کارگروه آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم به دانشگاه‌های برگزارکننده دوره‌های آموزش مجازی برای دانشجویان توصیه کرد که اگر به هر دلیلی برخی از دانشجویان با مشکلاتی برای استفاده از کلاس‌های مجازی روبرو بودند، تمهیدات ویژه‌ای برای حذف دروس حسب درخواست آنها درنظرگرفته شود.

دانشگاهها

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، همزمان با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، وزارت علوم کارگروه آموزش‌های الکترونیکی را در حوزه ستادی خود راه‌اندازی کرد تا به جای کلاس‌های حضوری، آموزش‌های مجازی جایگزین شود. در این زمینه تعدادی از دانشگاه‌ها از جمله تهران و شیراز سابقه برگزاری آموزش‌های مجازی را از گذشته دارند اما برخی دانشگاه‌ها تازه‌کار هستند و بر اساس اعلام این کارگروه، زیرساخت‌های تعدادی دیگر هم برای پوشش مجازی همه دانشجویان و کلاس‌ها با مشکلاتی مواجه است.

این کارگروه که هر روز اطلاعات دانشگاه‌ها را در زمینه آموزش‌های مجازی دریافت می‌کند، توصیه‌هایی را به دانشگاه‌ها در زمینه اجرای باکیفیت‌تر دوره‌های آموزش مجازی اعلام کرده است.

با توجه به رشد سریع گسترش این ویروس و ادامه احتمالی آن تا ۲ ماه آینده در کشور همچنین لزوم تصمیم‌گیری شایسته درباره فعالیت‌های آموزشی به گونه‌ای که ضمن انجام اقدامات پیشگیرانه، شاهد کمترین آسیب، وقفه و کاستی در سطح دانشگاه‌ها باشیم، توصیه‌هایی در زمینه برگزاری کلاس‌های درس به شیوه غیرحضوری تا اطلاع بعدی توسط مسوولان در دانشگاه‌ها و هم راستا با بخشنامه‌های مرتبط وزارت علوم در دستور کار دانشگاه‌ها قرار دارد.

این کارگروه در توصیه‌های خود تاکید کرده است که مدیران همه دانشگاه‌ها و مراکز علمی ابتدا لازم است شناخت صحیحی از اهداف این برنامه‌ریزی و الزامات آنها داشته باشند. این امر از طریق متخصصان مرتبط، مدیران مراکز آموزش‌های الکترونیکی و مراکز فناوری اطلاعات دانشگاه‌ها قابل تحصیل است.

اگر یک مرکز علمی هیچ تجربه قبلی ندارد، کارگروه آموزش‌های ۲ تا ۳ ساعته از راه دور برای مدیران و استادان بدون پرداخت هزینه برگزار می‌کند.

این کارگروه برای آن دسته از مراکز علمی که تجربه زیاد و امکانات اولیه کافی زیرساختی برای آموزش‌های الکترونیکی ندارند، توصیه کرد که از روش دریافت ارائه کامل خدمات از مسیر آن دسته از مراکز علمی که زیرساخت کافی دارند یا شرکت‌های ارائه دهنده خدمات کامل با مشورت کافی استفاده کنند تا سریع‌تر و با هزینه کمتر به اهداف فعلی برسند.

تنظیم یک سیستم شبکه‌ای اطلاع رسانی و خدمات پشتیبانی برای دسترسی و راهنمایی سریع از دیگر توصیه‌های این کارگروه به دانشگاه‌ها است. ضبط یک تا دو جلسه اول از اجرای یک کلاس مجازی برای آن دسته از استادان که هنوز تجربه کافی در این حوزه‌‍ها ندارند، یکی دیگر از راهکارهای کارگروه آموزش‌های الکترونیک وزارت علوم است.

اجرای کلاس‌های جلسات بعد به صورت زنده و با امکان حضور دانشجو برای گفت‌وگو و رفع اشکال همراه با ضبط کلاس برای آنها همچنین قرار دادن لینک کلاس ضبط شده برای آنها که حضور نداشتند یا تکرار آن را نیاز دارند، به دانشگاه‌ها توصیه شد.

دانشگاه‌هایی که با مشکلات زیرساختی و اینترنتی مواجه هستند، می‌توانند از سایر دانشگاه‌های دارنده این دروس کمک بگیرند یا دانشگاه‌ها به یکدیگر سرویس تکمیلی ارائه دهند.

کارگروه آموزش‌های الکترونیک وزارت علوم به دانشگاه‌ها تاکید کرد که تا قبل از تعطیلات نوروز و کسب تجربه کافی، به دروس عملی و آزمایشگاهی از طریق آموزش مجازی ورود نکنند؛ برای دروس آزمایشگاهی، کارگاهی و میدانی فعلا اقدامی لازم نیست و بعد از تعطیلات نوروز متناسب با آخرین اطلاع‌رسانی شرایط اضطرار، راهنمایی و اقدام مناسب صورت خواهد پذیرفت.

کد خبر 496249

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار