فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران با بیان اینکه کرونا مثل سرخک نیست که از ایمنی گله‌ای استفاده شود بر اعمال قرنطینه تاکید کرد.

زالي دكتر

به گزارش همشهری آنلاین، ایمنی گله‌ای یا مصونیت دسته جمعی (Herd immunity) شیوه‌ای است که در آن افراد یک اجتماع در معرض یک بیماری قرار گرفته و خوب می‌شوند. در این شیوه چون تعداد بهبود یافتگان بالا می‌رود در نتیجه زنجیره شیوع کاهش می‌یابد. این طرحی است که در ابتدا در کشورهایی مثل انگلیس بدان توجه شد و حتی کشوری مثل سوئد هنوز از این شیوه استفاده می‌کند. در این شیوه مردم قرنطینه نمی‌شوند بلکه مبتلا شده و خوب می‌شوند. کسانی‌ هم که خوب نمی‌شوند در بیمارستان یا خانه بستری می‌شوند. اما دکتر زالی با این شیوه مخالف است وی طی صحبت‌هایی با رادیو سلامت از خطرات این شیوه گفت

دکتر علیرضا زالی در  این گفتگو ، عدم توجه به بحث قرنطینه‌سازی و اجرای طرح ایمنی گله‌ای را تصوری بسیار غلط و منسوخ‌شده برشمرد و اظهار کرد: ایمنی جمعی یا مصونیت دسته‌جمعی (Herd immunity) که به آن ایمنی گله‌ای نیز می‌گویند، شکلی از مصونیت غیرمستقیم در برابر بیماری واگیر است که این بحث در ایمنی شناسی جهانی و بیماری‌های نوپدید هیچ جایگاهی ندارد و این نوع ایمن‌سازی تقریباً در مورد بیماری‌های نوپدید غیرقابل اجراست.

وی افزود: اگر این الگوی مصون‌سازی اجرا شود باید تعداد بسیار زیادی از افراد جامعه به این بیماری مبتلا شوند که این امر منجر به بستری شدن تعداد زیادی از افراد در بیمارستان و همچنین فوت عده کثیری از مبتلایان خواهد شد و یک آمار وحشتناک از مرگ‌ومیر بر اثر این روش ایجاد می‌شود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران با منسوخ دانستن این روش، خاطرنشان کرد: در هیچ کشوری تاکنون ایمنی دسته‌جمعی توصیه نشده و سازمان جهانی بهداشت نیز صراحتاً مخالفت خود را با این کار اعلام کرده است.

وی ادامه داد: هیچ کشوری به‌صورت متقن و ثابت‌شده این اقدام را در دستور کار خود قرار نداده است و این روش کاملاً غیرعلمی و استاندارد است.

زالی با اشاره به اینکه کرونا یک ویروس نوپدید است و از ظرفیت بالای تنوع ژنتیکی برخوردار است یادآور شد: این ویروس  متناسب با شرایط بیماری‌زایی و ساختار ایمنی افراد، در هر فرد مبتلا، تابلوی کاملاً متفاوتی را ایجاد می‌کند و هیچ تضمینی وجود ندارد که اگر امروز فردی در معرض اتفاقی ویروس قرار گیرد حتماً به‌سلامت از آن عبور کند.

به‌گفته فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران در جامعه ما که جمعیت زیادی از افراد سالمند، مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای، قلبی عروقی، دیابت، گیرندگان اعضای پیوند و مصرف‌کنندگان داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی وجود دارد استفاده از این روش مصون‌سازی به استقبال مرگ رفتن است و اساساً هیچ گروهی از ایمنی‌شناسی جهانی و داخلی و اپیدمیولوژیست‌ها مطلقاً این روش را توصیه نمی‌کنند.

زالی متذکر شد: شاید در این نوع طرح، کرونا با بیماری‌هایی مثل سرخک و اوریون اشتباه گرفته شده درصورتی که الگوی بیماری‌زایی، انتشار و گسترش و سرایت کروناویروس با سایر بیماری‌های که از قبل می‌شناختیم کاملاً متفاوت است. این روش مصون‌سازی مربوط به قرن‌های بسیار دور است، زمانی که دارو، واکسن، امکان ایزولاسیون و غربالگری و قرنطینه‌سازی در منزل وجود نداشت.

وی ادامه داد: این روش از نظر پزشکی، اجتماعی، علمی و اجرایی توصیه نمی‌شود و استفاده از آن در مورد کرونا به‌شدت می‌تواند با اخلاق پزشکی در تناقض باشد، به این معنی که در بیماری کرونا باید مداخلات فعالانه انجام دهیم و استفاده از این روش‌ها که مردم منفعلانه در معرض یک بیماری قرار گیرند اساساً کاری غیراخلاقی و غیرحرفه‌ای تلقی می‌شود.

فرمانده ستاد مبارزه با کرونا در تهران، تأکید کرد: با تمام تلاش باید مانع از بروز چنین اتفاقی در جامعه شویم که 60 تا 70 درصد از مردم به بیماری کرونا مبتلا شوند چون یک تابلوی بسیار هولناک را در ادامه مسیر خواهیم داشت.

کد خبر 495515

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمدرضا کیانفر IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  2 2
  آقای زالی، باید سریعاً طرز تولید الکل طبی به مردم آموزش داده شود و زندانیانی که دادستان مدعی‌شان بوده بلااستثنا آزاد گردند. سرور گرامی، تنها راه نجات کشور اتحاد ماست
 • IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  2 0
  اون هایی که میگفتن قرنطینه ،مربوط به قرون وسطاست كجان؟
 • IR ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  2 0
  بعد از تمام شدن این روزهای سیاه باید تمام کسانی که موجب مرگ انسانهای بی گناه شدند و به حرف پزشکان دلسوز گوش نکردند دادگاهی شوند.چون کشور بارها و بارها در معرض آلودگی مجدد قرار خواهد شد.باید از این حجم بی توجهی کم شود.باید بودجه زیاد در اختیار بهداشت قرار بگیرد.
  • وطن پرست DE ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
   0 0
   در این دور و زمانه ، وجود انسان ارزش ندارد فقط مادیات و پول ارزش حیاتی دارند اینطور نیست ؟
 • اسی IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
  0 0
  حتما در جلسات تخصصی به مسائل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و... و ظرفیت‌های درمانی و.... توجه می شود و همچنین، به هماهنگی جهانی. و در نهایت تصمیماتی اتخاذ می شود. بنابر این نظر دادن یک بعدی، درست نیست.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار