دکمه «تیک» در اپلیکیشن اعلام می کنند که در خانه مانده اند و همزمان با ثبت این گزینه و درج عبارت "برای سلامتی #محله_من در خانه می مانم" به صورت خودکار یک محلول ضدعفونی کننده از طرف حامی کمپین برای توزیع رایگان بین خانواده های آسیب پذیر محله که بیشتر در خطر هستند یا امکان خرید ندارند درنظرگرفته می شود. البته امکانات و خدمات این اپلیکیشن تنها به اینجا ختم نمی شود و کمپین های مختلف فرهنگی و اجتماعی، از جمله انواع چالش، مسابقه، کوییز و پاتوق قصه گویی نیز در این اپلیکیشن وجود دارد. بنابراین ساکنان محله باغ آذری علاوه بر شرکت در این کار نیک با مشارکت در سایر فعالیت های تعریف شده در این اپلیکیشن، آگاهی خودشان را بالا می برند. شهروندان در این طرح مسئولیت پذیری را تمرین می کنند و بستری هم برای فرهنگسازی و افزایش آگاهی آنها فراهم می شود.
«جاوید طالب زاده» مدیر دفتر توسعه محلی باغ آذری به همراه تیم کارشناسی دفتر خود، این اقدام را در محله پیگیری می کند. وی می گوید: «برای اینکه بتوانیم درشرایط کرونایی که امکان حضور مردم در جامعه فراهم نیست، خدمتی جدید برای محله های آسیب پذیر و محروم داشته باشیم، از ظرفیت این کمپین اجتماعی با همکاری استارت آپ تیکِ نیک، حامیان خیر و نیکوکار به نفع ساکنان محله باغ آذری و افزایش آگاهی و مسئولیت پذیری اجتماعی آنها استفاده کردیم. می خواهیم در این کمپین اجتماعی مسئولیت پذیری ساکنان محله باغ آذری و مشارکت جویی آنها را از راه های مختلف بالا ببریم. یعنی تلاش می کنیم «کمپین #خونه_میمونم» را به نحوی فعال نگه داریم که میزان مشارکت و همکاری شهروندان محله روز به روز افزایش پیدا کند. تا امروز هم تعداد قابل توجهی از بانوان محلی مشارکت فعال در این کار نیک داشته اند و با متن های زیبایشان ایده های تازه ای هم برای ادامه همراهی با این کمپین به وجود داده اند.
وی با اعلام اینکه تاکنون ۴۰۰نفر از اهالی در این اپلیکیشن عضو شده اند اضافه می کند: «در این اپلیکیشن که به صورت اینترنتی و کاملا رایگان در گوشی های اندروید قابل نصب است، افراد هر روز حضور خود را در خانه به عنوان یک شهروند مسئولیت پذیر اعلام و در جای مشخص علامت «تیک» را ثبت می کنند. در ازای هر تیک هم یک بسته وسایل بهداشتی از جمله ماسک، دستکش و محلول ضدعفدنی به خانواده های کم بضاعت اهدا می شود. البته رویکرد ما اعتماد به اهالی است و بر این باوریم که هر کسی علامت تیک را فعال می کند، حتما در منزل حضور دارد.»
طالب زاده در ادامه به برنامه های خودجوش و داوطلبانه دفتر توسعه محلی باغ آذری که پیش از این انجام شده اشاره و عنوان می کند: «تا پیش از پیوستن دفتر توسعه محله باغ آذری به این کمپین اجتماعی، توزیع اقلام بهداشتی به طوررایگان به صورت داوطلبانه و خودجوش توسط کارشناسان این دفتر انجام می شد، اما در نهایت تصمیم گرفتیم برای شکست زنجیره انتقال بیماری کرونا، مشارکت اهالی را در انجام این قبیل اعمال خیرخواهانه با همراه شدن با این اپلیکیشن جلب کنیم تا بستر مناسبی برای ترویج فرهنگ مسئولیت پذیری بین شهروندان محله باغ آذری ایجاد کنیم. با این کار مردم مسئولیت پذیری را تمرین می کنند و در کنار آن به سادگی با زدن یک دکمه، محلول ضدعفونی را به همسایگان خود که آسیب پذیرتر هستند، اهدا می کنند.»
مدیر دفتر توسعه محلی باغ آذری با بیان اینکه شهروندان می توانند از کافه بازار اپلیکیشن «تیکِ نیک» را بدون هیچ هزینه ای دریافت کنند اضافه می کند: «شهروندان می توانند پس از عضویت در این کمپین، درچالش «#خونه_میمونم» مشارکت و از ظرفیت های این اپلیکیشن به نحو مطلوب بهره مند شوند. همچنین شهروندانی که در این کمپین حضور خود را اعلام کرده اند و علامت تیک را به عنوان فردی که درخانه مانده، زده اند، می توانند قصه خود را بنویسند یا عکسی درج کنند و بعد با نوشتن جمله "برای سلامتی #محله_من در خانه میمانم" به هم محله ای هایشان کمک کنند. در شرایط کنونی، در راستای آموزش، آگاه سازی و فرهنگسازی برای مبارزه با بیماری کرونا تلاش می کنیم و البته درصدد هستیم تا این شیوه جلب مشارکت مردمی را به جز محله باغ آذری در سایر محله ها نیز توسعه دهیم، چه بسا بتوان از نتایج این کار برای سایر دفاتر توسعه محله های سطح کشور بهره گرفت.»

کد خبر 499551

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار