سیگار نکشیدن، سبک زندگی و سیستم ایمنی بهتر زنان از جمله عواملی است که موجب می‌شود مردان بیشتر در معرض آلودگی به ویروس کرونا قرار گیرند.

سیگار

به گزارش همشهری آنلاین، ایرنا به نقل از دویچه وله نوشت: پژوهش‌ها نشان می‌دهد مردها به مراتب بیشتر از زن‌ها به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند و مرگ در پی کرونا نیز نزد آنها سه برابر زنان است.

یک اپیدمیولوژیست در توضیح علت این امر به دلایلی چون سیگار نکشیدن، سبک زندگی و سیستم ایمنی بهتر زنان اشاره می‌کند.

مارسیا استفانیک، استاد علوم پزشکی دانشگاه استنفورد در یک انستیتوی تحقیقات پیشگیری، روی بیماری‌های همه‌گیر و اینکه پاندمی در چه شرایطی بروز می‌کند، چگونه می‌توان جلوی آن را گرفت یا دست کم از تاثیر و دامنه ‌آن کاست، مطالعه می‌کند.

این اپیدمیولوژیست هفته‌هاست سرگرم بررسی اطلاعات بیمارانی است که در کشورهای مختلف به ویروس کرونا آلوده شده‌اند.

او می‌گوید: در آلمان ۶۶ درصد درگذشتگان مرد بوده‌اند. نسبت ابتلا نیز در مردها بیشتر است؛ ۵۲ درصد مرد و ۴۸درصد زن.

از نظر پروفسور استفانیک، چنین تمایزی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد از جمله تفاوت ژنوم دو جنس یا هنجارهای اجتماعی و سبک زندگی زن‌ها و مردها.

او می‌گوید: سیگار کشیدن اثر زیادی در مبتلا شدن دارد، زیرا ویروس کرونا مجاری تنفسی را آلوده می‌کند و مردهای سیگاری عموما از زن‌ها بیشترند.

مصداق این امر را به خوبی می‌توان در چین پیدا کرد. جایی که مردان خیلی بیشتر از زنان سیگار می‌کشند و آمار فوت بر اثر کرونا نزد مردها نیز به شکل قابل توجهی بیش از زن‌هاست.

طبق داده‌های ثبت شده در جمهوری خلق چین، تعداد مردان سیگاری که فوت می‌کنند ۱۰ برابر زنان است.

در ایتالیا نیز شواهد به همین قرار است و مردها بیشتر از زن‌ها بر اثر کرونا درگذشته‌اند.

طبق آمار رسمی در برابر ۷ میلیون شهروند مرد سیگاری، ۵.۴ میلیون زن اهل سیگار وجود دارد.

پروفسور استفانیک می‌گوید احتمال دارد مصرف مشروبات الکلی نیز فرد را مستعد ابتلا به ویروس کند.  

یک عامل دیگر به عمر طولانی‌تر زن‌ها در کشورهای صنعتی برمی‌گردد. نه تنها نرخ امید به زندگی در میان زنان بالاتر است، بلکه آنها از نظر ژنتیکی نیز سیستم ایمنی بدنی قوی‌تری دارند.

به گفته استفانیک، بدن زن با بیماری‌های عفونی بهتر مقابله می‌کند ضمن آنکه زن‌ها به همین دلیل بیشتر مستعد بیماری‌های خودایمنی هستند.

بررسی پیشینه ۴ هزار و ۷۸۹ بیمار مبتلا به کووید -۱۹ در دانشگاه میامی نیز نتایج تحقیق پروفسور استفانیک را تصدیق می‌کند. در این بررسی مشخص شده که در دنیا آمار فوت مردان بر اثر کرونا سه برابر زن‌هاست.

پروفسور استفانیک یادآور می‌شود: هنوز شواهد اپیدمیولوژیک کافی وجود ندارند که بتوان نتایج قطعی گرفت، اما روند مشابهی در همه کشورهاست و آن اینکه مردها بیشتر از زن‌ها می‌میرند.

کد خبر 498117

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار