آنها که به روحانی و اعضای دولتش می‌تاختند که با اشاره به خزانه خالی و بی‌پولی گرا به دشمن داده است، حالا در برابر سخنان اخیر رئیس بنیاد مستضعفان سکوت کرده‌اند.

روحانی فتاح

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شرق، پرویز فتاح اخیرا در یک برنامه تلویزیونی گفته است: «من در بنیاد تعاون سپاه بودم، حاج قاسم آمده بود به من گفت که حقوق فاطمیون را ندارم بدهم، در سوریه کمک کن یعنی کار به جایی می‌رسد که حاج قاسم سلیمانی نمی‌تواند حقوق سپاهش را بدهد. می‌گفت اینها برادران افغان ما هستند و دست نیاز به امثال ما دراز می‌کرد...». این درحالی است که مجلس اخیرا و بعد از شهادت سردار سلیمانی ۲۰۰ میلیون یورو به بودجه سپاه قدس اختصاص داد.

ابراز سخنانی این‌چنین در این شرایط از سوی پرویز فتاح بسیار عجیب بود و اگرچه واکنش‌های زیادی در برخی رسانه‌ها به دنبال داشت اما با سکوت حامیان اصولگرای داخلی‌اش روبه‌رو شد.

به نظر می‌رسد رئیس بنیاد مستضعفان از هوشمندی لازم برای حضور در یک برنامه تلویزیونی برخوردار نیست. او سریع عصبانی می‌شود و واکنش‌هایی شبیه به رئیس پیشین خود محمود احمدی‌نژاد از خود نشان می‌دهد یا چیزهایی می‌گوید که نباید بگوید.

فتاح چندی‌قبل هم در یک برنامه تلویزیونی با مجری درگیری لفظی پیدا کرده بود و در واکنش به سؤال‌های مجری درباره بزرگراه تهران- شمال گفته بود شما نباید فعالیت بنیاد مستضعفان را زیر سؤال ببرید. این سؤال‌ها نباید در ذهن شما باشد. شما نماینده مردم نیستید؛ صداوسیما شما را گذاشته تا از من سؤال بپرسید. اگر باشد من هم نماینده مردم هستم.‌

حسن روحانی چندی‌قبل گفته بود: «اگر بنا باشد همه چیز را افشا کنیم و پول مردم را برداریم دستگاه شنود بخریم و در زندگی مردم بگذاریم، درست نیست. اینکه می‌گویند دولت چرا این کار را نکرد (اجرای پروژه یا...؟) بدون منابع و پول که نمی‌شود».

او در ابتدای دولتش گفته بود که وقتی دولت را تحویل گرفتیم با خزانه خالی مواجه بودیم: «خزانه کشور جایی است که درآمدهای دولت به آنجا منتقل می‌شود و مخارج هم از آنجا تأمین می‌شود. طبق قانون بودجه باید ماهانه ۱۷هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد می‌داشتیم. چون طبق قانون بودجه درآمد ما در سال ۲۱۰ هزار میلیارد تومان بوده است... روزی که من کار خود را شروع کردم یعنی ۱۲ مرداد ماه، موجودی خزانه حدود ۱۲۸۰ میلیارد تومان بود. ما باید آخر ماه، میزان هفت‌هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان حقوق پرداخت می‌کردیم که از این مبلغ فقط دوهزارو ۸۷۰ میلیارد تومان در خزانه موجود بود. یعنی دولت باید بیش از چهارهزارو ۶۰۰ میلیارد تومان از بانک استقراض می‌کرد».

همان زمان رسانه‌های اصولگرا به او تاختند که چرا به دشمن گرا داده است.

کیهان سال ۹۶ در یادداشتی با اشاره به همین سخنان روحانی نوشته بود: «آیا رواست که رئیس‌جمهور کشوری در ملأعام و در برابر گوش‌های تیزشده بیگانگان و دشمنان از صندوق درون خانه و خالی‌بودن آن بگوید؟ بگذریم از اینکه پس از آن بسیاری بر این مدعا نقد نوشتند و خالی‌بودن صندوق را غیرممکن خوانند. البته رئیس‌ دولت‌های نهم و دهم نیز در دو اعلامیه به تفصیل در این باره سخن گفت و اینکه صندوق را با چه میزان به دولت بعد سپرده است. اکنون و در این گزارش قصد بررسی ادعاهای دو رئیس‌جمهور مذکور را نداریم و تنها موضوع برزبان‌آوردن این جمله توسط رئیس قوه مجریه کشور است. عملی که برای دیگران مکروه است برای ریاست محترم جمهور قطعا حرام است. برای نمونه همین موضوع سخن‌گفتن از مسائل محرمانه مملکت آن هم در آستانه مذاکرات. یعنی به واقع با این جملات به دشمن در بُعد اقتصادی گفتیم که ما به شدت به این توافق نیازمندیم».

کیهان و رسانه‌های همسو البته ترجیح داده‌اند سیاست سکوت را در برابر سخنان رئیس بنیاد مستضعفان پیشه کنند و اگر هم نیاز به هشداری بوده گویا مصلحت ندیده‌اند که برخلاف هشدار به ریاست‌جمهوری، آن را در بوق و کرنا کنند!‌

کد خبر 497835

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سارا IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  0 0
  اصولگرا فرد مناسبی برای صحبت ندارن. در واقع ادمایی مثل فتاح افراد حرفای دلشون را اشکارا بیان می کنه. در برنامه 20 فهمیدم چقدر بی ظرفیت هست.
 • فرهاد NL ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  0 0
  من در مورد خالی بودن یا نبودن صندوق بودجه دولت اطلاعی ندارم و فکر میکنم مناظره بین رییس جمهور سابق و فعلی کارگشا باشد!!ولی در مورد آقای فتاح بنظرم جا داشت به عذرخواهی غیرمعمول ایشان از خبرنگار مربوطه هم اشاره میکردید آقای فتاح از مدیران سالم کشور هستند.
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  9 4
  واقعا این دو گفته ربطی به هم نداشت!فقط با عقده سیاسی از فتاح میشه این گفته فتاح رو گذاشت کنار اون حرف روحانی که با ذکر جزییات گفته بود!بماند که روزنامه کیهان منبع معتبر و متشخصی برای ارجاع به اون نیست
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  1 0
  واقعا این دو گفته ربطی به هم نداشت!فقط با عقده سیاسی از فتاح میشه این گفته فتاح رو گذاشت کنار اون حرف روحانی که با ذکر جزییات گفته بود!بماند که روزنامه کیهان منبع معتبر و متشخصی برای ارجاع به اون نیست
 • ترسو IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  8 3
  تا کی مخفی کاری و سیاه نمائی پیش خدا روسیاهید !!!
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  15 8
  شما واقعا تفاوت این دو را نمی فهمید یا خودتان را به نفهمی زدید
 • عماد IR ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  1 1
  جناب فتاح از سال ۸۸لغایت ۹۴ در بنیاد تعاون سپاه مسولیت داشتند و غرض گرفتن در زمان تاخیر ارسال بودجه در بین اداره های یک سازمان یا حتی غیر یک سازمان امری عادی است و اگر کسی اینجا باید پاسخگو باشد آقای فتاح نیست بلکه کسانی هستند که در ارسال بودجه سربازان جان بر کف این کشور که موقعیت شغلی خودشان را از آنها دارند و واجب تر از هر نوع بودجه دیگری هست مسامحه کردند.
 • الهام IR ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
  1 1
  آقای فتاح این سخنان را دیماه وبعد ازشهادت سردار دریک برنامه تلویزیون گفتند،اشاره ای هم نکردند که صحبتشان باسردار چه تاریخی بوده...از مطرح کردن این موضوع دراین زمان چه هدفی دارید؟
 • IR ۰۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۸
  1 0
  جمله جالبی بود (حاج قاسم آمده بود به من گفت که حقوق فاطمیون را ندارم بدهم)
 • محسن IR ۰۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۸
  1 2
  واقعا برای امنیت کشور چطور باید هزینه کرد آیا ما احتیاج به متحد مثل فاطمیون و زینبیون حشد شعبی نداریم والله قسم اگر اینا نباشد در بحث امنیت به مشکل بر میخوریم دولت لیبرال حسن روحانی رو نمیتونی با این حرفها تطهیر کنی همه کشورها برای امنیت و نفوذ استراتژیک هزینه می‌کنند

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار