مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: با توجه به تمدید طرح فاصله‌گذاری اجتماعی از سوی دولت تا ۲۰ فروردین ماه، ممنوعیت تفکیک پسماند هم تمدید می‌شود.

شنبه ‌ها پسماند ، بی‌پسماند!

به گزارش همشهری آنلاین، صدرالدین علیپور با اشاره به برخی از اقدامات سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا گفت: از ابتدای شیوع ویروس در کشور، سازمان مدیریت پسماند حکم به توقف تفکیک پسماند در مناطق و مجتمع آرادکوه داد.

وی افزود: قرار بود این توقف با پرداخت حقوق حدود ۳هزار کارگر تا نیمه فروردین ماه ادامه داشته باشد، اما با توجه به تمدید طرح فاصله‌گذاری اجتماعی از سوی دولت تا ۲۰ فروردین ماه، ممنوعیت تفکیک پسماند هم تمدید می‌شود.

علیپور با بیان اینکه تا بازگشت به شرایط عادی این روند ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: از آن جا که این موضوع بار مالی و قراردادی دارد، این هفته در مورد زمان دقیق ممنوعیت تصمیم‌گیری خواهد شد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، درباره پرداخت حقوق کارگران در صورت تمدید ممنوعیت توضیح داد: افرادی که در حوزه تفکیک پسماند مشغول هستند کارمند شهرداری تهران محسوب نمی‌شوند و از طریق پیمانکار با سازمان ارتباط دارند.

وی گفت: در یک ماه گذشته حقوق کارگران بیکار شده را پرداخت کردیم و در صورت تمدید ممنوعیت تفکیک هم سعی می‌کنیم از محل های دیگر کمک‌هایی را برای این قشر در نظر بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: همچنین با همکاری بنیاد مستضعفان در اواخر اسفند ماه کارت هدیه به پاکبانان شهر تقدیم شد.

علیپور عنوان کرد: با این حال، مسئولیت پرداخت حقوق این کارگران با پیمانکاران است و در آینده دولت و شهرداری باید در مورد بسیاری از مشاغل از جمله این مورد که مشمول ضرر و زیان شده‌اند، تصمیم‌گیری کنند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در ادامه با بیان اینکه انتشار ویروس کرونا در کنار تمامی معایبی که با خود به همراه داشت، بار دیگر ضرورت تغییر در شیوه جمع‌آوری پسماند را یادآور شد، گفت: برای جلوگیری از انتقال ویروس در یک ماه گذشته زباله‌گردی ممنوع شد، اما در صورت گذر از مرحله پیک شیوع، هیچ تضمینی وجود ندارد که ویروس دیگر در محیط وجود نداشته باشد.

وی افزود: این یعنی ماه‌ها پس از عبور از مرحله بحران همچنان زباله‌گردی می تواند تهدیدی برای جان زباله‌گردها و سایر شهروندان باشد.

وی ادامه داد: درست در همین نقطه است که ما با مشارکت فراگیر شهروندان باید تهدید ویروس کرونا را به فرصت تبدیل کرده و روش‌های غیراستاندارد تفکیک گذشته را کنار گذاشته و اجرای گسترده‌تر طرح‌های علمی همچون «کاپ» را در پیش بگیریم.

وی توضیح داد: سازمان مدیریت پسماند در راستای تغییر در شیوه جمع‌آوری پسماند، در ماه‌های گذشته اجرای طرح کاپ (کاهش پسماند) را با جدیت در بسیاری از مدارس، مجتمع‌های مسکونی و ادارات آغاز کرد و توانست میزان تولید زباله را از روزانه ۷ هزار و ۵۰۰ تن به حدود ۴ هزار و ۹۰۰ تن کاهش دهد.

به گفته وی، در این طرح اصل بر تفکیک پسماند از مبدا و آموزش شهروندان است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران تاکید کرد: حال در نظر داریم از ابتدای اردیبهشت ماه با استفاده از ظرفیت پیمانکاران و اپلیکیشن‌هایی که طراحی شده این طرح را به شکل گسترده‌تر اجرا کنیم.

به گفته علیپور، سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران مصمم است طرح‌هایی همچون «شنبه‌های بدون پسماند» را برای جلوگیری از گسترش پدیده مذموم زباله‌گردی، کاهش میزان تولید پسماند و حفظ سلامت شهروندان در پایتخت با جدیت اجرا کند.

علیپور همچنین گفت: به رغم ابتلای بسیاری از اقشار به ویروس کرونا، خوشبختانه هیچ یک از پاکبانان تاکنون به این ویروس مبتلا نشدند. این امر بیانگر آن است که سازمان تمامی پروتکل‌های بهداشتی را به درستی رعایت کرده است.

وی تأکید کرد: از امروز نیز دور جدید غربالگری تمامی پاکبانان در مناطق آغاز می‌شود تا وضعیت سلامت این افراد به درستی رصد شود.

کد خبر 498046

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار