سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اقدام ۸ کشوری که به دبیرکل سازمان ملل برای لغو تحریم‌های ایران نامه نوشتند در نوع خود بی‌نظیر است.

سازمان ملل متحد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به این نامه که به امضای نمایندگان ایران، روسیه، چین، کوبا، کره شمالی، عراق، ونزوئلا و نیکاراگوئه در سازمان ملل متحد رسیده است، اظهار کرد: قدم بسیار خوبی برداشته شد و به نوعی از ابتکارات خود ما و مورد حمایت است.

این دیپلمات کشورمان با تاکید بر این‌که این حرکات و اقدامات لازم است، گفت: باید دنیا زمانی به خودش بیاید و جلوی یک‌جانبه‌گرایی و نقض قوانین بین‌المللی را بگیرد. به هر حال متأسفانه آمریکایی‌ها به خودشان جرئت داده‌اند که در سال‌های اخیر قوانین داخلی و تحریم‌های ظالمانه خودشان را به بقیه کشورها تحمیل کنند.

سخنگوی وزارت امورخارجه با اشاره به این‌که آمریکا علیه کشورهای مستقل با اهداف خاصی اقدامات تحریمی را اعمال می‌کند، افزود: امیدواریم این طلیعه مبارکی باشد و این کشورهای تحت تحریم و حتی کشورهای مستقل و آزاده‌ای که یک‌جانبه‌گرایی آمریکا را برنمی‌تابند، اتحادیه‌ای تشکیل دهند و جلوی قلدری آمریکا بایستند.

موسوی تاکید کرد: اقدام کشورهایی که این نامه را به دبیرکل سازمان ملل متحد نوشتند در نوع خود بی‌نظیر است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: امیدواریم جامعه جهانی نه تنها در شرایط کرونا حتی در شرایط عادی چنین اقدام منسجمی را در برابر تحریم‌های ظالمانه و غیرانسانی که از سوی آمریکا نه تنها علیه ایران بلکه علیه دیگر کشورهای مستقل هم اعمال شده صورت دهند و در مقابل آن‌ها ایستادگی یا حداقل به آن بی‌اعتنایی کنند.
 

 • سیاست‌های وزارت خارجه در مسیر شعار سال

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با اشاره به نامگذاری سال جاری به نام سال جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری بیان کرد: سیاست‌های وزارت خارجه منطبق بر شعار سال با اولویت کشورهای همسایه است.

موسوی ادامه داد: اولویت ما در سال‌های اخیر بر مسئله اقتصادی بوده و در این زمینه معاونت اقتصادی اقدامات مثبتی داشته است.

وی افزود: تولید داخلی و اتکا به منابع داخلی یکی از معیارهای وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌های ایران است تا با این جهت‌گیری به مولفه‌های تولید در داخل کشور کمک کنند.

این دیپلمات کشورمان با تاکید بر این‌که اولویت و جهت‌گیری توجه به تولید داخل است، یادآور شد: روند صادرات و واردات با نگاه به داخل تنظیم خواهد شد و آن را به عنوان الگوی اصلی در مراودات خارجی به ویژه با همسایگانمان در نظر خواهیم گرفت.

 • ارسال کمک‌های بهداشتی کشورهای خارجی به ایران 

سخنگوی وزارت امور خارجه از ارسال کمک‌های بهداشتی و پزشکی بیش از ۳۰ کشور خارجی و سازمان معتبر بین‌المللی به جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با ویروس کرونا خبر داد.

سید عباس موسوی در خصوص میزان و مبلغ کمک کشورهای خارجی در مورد مقابله با ویروس کرونا به جمهوری اسلامی ایران گفت: تقریباً همه کشورها درگیر این ویروس هستند و به عبارتی تا الان ۲۰۰ کشور دچار این ویروس شده‌اند.

وی با بیان این‌که کمک‌های مختلفی از کشورهای خارجی به جمهوری اسلامی ایران تاکنون شده است، افزود: حدود ۳۰ کشور و سازمان جهانی تا آنجا که توانستند با مقادیر مختلف به جمهوری اسلامی کمک کرده‌اند.

موسوی توضیح داد: عمده این کمک‌ها و تجهیزات ارسالی از کشورهای دوست و سازمان‌های بین‌المللی خوشنام و معتبر در قالب‌های مختلف نقدی و غیرنقدی است.

وی یادآور شد: کشورهای مختلفی در این زمینه اعلام آمادگی کردند و به طور نمونه کشور چین تاکنون حدود ۲۱ الی ۲۲ هواپیما کمک و تجهیزات به جمهوری اسلامی ایران ارسال کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اتحادیه اروپا نیز از طریق منابع کمک‌های بشردوستانه خود سعی کرد کمک‌هایی را به ایران ارسال کند. کشورهای ژاپن، امارات، جمهوری آذربایجان و ترکیه به همراه کشورهای زیاد دیگری نیز به جمهوری اسلامی ایران کمک کرده‌اند.

موسوی در پایان تصریح کرد: به نمایندگی از دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران از این کشورها قدردانی می‌کنم و امیدواریم این اقدامات را جبران کنیم و بتوانیم با مدیریت و شکست این ویروس و بیماری، تجربه و کمک‌های خود را نیز در اختیار کشورهای دیگر قرار دهیم.
 

کد خبر 496146

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمدبهرامى IR ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  0 0
  مردم ايران باكل مردم جهان عرب وفرنگ هندو مالاوى وغيره متفاوت هستند ودروغ را ميفهمند ولى به مخاطب خود وقت ميدهند تابفهمد كه قطعانميفهمد
 • جعفر آقا IR ۰۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  1 0
  ترامپ دیوانه است هر چه بیشتر خواهش کنی دیوانگیش بیشتر گل میکنه.او فقط میخواد مردم دنیا را آزار بده یا همه را بکشه تا بتونه دوره بعد هم رئیس جمهور بشه.جون انسانها برای مهم نیست.ولی بداند باید به مردم ایران احترام بذاره. چون مردم ایران زیر بار ظلم نمیرن.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار